ماسک، هزار بار سهل‌تر از واکسن نایافته

ایلام - ایرنا - کرونای کشنده و جانکاه، روی این کره خاکی همچنان جولان می‌دهد تعداد مبتلایان تا صبح یکشنبه هجدهم مردادماه به مرز ۱۹ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۳۲۶ نفر رسیده و تعداد قربانیان این ویروس نیز از مرز ۷۲۴ هزار نفر عبور کرده است.

تعمق در  آمار ابتلا و مرگ در کشورهایی که بیشترین ابتلا و بیشترین قربانی را دارند حکایت از عجز بشر از یافتن راهکاری برای گریز از بیماری چنین هولناک و مرگی به مراتب ترسناک‌تر دارد.

در حال حاضر آمریکا با بیش از پنج میلیون و ۹۶ هزار و ۵۲۴ مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشورهای برزیل، هند و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم هستند.

بررسی آمار پیش‌گفته و توجه به توان و بودجه کشورهایی که بیشترین میزان ابتلا و مرگ را دارند حکایت از عجز بشر برای گریختن از بیماری چنین صعب و مرگی چنان عجیب است.

مقایسه کشتار کرونا با میزان تلفات دیگر بیماری‌هایی که دست‌کم در قرن ۲۰ و ۲۱ وبال جان بشریت بوده‌اند نشان از ناتوانی بشر از یافتن راهی برای دور زدن کرونا دارد.

گویی قدرت انسان که تا قبل از این، هولناک‌ترین انرژی‌های  ابلیسی را مسخر دانش و بینش خود کرده بود در زمینه یافتن واکسن کوید ۱۹ به سخره گرفته شده است.

آن چنان که  اعلام  شده است توان همه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با بهداشت و درمان سراسر جهان معطوف یافتن راهی برای گریز از  ابتلا به کرونا و اجتناب از مرگ بر اثر گرفتاری در چنبره این ویروس شده است اما تا آنجا که می‌شود به خبرهای رسمی اعتماد کرد حاصل همه تلاش‌ها فعلا هیچ اندر هیچ بوده است.

طرفه آنکه اپیدمی کرونا که چنین اهریمنانه، ترس، نگرانی بیماری و مرگ را به کام بشریت تزریق می‌کند یک راه پیشگیری سهل و مورد اجماع دارد که هزار برابر از واکسن نایافته آن سهل‌تر و ارزان‌تر است، ماسک.

ماسک یا پارچه پودی که از ورود ویروس کرونا به منافذ صورت جلوگیری می‌کند واکسن قابل دسترس کابوس قرن ۲۱ میلادی است که همه افراد از آن خبر دارند اما همه از آن استفاده نمی‌کنند این را تعداد زیاد افراد تازه مبتلا یا متوفی که هر شب شبکه‌های پرتعداد رسانه‌ای از تعداد آن خبر می‌دهند، گواهی می‌دهد.

با تاکید پزشکان ساده ترین راه مقابله با کرونا استفاده از ماسک است اما برخی مردم این توصیه را نادیده گرفته و نه تنها خود را در معرض خطر قرار می دهند بلکه افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند را نیز دچار مشکل می کنند.

فارغ از آمارهای جهانی که به این جستار مربوط نیست در محدوده ملی و استانی نیز همین عدم رعایت توصیه ها و در راس آنها استفاده از ماسک اصلی ترین علت ابتلای موارد شناخته شده است.

به نظر می رسد اعمال محدودیت ها و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی برای برخی از افراد نامفهوم است و کماکان بر آتش این بیماری می دمند و اطرافیان را می سوزانند.

با وجودی که از نظر امکانات بهداشتی از جمله ماسک، الکل، دستکش و مواد ضد عفونی کننده در استان کمبودی وجود ندارد اما بسیاری از افراد به بهانه های مختلف از استفاده آنها سرباز زده و شاهد روند افزایشی این بیماری و افزایش مرگ و میر ناشی از آن هستیم.

شرکت در اجتماعات غیرضروری، برگزاری مراسم عزا و عروسی، پرسه زدن در خیابان های اصلی سطح شهر بمنظور گردش، عدم رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی روزانه تعداد بسیاری را روانه بیمارستان می کند.

اکنون نیز سن ابتلا و فوتی های ناشی از کرونا کاهش یافته و همه افراد بدون در نظر گرفتن سن در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

ابتلای کودکان ایلامی و فوت بیماران با سن پایین گویای این واقعیت است اما بسیاری آن را انکار می کنند و کماکان بساط برنامه های آنها پهن است و شرایط را هم برای کادر درمان و هم برای جامعه بحرانی کرده اند.

با وجود اعلام محدودیت ها و تاکید بر اجتناب از تجمعات و ترددهای غیر ضروری مرکز اصلی شهر همچنان شلوغ و افرادی بسیاری نیز بدون ماسک در حال رفت و آمد هستند.

سیستم دفاعی بدن من در برابر ابتلا مقاومت دارد

یک جوان ایلامی  که بر یکی از نیمکت های مرکز اصلی خرید و شلوغ شهر ایلام بدون ماسک  نشسته است، گفت: من ورزشکار هستم و سیستم دفاعی بدنم در برابر ابتلا به بیماری مقاوم است و نیازی به استفاده از ماسک ندارم.

ارسلان ناصری منش افزود: بیماری کرونا طول کشیده و قطعا تا سال آینده در بین ما حضور دارد و نباید آن را انکار کرد و باید در مقابله با آن عادی و چون گذشته رفتار کرد.

وی معتقد است: ترس از کرونا بیشتر سبب بیماری می شود و در نهایت هر فردی باید با وسیله ای دنیا را ترک کند و شاید سبب مرگ من همین بیماری باشد که از آن واهمه ای ندارم.

ناصری منش سبب عدم استفاده از ماسک را بیخالی و نترس بودن عنوان کرد و گفت: اگر قرار است مرگ فردی بر اثر بیماری کرونا باشد با استفاده از ماسک نیز مبتلا و جان خود را از دست می دهد.

خانمی میانسال که در حال خرید در بازار اصلی شهر است نیز اظهار داشت: ماسک زدن ساده ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است من ماسک می زنم چرا که جان عزیزانم ارزش دارد.

فاطمه ملکی افزود: از ابتدای شیوع کرونا در استان سعی شده تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و با توجه به اینکه دارای فرزندان نوجوان هستم حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارم.

وی در خصوص تردد خود در در مرکز خرید نیز گفت: با توجه به اینکه خانه دار هستم خرید منزل بر عهده من است و گاها مجبور به بیرون رفتن هستم اما سعی می کنم همیشه با دستکش و ماسک همچنین رعایت فاصله اجتماعی اینکار را انجام دهم.

خانم ملکی همچنین به تعداد بالای ابتلای زنان خانه دار اشاره کرد و افزود: زنان خانه دار بدلیل مسوولیت های بیشمار زندگی مجبور به بیرون رفتن و خرید هستند اما باید به سلامت خود توجه کنند.

وی تاکید کرد: در صورت تردد های ضروری باید پروتکل های بهداشتی توسط همه مردم رعایت شود و زمان خرید و انجام کارهای خود را مدیریت کنند تا زمان کمتری در مکان های شلوغ باشند.

فوتی‌های کرونا در ایلام طی ۴۵ روز ۲.۲ برابر شد

استاندار ایلام گفت: تعداد مبتلایان کرونا در این استان طی ۴۵ روز گذشته نسبت به چهارماه اخیر (اسفند سال گذشته تا خرداد امسال) ۳.۶ برابر و میزان فوتی‌ها ۲.۲ برابر شده است.

قاسم سلیمانی‌دشتکی افزود: رعایت مردم در ماه‌های اسفند تا خرداد مطلوب و قابل تقدیر بود اما با کاهش یافتن میزان ابتلا و مرگ و میرها در استان، مردم نیز در رعایت پروتکل‌های پیشگیرانه سهل‌انگاری کردند و همین امر موجب طغیان بیماری در تیرماه شد.

وی افزود: همچنین ایلام در محاصره استان‌های همجوار با وضعیت قرمز و حاد بیماری قرار داشت و این موضوع نیز در قرمز شدن شرایط کرونا در استان ایلام دخیل بود که البته اکنون مردم با درک شرایط موجود و مخاطرات ابتلا به ویروس کرونا نسبت به رعایت نکات بهداشتی پیشگیرانه و پروتکل‌ها اهتمام جدی‌تری دارند و این موضوع باعث خروج استان از شرایط قرمز و کاهش میزان ابتلا و مرگ و میر شده است هرچند باید رعایت نکات پیشگیرانه به طور جدی توسط مردم و مسوولان پیگیری شود.

ترس متعادل کرونا را کنترل می کند

وی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا هیچ گونه علایمی ندارند، اظهار داشت: بر طبق نظریه مرکز تحقیقات وزارت بهداشت ۳۵ درصد نیز علائم خفیف دارند و تنها ۱۵ درصد مبتلایان دچار علایم هستند.

وی بیان کرد: در این زمینه مردم باید بیشتر رعایت کرده و با رعایت پروتکل های بهداشتی برای کاهش شیوع بیماری همکاری و مشارکت لازم داشته باشند.

وی اظهار کرد: ترس متعادل این بیماری را کنترل کرده و اگر کنترل و مراقبت ها از سوی مردم رها نشود به خوبی این بیماری مدیریت خواهد شد.

وی رعایت فاصله گذاری اجتماعی، زدن ماسک، جلوگیری از حضور در تجمعات و شستن مداوم دست ها را چهار راهکار مهم برای پیشگیری از کرونا اعلام کرد و گفت: به تمامی ادارات تاکید شده است هیچگونه سمینار و گردهمایی نداشته باشند.

وی افزود: همچنین از وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات بازرسی انجام خواهد شد.

وی گام نخست برای پیشگیری از کرونا را انجام کارهای فرهنگی و گام دوم را بکارگیری ابزار قانونی عنوان کرد و یادآور شد: صدا و سیما و تمامی رسانه‌ها باید با فرهنگ سازی مردم را به رعایت پروتکل های بهداشتی برای ریشه کن کردن و مقابله با کرونا تشویق کنند.

۱۹ درصد مبتلایان کرونا و ۸۶ درصد فوتی ها دارای بیماری زمینه ای هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام هم با ارائه آماری در خصوص وضعیت بیماری کرونا در استان ایلام گفت: با رعایت نکات بهداشتی پیشگیرانه توسط مردم روند ابتلا به این بیماری و تعداد مرگ و میرها کاهش یافته و نسبت به تیرماه آمار استان سیر نزولی یافته است.

دکتر محمد کریمیان یادآور شد: ۱۹ درصد مبتلایان و ۸۶ درصد افراد فوت شده دارای بیماری های زمینه ای بوده اند.

وی افزود: ۲۸۴ مرکز در کل استان ایلام خدمات مختلف در زمینه کرونا از جمله عربالگری، آموزش، پیگیری و ارجاع را به مردم ارائه می دهند و میزان پوشش غربالگری ها در استان ۹۵ درصد است و از این تعداد ۹۷ درصد مربوط به غربالگری و پیگیری وضعیت افراد دارای بیماری زمینه ای است.

۹۹۰ کارمند اداری ایلام به کرونا مبتلا شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: تاکنون ۹۹۱ نفر از پرسنل بهداشتی و درمانی و کارکنان ادارات و سایر مشاغل استان به کرونا مبتلا شده اند.

کریمیان افزود: از این شمار ۱۴۴ نفر در حوزه بهداشت، ۱۹۳ نفر در حوزه درمان و ۶۵۴ نفر نیز کارکنان ادارات و سایر مشاغل هستند که به کرونا مبتلا شده اند.

وی با بیان اینکه درصد کشندگی کرونا در ایلام پایین‌تر از نرخ کشوری است، اظهار داشت: نرخ کشندگی کرونا در کشور ۵.۱  درصد بوده که این رقم در استان ایلام سه درصد است.

وی با اعلام شیب صعودی کرونا در این استان از ابتدای اسفندماه تا کنون گفت: مجموع مبتلایان کرونا در این استان تنها در تیرماه دو برابر چهار ماه گذشته (اسفند تا خرداد ماه) است و تعداد فوتی ها نیز نصف این چهار ماه است.

کریمیان همچنین فعالیت مخفیانه و شبانه برخی باشگاه‌های ورزشی، فعالیت آرایشگاه‌های زنانه در اواخر روز، فعالیت شبانه و مخفیانه برخی قلیان‌ها و فعال بودن برخی کافی شاپ ها را از جمله موارد عدم اجرای مصوبات ستاد استانی کرونا در این استان برشمرد.

وی انجام‌کارهای فرهنگی را در کاهش روند صعودی کرونا در این استان مهم و تاثیرگذار دانست.

احتمال ابتلای کودکان به کرونا وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به ناشناخته بودن بیماری کرونا کودکان نیز از آن مصون نیستند و تاکنون چندین کودک در این استان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

دکتر جمیل صادقی‌فر اظهار داشت: بالاترین آمار ابتلا در افراد بیکار و زنان خانه‌دار گزارش شده است و بیشترین آمار ابتلا به ترتیب بین افرادی با شغل‌های آزاد، کارگران، سالمندان، بازنشستگان و افراد از کار افتاده است.

وی یادآور شد: بر اساس آمار ارائه شده دانشگاه علوم پزشکی ایلام بالاترین فوتی‌های ناشی از کرونا نیز به ترتیب در گروه سالمندان، زنان‌خانه و افراد بیکار است.

وی تاکید کرد: گروه کارکنان یکی از مهمترین و بیشترین تعداد مبتلایان است و گروه بازنشسته ها هم یکی از بیشترین موارد مرگ را دارند.

۷۹ درصد مبتلایان فاقد بیماری زمینه‌ای هستند

دکتر صادقی‌فر به وضعیت بیماری زمینه‌ای موارد مثبت اشاره کرد و گفت: ۷۹ درصد موارد مثبت کرونا فاقد بیماری زمینه‌ای و ۲۱ درصد نیز دارای بیماری زمینه‌ای هستند.

وی در خصوص وضعیت بیماری زمینه‌ای موارد فوتی ناشی از کرونا نیز اظهار داشت: ۸۱ درصد فوتی‌ها دارای بیماری زمینه‌ای و ۱۹ درصد فاقد بیماری زمینه‌ای هستند.

دکتر صادقی‌فر همچنین به وضعیت موارد فوتی برحسب جنس اشاره کرد و گفت: ۵۹ درصد فوتی‌ها مردان و ۴۱ درصد زنان هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد: وضعیت موارد مثبت قطعی بر حسب جنس نیز ۵۸ درصد مردان و ۴۲ درصد مربوط به زنان است.

جواب تست پی سی آر در روزهای اول ابتلا قطعی نیست

دکتر صادقی فر یادآور شد: مواردی هستند که در روزهای آغاز تکثیر ویروس در گلو و بروز علائم خفیف از آنها نمونه گیری به عمل آمده و پاسخ تست پی سی آر آنها منفی بوده است در حالی که بر اساس نظر پزشک باید در قرنطینه قرار گیرند و همه نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: در واقع جواب تست بخصوص در روزهای اول قطعی نیست و نظر پرشک مبنی بر پایبندی به قرنطینه باید مورد توجه قرار گیرد، البته در پروتکل جدید با انجام نمونه گیری هدفمند، این موارد مد نظر قرار می گیرد.

افراد بی علامت از دلایل افزایش ابتلا

وی افزود: یکی از دلایل افزایش ابتلا در جامعه وجود افراد کم علامت یا بی علامت است همچنین بیمارانی که تا مشخص شدن نتیجه نمونه گیری خود را قرنطینه نمی کنند.

صادقی فر یادآور شد: اساس ارائه خدمت در ۲۲ مرکز بهداشتی ۱۶ و ۲۲ ساعته استان ارائه مراقبت های کرونا در سراسر استان است و نمونه‌گیری بخشی از خدمت است که بر اساس پروتکل وزارتی اولویت نمونه گیری اولویت نمونه گیری با گروه های تعیین شده در پروتکل ابلاغی وزارت منجمله افراد بالاتر از ۶۰ سال دارای علامت، بیماران زمینه ای و مادران باردار  است.

مردم با اعتماد به سیستم درمانی استان به مدیریت بیماری کمک کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد: مردم به سیستم بهداشتی درمانی استان اعتماد کنند و با شکل دهی رفتارهای خود بر اساس پروتکل ها و توصیه های پزشکان و مراقبین سلامت، به مدیریت بیماری در استان کمک کنند.

دکتر صادقی فر با بیان اینکه عدم رعایت اصول بهداشتی سبب ایجاد مشکل می شود، اظهار داشت: بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت، افراد با علائم خفیف پس از ویزیت پزشک و ارائه مراقبت های مورد نظر، آموزش های لازم را دریافت می کنند و برای قرنطینه در خانه راهنمایی می شوند.

۳۰ درصد افراد مبتلا به کرونا هیچ علائمی ندارند

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به اینکه ۳۰ درصد افراد مبتلا به کرونا هیچ علائمی ندارند همه مردم باید از ماسک استفاده کنند.

دکتر صادقی فر اظهار داشت: ۸۰ درصد افراد بدون علامت و دارای علائم خفیف هستند و تنها ۲۰ درصد دارای علائم شدید هستند و بستری می شوند.

وی افزود: مردم شهرستان های نزدیک ایلام از مراجعه به مرکز بهداشتی منتخب کرونا در ایلام خودداری کنند و  و جهت افزایش کیفیت خدمت، کاهش زمان انتظار و جلوگیری از تجمع غیرضروری به مراکز منتخب شهرهای خود مراجعه کنند. در همه شهرهای استان امکانات یکسانی را فراهم کرده ایم.

دکتر صادقی فر یادآور شد: عدم اعتماد و پنهان کردن بیماری از دلایل مراجعه به مراکز غیر از شهرستان محل سکونت افراد است که سبب ایجاد تجمع و افزایش شیوع بیماری می شود و علاوه بر آن نیروهای بهداشتی این مراکز مجبور به تحمل فشار دوچندان می شوند.

وی توصیه کرد: مردم برای ویزیت یا انجام نمونه گیری به مراکز بهداشتی منتخب شهر خود مراجعه کنند و از رعایت پروتکل های بهداشتی خسته نشوند، تحمل اذیت و آزار استفاده مداوم و درست از ماسک بخصوص در فضاهای مسقف و بدون تهویه و در تجمعات بیش از ۲ نفر بسیار بهتر و راحت تر از درد و رنج بستری در بیمارستان است.

هوشیاری خود را در شرایط قرمز استان افزایش دهیم

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: با توجه به قرمز بودن وضعیت استان مردم باید هوشیاری خود را در این شرایط افزایش دهند و از برگزاری مراسم عروس و عزا و شرکت در این برنامه ها به دلیل خطر بسیار زیادی که برای انتقال ویروس وجود دارد، به جد خودداری کنند.

دکتر صادقی فر اظهار داشت: یکی از پرخطرترین مکان ها برای انتشار کرونا مراسم عروسی است که متاسفانه بر اساس گزارش ها در یک مراسم عروسی ۱۲۰ نفر به بیماری مبتلا شده اند.

وی یادآور شد: بسیاری از افراد نگاه می کنند که در طول پنج ماه گذشته با وجود اینکه خیلی هم رعایت نکرده اند، به بیماری مبتلا نشده اند و فکر می کنند فقط افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه ای به بیماری مبتلا می شوند که این موضوع اصلا صحت ندارد.

وی تاکید کرد: در تیر ماه هم در کشور و هم استان سن ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا پایین آمده است.

وی افزود: همه افراد تاثیر کرونا را فردی بشمار می آورند و معتقدند به بیماری مبتلا نمی شوند بنابراین باید مانند یک فرد نظامی که در منطقه جنگی است و همیشه هوشیار است مردم نیز مراقب باشند.

دکتر صادقی فر تصریح کرد: در همه جای دنیا به استفاده از ماسک توصیه شده و نکته کلیدی در کنار آن خودداری از رفتن به تجمعات است و استفاده از ماسک نیز نباید اعتماد به نفس کاذب ایجاد کند.

یک ناقل می تواند ۴۰۶ نفر را مبتلا کند

وی یادآور شد: هر فرد ناقل می تواند ۴۰۶ نفر را مبتلا کند، بنابراین افراد ناقل بدون علامت یا دارای علائم خفیف باید مسئولیت پذیر باشند و با استفاده از ماسک و رعایت اصول قرنطینه بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

وی تاکید کرد: تک تک افراد در انتشار کرونا نقش دارند و یک فرد مبتلا با رفتارهای غیربهداشتی می تواند عامل ابتلا و مرگ بسیاری از افراد جامعه باشد.

وی اظهار کرد: به جرات می توان گفت بیش از ۷۰ درصد حضور در تجمعات در این ایام پرالتهاب یا ضرورت ندارد و یا می تواند به تعویق بیافتد.

 مراجعه به بانک ها، مطب ها، داروخانه ها، پاساژها، ادارات و سایر مکان های شلوغ اگر ضرورت و فوریت ندارد، تا عادی شدن وضعیت استان به تعویق بیافتد.

درخواست معاون وزیر بهداشت از مردم ایلام

سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در استان ایلام گفت: استان ایلام از ابتدای شروع بیماری تا خرداد ماه شاهد سه خیز نسبتا متوسط بود. از ابتدای خرداد ماه شاهد یک شیب شدید بیماری شامل موارد ابتلا و بستری در این استان بودیم. در نیمه اول تیر ماه، تعداد ابتلا و بستری روزانه به بیشترین میزان خود از زمان شروع بیماری رسید.

دکتر سیما لاری افزود: از یک ماه گذشته با همکاری مردم استان ایلام در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تلاش کادر بهداشت و درمان این استان، شاهد شیب نزولی در موارد ابتلا و بستری و فوتی روزانه هستیم. در حال حاضر سه شهرستان از این استان در وضعیت قرمز و سه شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند. موارد ابتلا و بستری در شهرستان‌هایی مانند ایلام، مهران، دهلران، آبدانان و دره شهر شدت بیشتری دارد.

لاری گفت: از مردم استان ایلام می‌خواهیم که با استفاده از ماسک و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی ضمن تداوم روند نزولی در موارد ابتلا و بستری و فوت، شاهد خروج این استان از وضعیت هشدار کرونا باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =