افزایش نگرانی از شیوع کرونا در میان اسرای فلسطینی

تهران- ایرنا- پاسخ مثبت آزمایشات یکی دیگر از اسرای فلسطینی دربند رژیم صهیونیستی و ابتلای دومین نفر از آنان به بیماری کرونا موجب افزایش نگرانی ها از گسترش این بیماری در بین دیگر اسرای فلسطینی با توجه به تراکم شدید آنان در بازداشتگاه های این رژیم شده است .

بر اساس اعلام هیات امور اسرا و آزادگان عبدالله محمد عبدالنبی شراکه اسیر فلسطینی ساکن اردوگاه جلزون در شمال رام الله به تازگی به ویروس کرونا مبتلا شده است.

وی که هفته گذشته از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی به اسارت در آمده است پس از انتقال به بازداشتگاه های اسرای فلسطینی به کرونا مبتلا شده است .

بر اساس گزارش روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹ منابع فلسطینی بازداشت فلسطینی ها از سوی رژیم صهیونیستی با وجود شیوع کرونا و گسترش آن در فلسطین اشغالی ادامه دارد از ابتدای سال میلادی جاری این رژیم شمار زیادی از فلسطینی ها را بازداشت کرده است که در بین افراد بازداشت شده اخیر ۳۲۶ کودک فلسطینی وجود دارند.

در فلسطین اشغالی تاکنون ۵۲ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و ۴۱۵ نفر از آنان نیز فوت کرده اند که شمار زیادی از آنان را نظامیان رژیم صهیونیستی تشکیل می دهند.

پیشتر نیز گزارش های منتشره از بازداشتگاه های رژیم صهیونیستی حاکی از ابتلای یکی از اسرای فلسطینی به نام کمال ابو وعر ۲۶ ساله به کرونا بود که از سال ۲۰۰۳ در بازداشت بسر می برد و پیشتر نیز به سرطان حنجره مبتلا شده بود.

رژیم صهیونیستی از چند ماه قبل به دنبال شیوع بیماری کرونا از بیم گسترش آن زندانیان غیرفلسطینی را آزاد و فلسطینی ها را همچنان در بازداشت نگهداشته است.

هفته گذشته در پی گسترش شیوع کرونا در فلسطین اشغالی و با توجه به تراکم بازداشتگاه های اسرای فلسطینی و نبود امکانات لازم بهداشتی ، موفق حمید مسوول روابط عمومی و اطلاع رسانی جمعیت اسرا و آزادگان فلسطینی خواستار اعزام فوری یک گروه پزشکی بین المللی به بازداشتگاه های اسرای فلسطینی در اسرائیل برای اطلاع از شرایط این مکان ها به دنبال ابتلای برخی از اسرا به کرونا از جمله «کمال ابو وعر» شد.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در غزه افزود، علاوه بر این مقام های فلسطینی نیز با توجه به شرایط بد بازداشتگاه های اسرای فلسطینی باید اقدامات لازم را برای طرح موضوع در محاکم بین المللی علیه اشغالگران صهیونیست به خاطر ارتکاب جنایات در حق اسرای مزبور انجام دهند.

برخی از خانواده های اسرای فلسطینی نیز با اشاره به آزادی زندانیان اسراییلی به خاطر گسترش کرونا و نگهداری اسرای فلسطینی و اجازه ندادن مقام های اسراییلی برای ارسال وسایل بهداشتی مورد نیاز آنان برای جلوگیری از ابتلا به کرونا خواستار رسیدگی این موضوع از سوی سازمان ها و مجامع بین المللی شده بودند.

بر اساس گزارش های موجود تاکنون ۶۹ اسیر فلسطینی به خاطر کوتاهی در ارایه امکانات پزشکی و درمانی از سال ۱۹۶۷ در زندان های اسراییل به شهادت رسیده اند که از آن به عنوان مرگ تدریجی این اسرا نام می برند.

در همین حال به دنبال وخامت اوضاع در بازداشتگاه های اسرای فلسطینی در اسراییل ، سازمان همکاری اسلامی روز گذشته (دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹) از سازمان ملل متحد و کمیته جهانی صلیب سرخ خواست تا با فشار بر رژیم صهیونیستی، اسرای فلسطینی را به دلیل شیوع کرونا در سرزمین‌های اشغالی آزاد کند.

در بیانیه این سازمان آمده است: طرف‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد و صلیب سرخ باید به دولت اشغالگر اسرائیلی برای آزادی همه اسرای بیمار، مسن، کودک، زن و کسانی که در بازداشت اداری هستند، فشار بیاورند.

سازمان امور اسرا و آزادگان فلسطینی در آخرین آمارهای خود به مناسبت ۱۷ آوریل ( ۲۹ فروردین ) روز اسیر فلسطینی شمار این افراد را شش هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد که ۵۷ نفر از آنان زن و ۳۰۰ نفر کودک هستند و بیش از ۵۰۰ نفر از آنان نیز بدون محاکمه در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند

 ۱۳ نفر از اسرا نیز نماینده منتخب مردم در مجلس فلسطین هستند که از سوی نظامیان این رژیم بازداشت شده و همه این افراد در ۲۲ زندان در فلسطین اشغالی نگهداری می شوند

در ادامه این بیانیه بر لزوم حمایت از همه اسرای فلسطینی و توقف نقض مستمر حقوق آن‌ها تأکید شده و با اشاره به وضع اسرای فلسطینی زندانی در سرزمین‌های اشغالی نسبت به انتشار گزارش‌ها مبنی بر ابتلای شماری از اسرا به ویروس کرونا و محرومیت آن‌ها از درمان ابراز نگرانی شده است.

سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی مسؤول جان هزاران فلسطینی در بند است.

نزدیک به شش هزار اسیر فلسطینی در ۲۲ بازداشتگاه رژیم صهیونیستی با امکانات کم و مشکلات ناشی از کرونا نگهداری می شوند و مسوولان این رژیم به درخواست های مجامع حقوق بشری در این ارتباط بی تفاوت بوده و توجهی به شرایط بد این زندانیان ندارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha