ثبت دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد در چهار شهر آذربایجان‌غربی

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: در شبانه‌روز گذشته علاوه بر ثبت دمای ۴۲ درجه سانتی‌گراد در آذربایجان‌غربی، حداکثر دمای هوا در چهار شهر استان نیز به بیش از ۴۰ درجه سید.

اردلان محمدپور روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آذربایجان‌غربی گرمترین روز سال را سپری کرد اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته حداکثر دمای هوا در پلدشت به ۴۲ درجه سانتی‌گراد، شاهین‌دژ و بوکان به ۴۱ درجه سانتی‌گراد و خوی به ۴۰ درجه‌ سانتی‌گراد رسید.

وی با اشاره به افزایش نسبی دمای هوا در دیگر مناطق آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در این مدت حداکثر دمای هوا در مهاباد و چایپاره نیز به ۳۹ درجه سانتی‌گراد رسید و مردم شهرستان‌های میاندوآب و اشنویه نیز دمای ۳۸ درجه سانتی‌گراد را سپری کردند.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: این روند افزایش نسبی دمای هوا تا روز چهارشنبه در آذربایجان‌غربی تداوم خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود حداکثر دمای هوا در استان به طور میانگین یک تا ۲ درجه سانتی‌گراد دیگر افزایش یابد.

محمدپور اظهار داشت: از روز چهارشنبه با ورود امواج ناپایداری بارشی به آذربایجان‌غربی، روند کاهش نسبی دمای هوا شروع شده و در این مدت به طور میانگین دمای هوا سه تا چهار درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا می‌کند

وی اضافه کرد: با ورود این امواج ناپایدار تا روز جمعه هفته جاری در مناطق شمال آذربایجان‌غربی رگبار باران به همراه رعد و برق و برای مناطق مرکزی و جنوبی استان کاهش دمای هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته چالدران با ۱۵ درجه سانتی‌گراد بالای صفر خنک‌ترین شهر استان بود و در این مدت دمای هوای ارومیه بین ۲۲ و ۳۷ درجه سانتی‌گراد و  دمای هوای مهاباد نیز بین ۲۲ و ۳۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در نوسان بود.

اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است؛ بارش‌ها در این استان از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =