تشخیص ۲۰ دقیقه‌ای ویروس کرونا با یک آزمایش خون جدید

تهران- ایرنا- گروهی از محققان استرالیایی آزمایش خون جدیدی برای تشخیص ویروس کرونا ابداع کرده‌اند که نتیجه مثبت یا منفی آن تنها در ۲۰ دقیقه مشخص می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اینترنتی اکونومیست، نتایج این آزمایش که توسط محققان دانشگاه «موناش» ابداع شده است با چشم غیرمسلح قابل رویت است و از آن می‌توان برای تشخیص بیمارانی استفاده کرد که به تازگی به ویروس کرونا آلوده شده‌اند یا بر این بیماری غلبه کرده اند. 

همچنین از این آزمایش که از آن به عنوان «اولین مطالعه جهانی» توصیف می شود، می توان در ساخت واکسن کرونا و نیز سایر آزمایشات دارویی برای ارزیابی کارایی دارو استفاده کرد. این آزمایش در واقع آنالیزی برای تعیین مقدار و اندازه ماده‌ای در خون است که افزایش آنتی بادی ها را در بدن در واکنش به عفونت SARS-CoV-۲ نشان می دهد.

این محققان در بیانیه ای یادآور شدند که در بخشی از این تحقیق موفق شدند موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ را با استفاده از ۲۵ میکرولیتر پلاسما از نمونه های خون تشخیص دهند.

در این بیانیه آمده است که موارد مثبت کووید-۱۹ باعث تجمع یا جمع شدن گلبول های قرمز خون شد که به راحتی با چشم غیرمسلح قابل شناسایی بود. محققان توانستند در ۲۰ دقیقه به جواب مثبت یا منفی این آزمایش دست یابند.
در حالی که آزمایشات فعلی سواب/PCR برای تشخیص افرادی مورد استفاده قرار گیرد که در حال حاضر به کووید-۱۹ آلوده هستند اما  این ارزیابی جدید می تواند تعیین کند که آیا شخصی به محض رفع عفونت آلوده شده است یا خیر.

محققان خاطر نشان کردند، پزشکان سراسر جهان با استفاده از این آزمایش خون جدید که به تجهیزات آزمایشگاهی ساده ای نیاز دارد می تواند در عرض یک ساعت بیش از ۲۰۰ نمونه خون را آزمایش کنند.
یافته های این مطالعه می تواند به کشورهای پرخطر از لحاظ ابتلا به کرونا در زمینه غربالگری جمعیت، شناسایی موارد، ردیابی تماس، تأیید تاثیر واکسن در طول کارآزمایی های بالینی و توزیع واکسن کمک کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha