نیمی از اعتبارات فضای سبز مشهد به مناطق حاشیه‌ای اختصاص یافته است

مشهد- ایرنا- معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: از سال ۹۶ تاکنون بالغ بر ۴۱ درصد بوستان‌ها در مناطق حاشیه این شهر احداث شده و حدود ۵۰ درصد اعتبارات فضای سبز در این مناطق هزینه شده است.

مهدی یعقوبی روز دوشنبه در جریان بازدید جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد از پروژه‌های خدمات شهری افزود: سال گذشته ۴۷ بوستان با مساحت ۴۹ هکتار و هزینه ٨٢٠ میلیارد ریال در این شهر احداث شد که از این تعداد ۱۸ عنوان پروژه با مساحت ۲۷ هکتار و هزینه ۳۹٠ میلیارد ریال در مناطق حاشیه شهر بوده است.

وی ادامه داد: طبق پیش‌بینی های انجام شده برای امسال، ۳۲ بوستان با مساحت حدود ۳۰ هکتار و اعتبار ۵۲٠ میلیارد ریال در این شهر احداث خواهد شد که از این تعداد ۱۱ پروژه با مساحت حدود هشت هکتار در مناطق حاشیه شهر خواهد بود.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: سرانه فضای سبز این شهر در ابتدای کار شورای پنجم ۱۴.۲۶ متر مربع بود که این رقم در پایان سال گذشته به ۱۷.۳ مترمربع رسید و با توسعه حدود هزار و ١٣٥ هکتاری فضای سبز از ابتدای سال ۹۶ تاکنون به رغم افزایش جمعیت، سرانه فضای سبز بالغ بر سه متر مربع افزایش یافته است.

وی در خصوص ساماندهی و احداث فضای سبز کشفرود نیز افزود: زمین‌های واگذار شده به شهرداری مشهد در این طرح ۸۱ کیلومتر است که حدود هزار و ١٤٠ میلیارد ریال تعهدات برای شهرداری ایجاد شده است.

یعقوبی ادامه داد: در این راستا قرارداد پروژه تصفیه خانه سپتاژ که با حدود ۷۴٠ میلیارد ریال منعقد شده طی ۱۸ ماه اجرایی می‌شود.

وی گفت: همچنین باتوجه به پیگیری های صورت گرفته، فاز دوم تصفیه خانه چرمشهر با همت شرکت شهرک‌های صنعتی تا ‍‍‍‍‍‍پایان ماه جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون شهردار مشهد افزود: بسترسازی کشف رود در قالب مهندسی سیلاب نیز به طور جدی درحال پیگیری است و عملیات اجرایی آن در دو محدوده جاده کلات تا خین عرب و محدوده روستای قازقان و احمد آباد در حال اجراست.

وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم در کشفرود، جمع آوری موتورتلمبه‌هاست و طبق فراخوانی که انجام شده پیمانکاری برای حفاظت فیزیکی خواهیم داشت، همچنین طبق هماهنگی با دادستانی و اجراییات، برخی موتورتلمبه‌ها نیز جمع آوری شده است.

یعقوبی گفت: علاوه بر بکارگیری نیروی انسانی و حفاظت فیزیکی بستر کشفرود مسیرهای  ورود موتورتلمبه‌ها با استفاده از قطعات بتنی خود ایستا (نیوجرسی) در حال انسداد است.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع آب در دشت مشهد، لزوم توسعه فضای سبز در راستای بهبود شرایط زیست محیطی شهر مشهد و تامین سرانه خدماتی، اجتماعی و فضای سبز، تامین منابع آب پایدار از منابع غیرکیفی و تجدیدپذیر نظیر آب حاصل از تصفیه فاضلاب در اولویت کاری شهرداری است و در همین راستا در قالب توافق با شرکت آب منطقه‌ای ایستگاه پمپاژ و خط انتقال خین عرب به طول هفت کیلومتر با هدف انتقال سالیانه  ۶ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در حال احداث است که تا شهریور ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد. ‌

معاون شهردار مشهد ادامه داد: تصفیه خانه چهل بازه نیز تا پایان مرداد ماه امسال بهره‌برداری می شود، این تصفیه خانه با ظرفیت تولید ۵۰ لیتر پساب در ثانیه از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده و به شبکه جداسازی متصل خواهد شد.

وی گفت: این تصفیه خانه در تامین منابع پایدار آب برای فضای سبز نقش موثری خواهد داشت و وابستگی شهرداری را به آب‌های زیرزمینی کاهش خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =