هشدار پلیس فتا سمنان درباره کلاهبرداری در فضای مجازی با عنوان اقوام و آشنایان

سمنان- ایرنا- رییس پلیس فتا استان سمنان گفت: شهروندان نسبت به سودجویانی که تحت عنوان اقوام و آشنایان اقدام به کلاهبرداری می‌کنند هشیار باشند.

سرهنگ حسین صادقی عصر دوشنبه به رسانه‌ها گفت: هر روز روش‌های جدیدی برای کلاهبرداری از کاربران فضای مجازی ابداع می‌شود و افراد زیادی به دلیل اینکه اطلاع و دانش کافی ندارند یا به دلیل بی‌دقتی در دام این کلاهبرداران گرفتار می‌شوند و کلاهبرداران با همین روش‌های ساده پول زیادی به جیب می‌زنند.

رییس پلیس فتا استان سمنان افزود: بدون شک امروزه و با افزایش روز افزون شبکه های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان، یکی از نگرانی‌های کاربران بحث امنیت و حریم خصوصی است، چرا که در کنار تجربه قابلیت‌ها و امکانات فراوان شبکه‌های اجتماعی در محیط گوشی‌های هوشمند، همواره خطراتی نیز امنیت کاربران را در این محیط‌های پرطرفدار و پرجاذبه تهدید می‌کنند. 

وی بیان داشت: در تازه‌ترین روش کلاهبرداری، مجرمان سایبری با نفوذ به شبکه های اجتماعی کاربران با برقراری ارتباط با اقوام و آشنایان آنان در این شبکه، از آنان تحت عنوان‌های مختلف درخواست مبلغی وجه می‌کنند. 

 وی ادامه داد: شهروندان نیز با توجه به این که در ظاهر پیام از طرف اقوام وآشنایان آنان است، اعتماد و مبلغ درخواستی را به شماره حساب وی واریز می‌کنند، بدون اینکه اطلاعی از صحت و سقم این درخواست داشته باشند و اینگونه مورد کلاهبرداری و سرقت مالی قرار می‌گیرند.

صادقی بیان داشت: مجرمان سایبری با ترفندهای مختلف به فضای شخصی شبکه اجتماعی شما نفوذ می‌کنند و مالکیت آن را در اختیار می‌گیرند و سپس هر اقدام کلاهبردارانه‌ای که بخواهند در قالب نام کاربری شما انجام می‌دهند، بدون این که شما اطلاع داشته باشید.

این مقام ارشد انتظامی درباره چگونگی قرار نگرفتن در دام کلاهبرداران سایبری بیان داشت: اگر با درخواست پرداخت وجه از طریق اقوام و آشنایان خود قرار گرفتید، حتما با آنها تماس بگیرید و از صحت و سقم درخواست آنان مطلع شوید و در صورت مشاهده موارد مشکوک موضوع را به سرعت با پلیس فتا درمیان بگذارید. 

 رییس پایس فتا استان سمنان ، افزایش امنیت شبکه های‌اجتماعی را بهترین راه مقابله با اینگونه کلاهبرداری ‌های اینترنتی دانست وگفت: از نظر فنی هرگونه تجهیزاتی که به اینترنت متصل شود، نفوذپذیر است ، اما راه‌های مفیدی وجود دارنگد که می‌توان برای محافظت از داده‌های خود انجام داد و امکان نفوذ هکرها را سلب کرد، در همین راستا اولین گام در جلوگیری از هک شدن حساب یا صفحه شبکه های اجتماعی، افزایش امنیت با انجام تنظیمات شخصی است.

رییس پلیس فتا استان سمنان یاد آورد شد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان است و آنان می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در میان بگذارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha