خراسان شمالی در آستانه خاموشی‌ برق قرار گرفت

بجنورد- ایرنا- قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی نسبت به مصرف بی‌رویه این نوع انرژی هشدار داد و گفت: شرکت توانیر سهمیه استان در ساعات اوج بار را بدون احتساب مصارف صنعتی ۲۵۱ مگاوات تعیین کرده که مصرف بیش از آن موجب خاموشی‌ها می‌شود.

مهندس علیرضا علیخانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  این درحالی است که روز گذشته مشترکان ااستان ۲۴۲ مگا وات برق مصرف کردند.

وی گفت:کاهش ۱۰ درصد هر خانوار باعث می شود که در استان خاموشی برق نداشته باشیم.

وی افزود: در ۲۰ روز گذشته مشترکان این استان در روزهای گرم تا ۲۵۶ مگاوات نیز برق مصرف کرده بودند.

علیخانی اظهار داشت: اگر مصرف بیش از سهمیه ابلاغی برسد خاموشی‌های اجباری و دوره ای برای مشترکان خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: بدون مصرف برق کارخانه ها سال گذشته مشترکان خانگی در تیرماه تا ۲۷۰ مگاوات نیز برق مصرف کردند، پارسال مصرف برق استان هرگز از سقف ۲۷۵ مگاوات که سهمیه تعیین شده بود عبور نکرد که خاموشی نیز اعمال نشد اما در سال ۹۷ خاموشی های دوره ای وجود داشت.

علیخانی از شهروندان خواست تا در مصرف برق صرفه جویی کنند و افزود: در صورت افزایش مصرف برق به ناچار شاهد اعمال مدیریت مصرف برق استان خواهیم بود.

 قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی افزود: برنامه های وزارت بر نبود خاموشی در تابستان امسال بستگی به همیاری مشترکان برق در این زمینه دارد.

وی گفت: مشترکان برق می توانند حداقل در بازه زمانی بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ درجه کولر را بر روی حداقل ۲۴ درجه به معنای دمای آسایش تنظیم کنند.

وی اظهار داشت: در ساعات اوج مصرف استفاده از وسایل پر مصرف همانند ماشین لباسشویی، جاروبرقی، اتوی برقی، ماشین ظرفشویی استفاده نکنند و زمان استفاده از اینگونه وسایل را به ساعت خارج از زمان اوج مصرف منتقل کنند.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: بخش های تجاری، صنعتی، کشاورزی و نیز دستگاه های دولتی نیز باید در مصرف برق صرفه جویی کنند و خود الگو  برای این موضوع باشند.

علیخانی بابیان اینکه خاموشی برق با شرایط پیش بینی شده گرما شاید یک اتفاق ناخوشایند باشد افزود: با مصرف صحیح و بهره گیری از الگوی درست استفاده از برق می توانیم از قطع آن جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه تولید برق در خراسان شمالی سه برابر مصرف آن است گفت: اما برق تولید استان وارد شبکه سراسری خواهد شد، شبکه سراسری برق به هم پیوسته  است.

وی اظهار داشت: اگر هر مشترکی یک لامپ اضافه را خاموش کند و دمای سامانه های سرمایشی را تنظیم کنند احتمال خاموشی ها در تابستان نخواهیم داشت.

علیخانی افزود: از شهروندان می خواهیم کولر آبی را روی دور کند تنظیم کنند و کولرهای گازی را نیر روی دمای ۲۳ و ۲۴ درجه قرار دهند.

وی گفت: شرکت توانیر با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، در راستای پیشگامی صنعت برق کشور در کاهش مصرف برق اداره ها و ساختمان های این صنعت، سامانه های سرمایشی همه ساختمان های اداری در تمام شرکت های زیرمجموعه از ساعت ۱۲ ظهر خاموش خواهد شد.

وی افزود: در این اطلاعیه آمده است که با توجه به استقرار جبهه هوای گرم که منجر به افزایش دمای هوا در اکثر نقاط کشور شده است. گرمتر شدن هوا علاوه بر اینکه بر تاسیسات برق رسانی فشار مضاعفی وارد می کند، میزان مصرف برق نیز به صورت فزاینده ای افزایش می یابد.

 در حال حاضر ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و روستایی این استان از برق برخوردار شده اند.

به گفته وی با احتساب برق مصرفی مشترکان بزرگ صنعتی از جمله پتروشیمی و سیمان بجنورد، ریخته گری اسفراین و آلومینای جاجرم، مصرف برق استان به ۴۰۰ مگاوات نیز در روز می رسد.

این شرکت ۳۵۳ هزار و ۶۹۸ مشترک دارد که۸۴ درصد مشترکان برق خراسان شمالی مربوط به بخش خانگی، ۴ درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف است.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی خراسان شمالی پیشینه دما در ۲۴ ساعت گذشته در این استان در مناطقی تا ۳۹ درجه نیز رسید که افزایش نسبی دمایی تا روز چهارشنبه پیش بیینی شده است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند، همچنین ۳۰ هزار نفر از جمعیت این استان عشایر هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =