۳۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۰
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83863167
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انتخابات آمریکا؛ چالش غیرمعمول علیه رقیب

تهران - ایرنا - مستاجر کاخ سفید که کشورش هر روز بیشترین میزان مبتلایان به کرونا در جهان را دارد، در عین حالی که برای پیروزی مجدد خود در انتخابات پیش رو از شانس کمتری برخودار است، رقیب جدی خود در این انتخابات را مناسب برای ریاست جمهوری نمی‌داند؛ اظهاراتی که رسانه فرانسوی از آن به عنوان چالشی غیرمعمول یاد می‌کند.

«دونالد ترامپ» چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا که کمتر از ۴ ماه دیگر به چهارمین سال پیروزی خود در انتخابات پیشین و سال پایانی‌ ریاست جمهوری‌اش که در آن بر «هیلاری کلینتون» پیروز شد فرصت دارد، تنها رئیس جمهوری آمریکاست که بدون داشتن هیچ گونه پیشینه‌ای در مناصب سیاسی و یا نظامی و با آرایی کمتر از خلف خود قدرت را به دست گرفت.

ترامپ ۷۴ ساله به دنبال بلندپروازی‌های خود همچنان رویای به دست‌گیری مجدد قدرت در انتخابات پیش رو را در سر می‌پروراند. رقیب او «جو بایدن» با انتقاد شدید از رئیس جمهوری آمریکا به جهت ضعف مدیریتی در عدم توانایی در مهار ویروس کرونا می‌گوید ترامپ ملت آمریکا را ناکام و سرافکنده کرد.  

بایدن روز دوشنبه در توئیتی نوشت:‌ حقیقت سخت این است که نباید اینقدر بد می‌شد اما دونالد ترامپ، کارشناسان را نادیده گرفت و از اقدام کردن خودداری کرد. وی ملت ما را سرافکنده کرد.  

او نموداری از آمار کشورهای جهان در شمار مبتلایان به ویروس کرونا را به تصویر کشیده که نشان می‌دهد آمریکا در طول چهار ماه گذشته چگونه از رتبه هفتم به رتبه نخست جهان در داشتن بیشتر آمار مبتلایان به ویروس کرونا تبدیل شده است.

این اظهارات بایدن با واکنش ترامپ مواجه شد؛ در ادامه حملات رئیس جمهوری آمریکا به رقیب خود، دونالد ترامپ خطاب به بایدن گفت او صلاحیت رهبری آمریکا را ندارد. ترامپ در گفت و گو با شبکه فاکس نیوز اظهار کرد: اگر بایدن در انتخابات ماه نوامبر (آبان) پیروز شود، کشور را ویران خواهد کرد.  

رییس جمهوری آمریکا در حالی به حملات خود علیه بایدن رقیب اصلی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ادامه می‌دهد که هم اکنون دولت او با چالش‌هایی از جمله شیوع شدید ویروس کرونا، اعتراضات مردم ایالت‌های مختلف آمریکا به نژادپرستی، نابسامانی اقتصادی و ضعف در مهار بحران بیماری ویروس کرونا پس از ۵۳ روز همچنان ادامه دارد.  

حمله تند به بایدن؛ چالشی غیرمعمول که ترامپ به راه انداخت

در این پیوند هفته نامه «لا نوول تریبون» فرانسه از واکنش ترامپ به رقیب دموکرات خود به عنوان چالشی غیرمعمول نام برد. مستاجر کنونی کاخ سفید روز یکشنبه خروجی رسانه‌ها را دستاویز قرار دارد تا رقیب اصلی خود  در انتخابات ۲۰۲۰ را به چالش بکشد.

این رسانه فرانسوی روز دوشنبه نوشت: در حقیقت، دونالد ترامپ در طول مصاحبه درباره نظرسنجی که طبق آن، ۵۱ درصد از رای دهندگان معتقدند میلیاردر آمریکایی صلاحیت رهبری آمریکا را ندارد که این رقم در مورد رقیب دموکرات او ۳۹ درصد است.

از دیدگاه ترامپ، جو بایدن، پیرتر از آن است که بتواند مقام ریاست جمهوری قدرت پیشرو جهان را تصاحب کند. رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده بایدن نمی تواند دو جمله را پشت سر هم تنظیم کند.

ترامپ بدون آنکه دلیل سالخورده خواندن رقیب دموکرات خود را مشخصا بیان کند، می‌گوید: من می گویم او صلاحیت رئیس جمهور شدن را ندارد.

هم‌اینک طبق آخرین داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، از مجموع ۱۴ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۶۸۲ نفری که در سراسر جهان به کرونا مبتلا  شده‌اند، سه میلیون و ۳۹۸ هزار و ۵۵۰ نفر مربوط به آمریکاست؛ یعنی بیش از یک چهارم آمار جهانی و این رقم مهمترین شاخصه عملکرد فاجعه بار واشنگتن در کنترل و مهار کروناست که طبق نظرسنجی‌ها نیز میزان موفقیت رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات پیش رو را به شدت متاثر از خود خواهد کرد.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها که روز گذشته واشنگتن پست نتایج آن را منتشر کرد، با افزایش شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن مرگ و میر در آمریکا و ضعف مدیریتی دولت ترامپ در عدم مهار ویروس، درصد احتمال پیروزی او در مقابل جو بایدن در انتخابات نوامبر (آبان) کاهش یافته است.

به نوشته این روزنامه، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حالی باید دوباره محبوبیت خود در کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا را محک بزند که دولت وی شدیدا در برابر مهار ویروس کرونا در کشور ناتوان بوده و عملکرد چند ماه وی در برابر این ویروس قابل دفاع نیست.

آمریکا همچنین با بیش از ۱۴۳ هزار نفر فوتی، بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا را به خود اختصاص داده است؛ از مجموع ۶۰۹ هزار و ۱۱۸ فوتی، ۱۴۳ هزار و ۲۸۹ نفر براساس آخرین داده‌های ارائه شده در تارنمای جهانی مربوط به آمریکاست که این هم بیش از یک چهارم آمار جهانی را نشان می‌دهد.

نظرسنجی ها چه می گویند؛ ترامپ یا بایدن؟

طبق تازه ترین نظرسنجی شبکه  «بی‌سی نیوز»، نرخ تایید ترامپ از نگاه مردم آمریکا برای پیروزی مجدد در انتخابات آبان کاهش یافته و در مقابل دیدگاه مردم به جو بایدن تغییر کرده و هم اکنون درصد تایید وی بیشتر از ترامپ است.  

نتایج نظرسنجی نشان دهنده ناراحتی مردم آمریکا از نوع عملکرد دولت ترامپ در دوران گسترش شیوع ویروس کرونا در ایالت متحده است.  

با عملکرد بسیار ضعیف دولت ترامپ در عدم توانایی در مهار بیماری کووید ۱۹، طبق نظرسنجی صورت گرفته درصد تایید بایدن ۵۵ درصد و درصد تایید ترامپ از نگاه مردم آمریکا ۴۰ درصد بوده است.  

نظرسنجی شبکه ان بی‌سی نیز حاکی از آن است ۷۲ درصد از مردم آمریکا بر این باورند که در زمان شیوع ویروس کرونا، آمریکا در مسیر اشتباه قرار گرفته و سیاست‌های ترامپ در مهار بیماری کووید ۱۹ چاره ساز نیست.  

کاهش محبوبیت ترامپ در حالی روند صعودی پیدا میکند که گسترش ویروس کرونا در آمریکا به شدت افزایش یافته و تنها چند ماه دیگر به انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا نمانده است.

ترامپ در گفت و گو با شبکه فاکس نیوز همچنین برای ترساندن مردم آمریکا گفت: اگر بایدن پیروز انتخابات شود مالیات را سه برابر می‌کند،  پلیس را خلع سلاح می‌کند و حتی به فعالیت‌های مذهبی در کشور پایان می‌دهد.  

توفان کتاب های ضدترامپی

دونالد که به دنبال انتشار کتاب «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا با وجود مخالفت‌های کاخ سفید با عنوان «اتاق اتفاق» در طول ماه گذشته با افشاگری‌های صورت گرفته در این کتاب مورد انتقادهای شدید قرار گرفته روزهای پیش رو تا انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا را در حالی پشت سر می‌گذراند که در تازه ترین اتفاق، کتاب افشاگرانه «مری ترامپ» برادرزاده ترامپ علیه رئیس جمهوری آمریکا همانند اقدام بولتون خبرساز شده است.

«مری ترامپ» ۵۵ ساله، دختر «فِرِد ترامپ» برادر متوفای رییس جمهوری آمریکاست که در کتاب خود به اطلاعات محرمانه خانواده ترامپ پرداخته است. در این کتاب که محتوای آن ناراحتی ترامپ را به دنبال داشته، او فاش کرده که ترامپ اظهارنامه مالیاتی پدرش و دیگر اسناد محرمانه خانوادگی را در اختیار نیویورک‌تایمز قرار داده بود.

دونالد ترامپ در گفت و گوی خود با شبکه «فاکس نیوز» بار دیگر شیوع ویروس کرونا و بحران بوجود آمده در کشور که موجب کاهش محبوبیت او در میان آمریکایی‌ها شده را جدی نداسنته و در عین حال حاضر به موضع‌گیری در مورد نتایج نظرسنجی‌های اخیر و کاهش محبوبیت‌اش در دوران کرونا و احتمال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نشد.

او در عین حال درباره تصمیم برخی از ایالت‌ها برای برگزاری انتخابات اولیه ریاست جمهوری ایالت متحده به دنبال شیوع کرونا از طریق ایمیل پستی که اداره کل پست آمریکا نیز در حال یافتن گزینه حضور در انتخابات از طریق ایمیل است مدعی شده است برگزاری انتخابات از طریق ایمیل به علت شیوع ویروس کرونا می‌تواند تقلب در نتایج ایجاد کند.  

اعتراض های سراسری و سوءمدیریت پاشنه آشیل محبوبیت ترامپ

علاوه بر این، در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، ادامه اعتراض‌های سراسری به نژادپرستی، سوء مدیریت در مهار کرونا و اخراج های سریالی کارکنان کاخ سفید... دیگر موانع جدی در مسیر دشوار دونالد ترامپ مستاجر کنونی کاخ سفید برای پیروزی در این انتخابات عنوان شده است.

چهار هفته پیش، تارنمای خبری «هیل» در تحلیلی پیرامون اخراج های پیاپی و مدوام ترامپ در مجموعه کاخ سفید درعین حالی که آن را یک اشتباه راهبردی برای دولتی دانست که قرار است انتخاباتی برای باقی ماندن در قدرت در پیش رو داشته باشد، نوشت: روند اخراج های ادامه دار کارکنان کاخ سفید منجر به سردرگمی در کانون قدرت شده و باعث شده این نهاد کلیدی قدرت در آمریکا راهبرد منسجمی برای هدایت ترامپ در مسیر پیروزی در انتخابات پیش رو نداشته باشد.

هیل نوشت: دونالد ترامپ در ماه های اخیر و پس از روشن شدن نتیجه استیضاح خود در کنگره، اقدام به اخراج و جایگزین ساختن مقامات بسیاری از جمله رئیس کارکنان، سخنگوی مطبوعاتی، مدیر امور لجستیکی، مشاور در امور داخلی کاخ سفید کرده است.

آمریکا تا چهار ماه دیگر خود را برای انتخاب چهل و ششمین رئیس جمهوری این کشور آماده می‌کند؛ انتخاباتی که خروجی آن بی‌شک در عرصه داخلی بویژه مناسبات خارجی واشنگتن اثرات شگرفی خواهد داشت؛ ترامپ شاید این روزها بیش از گذشته برای پیروزی مجدد خود  در این انتخابات نگران‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =