تند باد با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت قصرقند را درنوردید

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تندباد لحظه‌ای با سرعت ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت همراه با رگبار شدید باران قصرقند را درنوردید.

محسن حیدری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این تندباد شدید در اثر انرژی بالای ابرهای کومولونیمبوس و همرفت شدید هوا روی داده که بازه زمانی رخداد آن نیز بسیار کوتاه بوده است.
وی افزود: این تندباد همراه با بارش پراکنده باران بود به طوریکه از ایستگاه قصرقند ۱۳ میلی‌متر بارش نیز گزارش شد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه‌بر قصرقند، در شبانه روز گذشته از ایستگاه‌های رییس آباد ۲۰ و مچان ۱۲ میلی‌متر بارش گزارش شده است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی همچنان در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق، رشد ابر و احتمال رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش تندباد موقتی دور از انتظار نیست.
حیدری تصریح کرد: آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه‌های فصلی از پیامدهای بارش‌های پیش رو در ارتفاعات است.

وی بیان کرد: توصیه می‌شود مردم در مناطق ذکر شده از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل‌ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: تندباد لحظه‌ای، رگبارهای پراکنده و نقطه‌ای باران و تگرگ و وقوع صاعقه از ویژگی‌های بارش‌های همرفتی بوده که به طور معمول در فصل بهار و تابستان روی می‌دهد و بازه زمانی و مکانی رخداد آن بسیار محدود و محلی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha