۳۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۸
کد خبرنگار: 2836
کد خبر: 83863562
۰ نفر

برچسب‌ها

انجمن صنفی کارگری ماهران نخل در جهرم راه‌اندازی شد

شیراز- ایرنا- برای نخستین بار انجمن صنفی کارگری ماهران نخل ۲ شهرستان جهرم و خفر، تحت نظارت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس به شماره ثبت ۱۶۳۶۱۵۴۸ در جهرم راه‌اندازی شد.

رییس انجمن صنفی کارگری ماهران نخل شهرستان‌های جهرم و خفر، دوشنبه با بیان این مطلب در گفت‌ و گو با ایرنا اظهار داشت: پیگیری وضعیت بیمه کارگران شاغل در نخلستان‌های این 2 شهرستان و همچنین ارتقای مهارت‌های شغلی این کارگران از عمده اهداف راه‌اندازی این انجمن صنفی است.  

صالح رنجبر افزود: از کارگران شاغل در نخلستان‌های جهرم و خفر که تا کنون از مزایای بیمه برخوردار نبوده اند تقاضا می‌شود برای ثبت‌نام در این زمینه به دفتر این انجمن به نشانی جهرم - خیابان هلال‌احمر، نبش کوچه ۳۹، جنب باسکول مراجعه کنند و در صورت نیاز با شماره تلفن ۰۹۱۷۷۹۲۹۰۱۷ انجمن بگیرند.

او گفت: بخش عظیمی از اراضی مرغوب شهرستان جهرم به کشت تخیلات اختصاص دارد و بخش عمده‌ای از جمعیت فعال این شهرستان در صنایع وابسته به این کار اشتغال دارند.

وی اضافه کرد: کارگران مزدبگیر شاغل در باغ‌ها و نخلستان‌های این منطقه با استفاده از ۲۰ درصد معافیت حق بیمه سهم کارفرما زیر پوشش بیمه‌ قرار گرفته‌اند، اما بسیاری از این کارگران بنا به ماهیت شغل سیار خود به طور تمام ‌وقت و مستمر در یک نخلستان مشغول به کار نیستند بلکه به صورت روزمزد در تمام فصول سال مشغول فعالیتند و به همین دلیل مشمول بیمه اجباری نیستند.

به گفته رنجبر، هم اکنون ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و ۱۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در نخلستان‌های جهرم مشغول به کار هستند.

او بیان کرد: در حال حاضر پنج هزار هکتار از اراضی شهرستان جهرم نخلستان است و ۲۵ درصد محصول خرمای تولید شده در استان فارس به این شهرستان تعلق دارد.

در سال ۱۳۹۶ نماینده مردم شهرستان‌های جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی با نوشتن نامه‌ای به ریاست وقت سازمان تامین اجتماعی، خواستار استفاده ماهران و کارگران نخل از قانون بیمه اجباری شد.

گرده‌ افشانی نخل به وسیله‌ انسان، زنبور عسل و باد صورت می‌گیرد، اما بهترین روش گرده ‌افشانی توسط انسان است که در جهرم به این عملیات، ساختن نخل گفته می‌شود.در این عملیات فردی که مبادرت به انجام این کار می‌کند ماهر (مُوهَر) نامیده می‌شود، 

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها