۳۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 1335
کد خبر: 83862547
۰ نفر

برچسب‌ها

قرارداد تکمیل توسعه‌ میدان آزادگان جنوبی امضا شد

تهران – ایرنا - قرارداد توسعه میدان‌ نفتی آزادگان جنوبی و احداث کارخانه فرآورش مرکزی، امروز (دوشنبه ۳۰ تیرماه) با حضور وزیر نفت امضا شد.

قرارداد تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی با شرکت پتروپارس به‌عنوان پیمانکار عمومی طرح (GC) امضا شد. همچنین قرارداد دیگری نیز با شرکت پتروپارس به‌منظور احداث کارخانه فرآورش مرکزی (CTEP) با ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز،‌ به امضا رسید.

میدان نفتی آزادگان جنوبی به‌عنوان مهم‌ترین میدان مشترک منطقه غرب کارون در مجاورت مرز عراق و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع است.

بر اساس این قرارداد ۶۵ کیلومتر خط لوله ارسال گاز و نفت خام، ۴۵ کیلو متر خط لوله ارتباطی، ۳۲۸ کیلومتر خط لوله جریانی، تکمیل دو مجتمع تفکیک میانی، تکمیل هشت عدد چند راهه، ‌نصب ۵۰ عدد پمپ درون چاهی و حفاری ۳۵ حلقه چاه انجام خواهد شد.

با اجرای این قرارداد ظرفیت تولید از میدان آزادگان جنوبی۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش ایرنا، ‌تولید نفت از میادین غرب کارون در مقایسه با سال ۹۲ و در ابتدای دولت تدبیر و امید ۶ برابر شده و برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی نیز در این مدت سه برابر رشد داشته است.

میدان آزادگان جنوبی،‌ یکهزار و ۱۲۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و نفت درجای آن ۲۷ میلیارد بشکه برآورد می‌شود که ۱.۷ میلیارد بشکه آن قابل برداشت است.

هدف از اجرای این قرارداد، ‌افزایش ظرفیت تولید نفت خام کشور،‌ حفظ سرمایه ملی در میادین مشترک، حمایت از تولید داخلی و نقش‌آفرینی و توانمندسازی روزافزون شرکت‌های داخلی و بهره‌مندی از توان متخصصان و سرمایه انسانی ایرانی و بومی و ایجاد زمینه‌های اشتغال گسترده در استان خوزستان است.

با اجرای این قر ارداد تولید نفت از میدان آیادگان جنوبی به روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز می رسد. این قرارداد ۳۰ ماهه  و به مبلغ ۹۶۱ میلیون دلار ارزی و هزار و ۱۸۳ میلیارد تومان ریالی خواهد بود.

همچنین قرارداد احداث کارخانه فرآورش مرکزی با ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز و به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار نیز امضا شد که ۳۰ ماهه اجرا می‌شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha