کسب و کارهای نوپا توسط طرح نوآفرین حمایت می‌شوند

قزوین - ایرنا - سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قزوین گفت: کسب و کارهای نوپا از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب طرح‌های نوآفرین و بوم‌واره مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

مرتضی شهامی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه تامین زیرساخت‌های ارتباطی اعم از پست، ارتباطات، اینترنت، تلفن‌های ثابت و سیار را و در حوزه فناوری اطلاعات نیز مباحثی چون امنیت را عهده‌دار است.

وی ادامه داد: طی سال‌های گذشته و در باب ایجاد کسب و کار، حوزه جدیدی در کشور به نام استارتاپ‌ها مطرح شدند که پیش از این و در کشورهای پیشرفته و صنعتی متداول شده بود تا جایی که آنان توانستند نسبت به ایجاد اشتغال و کارآفرینی گام‌های اساسی را در قالب ارایه طرح‌های جدیدی مانند گوگل، فیس بوک، تویتر و یاهو بردارند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه استارتاپ، همه چیز با یک ایده آغاز می‌شود، تصریح کرد: ارایه ایده و نظریه به ایده‌های بزرگتر تبدیل و در نهایت منجر به کار و اشتغال شده و به طور میانگین نیز ۸۰ درصد ایده‌های مطرح شده در حوزه ict هستد.

وی ادامه داد: در کشور ما علاوه به حمایت از استارتاپ‌ها توسط معاونت حوزه ریاست جمهوری، نیم نگاهی نیز از این نوع پشتیبانی‌ها به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واگذار شده و به همین لحاظ و طی هشت سال در قانون بودجه همه ساله مبالغی تحت عنوان وجوه اداره شده جهت ارایه تسهیلات برای استارت تاپ‌ها در نظر گرفته شده است.

شهامی با بیان اینکه سال گذشته طرحی به نام نوآفرین در جهت حمایت از شرکت‌ها و تیم‌های نوپا به تصویب هیات دولت رسید، افزود: سال گذشته تسهیلاتی در این رابطه به متقاضیان ارایه و امسال نیز طرح ویژه‌ای در قالب بوم واره مصوب و ابلاغ شده که با توجه به اهمیت بالای موضوع، از این پس حمایت‌های جامع و خوبی از تیم‌های نوپا به عمل خواهد آمد و علاقه‌مندان در حوزه ict می‌توانند از آن بهره مند شوند.

به گفته وی، خدمات امنیت اطلاعات، نرم افزارهای اداری و حسابداری، پایش شبکه‌های اجتماعی، خدمات تراکنش مالی و کیف پول، خدمات مدیریت پروژه ، تبلیغات و بازاریابی دیجیتالی، مشاوره حقوقی، توزیع محصولات و خدمات از جمله عناوین شرکت‌هایی هستند که در این طرح حضور دارند.

شهامی، حداقل میزان خدمات و تسهیلات ارایه شده از محل وجوه اداره شده به متقاضیان را ۵۰ و حداکثر ۷۰ میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: نرخ سود تسهیلات ۴، ۶ و ۸ درصد بوده که ۶ ماه اول رایگان و ۶ ماه دوم به صورت وام تخصیصی واگذار می‌شود و البته احتمال تمدید آن نیز وجود خواهد داشت.

این مسوول ارتباطات با اشاره به اینکه ظرفیت جذب پنج هزار طرح در سطح کشور پیش‌بینی شده که تاکنون بیش از یک هزار طرح مورد حمایت قرار گرفته، اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا که فعالیت بسیاری از کسب و کارها را خوابانده، در حوزه برنامه نویسی فرصت مناسبی را به برخی افراد که می‌خواهند نسبت به ارایه ایده و طرح خود و توسعه آن اقدام کنند از طریق طرح نوآفرین این امکان به آنان داده شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha