ثبت بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان رضوی در دولت تدبیر

مشهد- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی از ثبت بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی در این استان طی دولت تدبیر و امید خبر داد.

دکتر حسین امیررحیمی روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: طی سال‌های ۱۳۹۰ تا پایان سال۱۳۹۲ تعداد ۳۷ طرح برای سرمایهگذاری خارجی به میزان ۹۷ میلیون و ۹۹ هزار دلار در خراسان رضوی تصویب شد.

وی افزود: این در حالی است که از ابتدای استقرار دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۷۱ طرح برای سرمایه‌گذاری خارجی در این استان تصویب شده که نسبت به قبل از آن بیش از چهار و نیم برابر شده است.

مدیرکل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری طرح‌های مصوب یاد شده، ۷۱۶ میلیون دلار است که بیش از ۲۶۰ میلیون دلار آن به استان وارد شده است.

وی گفت: از این تعداد طرح مصوب در دولت تدبیر و امید هشت طرح سرمایه‌گذاری خارجی با مبلغ حدود ۳۰ میلیون دلار طی سه ماه نخست امسال در هیات سرمایه‌گذاری خارجی کشور به تصویب رسیده و ۱۱ طرح جدید نیز با مبلغ حدود ۴۱ میلیون دلار تا پایان تیر ماه برای اخذ مجوز سرمایه‌گذاری خارجی به هیات سرمایه‌گذاری خارجی ارائه شده است.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان خراسان رضوی افزود: این استان به ویژه مشهد مقدس به دلیل دارا بودن ظرفیت‌های ممتاز و منحصر به فرد گردشگری، صنعتی، معدنی، کشاورزی و در راس آن وجود مضجع شریف حضرت امام رضا (ع)، از جذابیت‌های فراوان سرمایه‌گذاری بهره‌مند است و سالانه بسیاری از فعالان اقتصادی خارجی را به سوی خود جذب می‌نماید.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی هر سال از نظر تعداد طرح مصوب سرمایه‌گذاری خارجی در میان استان‌های برتر کشور قرار داشته و در سال‌های اخیر بیشترین طرح سرمایه‌گذاری خارجی به این استان تعلق گرفته است.

امیررحیمی گفت: نکته قابل توجه در خصوص طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان خراسان رضوی این است که با توجه به کوچک و متوسط بودن طرح‌ها اغلب آنها به بهره‌برداری رسیده و به تولید، ارائه خدمت و اشتغال‌زایی مناسب انجامیده است.

وی افزود: از مجموع ۱۷۱ طرح مصوب در این استان طی دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از ۶۰ درصد به بهره‌برداری رسیده‌ و مابقی در دست اجرا می‌باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی ادامه داد: تنوع سرمایه‌گذاری در این استان از نظر حوزه‌های بخشی نیز قابل توجه است. به عنوان مثال از مجموع طرح‌های مصوب استان در سه ماه نخست سال جاری از نظر تعداد ۴۳ درصد در حوزه صنعت و معدن، ۱۵  درصد در زمینه کشاورزی و ۱۴ درصد در حوزه‌های خدمات و گردشگری، حمل و نقل و ساختمان بوده که نشان از استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از تمامی حوزه‌های اقتصادی استان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha