اعتراضات ۵۲ روزه در آمریکا و خشم مردم پورتلند

تهران- ایرنا- در پنحاه‌ودومین روز از اعتراضات خیابانی مردم آمریکا به سیاست‌های نژادپرستانه دولت و رفتار پلیس، شهر پورتلند ایالت اورگان روز یکشنبه شاهد درگیری شدید میان مردم و نیروهای پلیس بود.

به گزارش شبکه سی ان ان، اعتراضات خیابانی در شهر پورتلند پس از گذشت یک شب بحرانی همچنان در روز یکشنبه (به وقت محلی) ادامه دارد.

پلیس پورتلند در پیامی توییتری نوشت: معترضان به دفتر انجمن پلیس پورتلند حمله کرده و ساختمان آنجا را به آتش کشیده‌اند. مقامات محلی پورتلند این اعتراضات را شورش اعلام کردند.

براساس بیانیه اداره پلیس، با هجوم معترضان و پرتاب اشیاء تا کنون چندین افسر پلیس زخمی شده‌اند.

اعتراضات مردمی آمریکا در حالی به پنجاه و دومین روز خود می‌رسد که معترضان همچنان از نابرابری نژادی و رفتار خشونت آمیز پلیس ایالت متحده خشمگین هستند. اگرچه بسیاری از آنها همچنان اصرار به اعتراض صلح آمیز دارند اما تا کنون در برخی از شهرها این اعتراضات به خشونت کشیده شده است.

اعتراضات صلح آمیز مردم در پورتلند زمانی به خشونت کشیده شد که دو هفته پیش ماموران فدرال برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی به دستوری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پورتلند اعزام شدند.

به گزارش رسانه های محلی هفته گذشته ماموران فدرال در سراسر شهر از خودروهای بی‌نشان خود بیرون پریده‌ و معترضان را بدون هیچ دلیل مشخصی با خود برده‌اند. ویدیویی که توسط یک رسانه راستی آزمایی شده گفته‌های یک معترض به نام مارک پتیبون را نشان می‌دهد که شرح می‌دهد چگونه روز ۱۵ جولای (۲۵ تیرماه) توسط مردانی با لباس‌های ضدگلوله "پشت یک ون انداخته شده" و بازداشت شده است.

در ادامه حضور مخفیانه و سرکوب‌گران ماموران فدرال، «کیت براون» فرماندار ایالت اورگان روز شنبه ماموران فدرالی را که با خودروهای پلیس نامحسوس معترضان را بازداشت کرده‌اند به «سوءاستفاده آشکار از قدرت» متهم کرده است.

اعتراضات مردمی در آمریکا زمانی آغاز شد که جورج فلوید شهروند سیاهپوست در ایالت مینه سوتا توسط پلیس این کشور به طور به قتل رسید.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha