۱۱۰۰ میلیارد ریال قرارداد برای ساماندهی کشف‌رود منعقد شده است

مشهد- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تاکنون حدود هزار و ١٠٠ میلیارد ریال قرارداد برای ساماندهی کشف رود منعقد شده که در تاریخ سرمایه‌گذاری در این زمینه بی‌نظیر است.

محمدرضا حیدری روز دوشنبه در جریان بازدید اعضای شورای شهر مشهد از پروژه‌های خدمات شهری با تاکید بر ارتقای شرایط زیست‌پذیری شهر افزود: ساماندهی کشف‌رود دغدغه‌ چندین ساله مردم مشهد است که در این دوره برای آن چاره‌اندیشی شد و این طرح حدود ۲ هزار میلیارد ریال برای شهرداری هزینه دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح جداسازی آب شرب از آب خام برای آبیاری فضای سبز نیز ادامه داد: امسال توجه بسیار خوبی از نظر اعتباری به این حوزه شده و با تکمیل رینگ ۵۲ کیلومتری اطراف مشهد، آب غیرشرب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز شهر، پایدار خواهد شد و دغدغه‌ای برای گسترش فضای سبز به رغم خشکسالی و محدود بودن منابع آب وجود نخواهد داشت.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ایجاد فضای سبز شهری، لازمه کنترل آلودگی هواست و برای توسعه فضای سبز نیز ناچار به تعریف منابع آب پایدار هستیم.

وی افزود: با جداسازی شبکه آب شرب از آب خام و فعال شدن تصفیه‌خانه‌های محلی، فضای سبز مشهد برای نسل‌های آینده نیز پایدار خواهد شد که دستاورد ارزشمندی است.

حیدری با بیان اینکه افزایش نرخ ارز موجب تحمیل هزینه‌های سنگین به شهرداری مشهد شده است، ادامه داد: بخش اعظمی از تجهیزات مورد نیاز خریداری شده ولی همچنان اکثر پروژه‌ها نیازمند ترمیم و بازنگری در قرارداد هستند و امیدواریم تا پایان سال شاهد بهره‌برداری و افتتاح بخش عمده این پروژه‌ها باشیم.

طی دو دهه اخیر کشف‌رود بخاطر تجاوز به حریم محیطی و بی‌اعتنایی نسبت به آن و سرازیر شدن فاضلاب‌های آلوده صنعتی، کارگاه‌های محلی و خانگی به بستر آن دستخوش تغییرات ویرانگر زیست محیطی شده است.

آبیاری زمین‌های کشاورزی واقع در اطراف کشف‌رود با آب آلوده نیز از معضلات بهداشتی آن محدوده است.

شعبه‌ای از کشف‌رود از کوه‌های هزارمسجد و شعبه دیگر آن از کوه‌های بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر مشهد عبور می‌کند.

این رود ۲۹۰ کیلومتری که پرآبی آن هم‌اینک تنها در خاطره‌ها باقی مانده است از غرب به شرق جریان دارد و پس از ادامه مسیر در محل پل‌خاتون به رودخانه هریرود می‌پیوندد و از آنجا به بعد "تجن" نام گرفته و به سوی ترکمنستان ادامه می‌یابد و در انتهای مسیر طبیعی خود در ریگزارهای کشور همسایه فرو می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =