ماموریت دشوار آزمون و طارمی برای «جهانبخش» شدن؛ خیلی دور خیلی نزدیک

تهران- ایرنا- سردار آزمون و مهدی طارمی در آستانه پایان لیگ‌های روسیه و پرتغال با صدر جدول گلزنان تنها یک گل فاصله دارند؛ آنها برای تبدیل شدن به دومین آقای گل ایرانی بعد از جهانبخش ماموریت دشواری پیش روی دارند.

مهدی طارمی و سردار آزمون در آخرین بازی خود با لباس تیم‌های ریوآوه و زنیت در لیگ‌های پرتغال و روسیه ۲ گل به ثمر رساندند تا در آستانه پایان لیگ‌هایشان بار دیگر به کسب عنوان آقای گلی نزدیک شوند. البته که هر ۲ نفر همچنان کار سختی برای رسیدن به آقای گلی دارند اما به هر حال امیدوار هستند با عملی کردن این اتفاق، پس از علیرضا جهانبخش به دومین بازیکنی ایرانی تبدیل شوند که در یک لیگ اروپایی آقای گل می‌شوند.

زنیت فعلا درگیر بازی امشب(یکشنبه) برابر اسپارتاک مسکو در نیمه‌نهایی جام حذفی فوتبال روسیه است اما این تیم باید در هفته پایانی لیگ روسیه سه روز دیگر به مصاف روستوف برود. همان تیمی که سردار در آن خاطرات شیرینی را در ذهن مخاطبان حک کرده است. آزمون با پاس گل دقیقه نودی در بازی قبل، آرتم زیوبای ۳۱ ساله را به صدر جدول گلزنان فرستاد. زیوبا ۱۷ گله است و آزمون با ۱۶ گل در تعقیب او. رقابت البته به همین ۲ نفر ختم نمی‌شود. اِوگنی لوتسنکوی ۳۳ ساله از تیم آرسنال تولا با ۱۵ گل همچنان روی کاغذ برای آقای گلی فرصت دارد. این بازیکن در چند هفته اخیر نمایش خوبی داشته و تیمش در هفته پایانی باید به مصاف میزبانش، یوفا برود. در ضمن باید به این نکته هم توجه داشت که زیوبا با ۱۲ پاس گل بهترین پاسور لیگ روسیه در این فصل هم بوده و اگر در صدر جدول سردار با او مساوی شود بازهم جایزه از آن بازیکن تنومند تیم ملی روسیه خواهد شد.

در پرتغال ماجرای طارمی پیچیده‌تر است. در حال حاضر سه بازیکن با ۱۷ گل در صدر جدول گلزنان، بالای سر طارمی ۱۶ گله قرار دارند. پیتزی و وینیسیوس از بنفیکا و پائولینیو از اسپورتینگ براگا. این سه بازیکن برخلاف طارمی به جای یک بازی، ۲ بازی پیش رویشان قرار دارد. بنفیکا باید ابتدا به مصاف آوس سقوط کرده برود و در گام آخر رو در روی اسپورتینگ لیسبون قرار بگیرد و براگا ابتدا به مصاف توندلا می‌رود و در دیدار پایانی در برابر پورتوی از پیش قهرمان قرار خواهد گرفت. روند گلزنی پائولینیو و حتی پیتزی در هفته‌های اخیر مانند طارمی خوب بوده اما وینیسیوس هفته‌هاست که روی عدد ۱۷ گل باقی مانده است. حالا طارمی باید در هفته‌ آخر مقابل بوآویشتا بدرخشد و حداقل ۲ گل به ثمر برساند. او ماموریت دشواری برای عبور از سه بازیکن بالای سر خود دارد. این نکته را هم نباید فراموش کرد که پیتزی با ۱۲ پاس گل در لیگ پرتغال نفر اول است و مساوی شدن تعداد گل‌ها منجر به اقای گلی او می‌شود.

حال باید دید فوتبال ایران در پایان این فصل می‌تواند آقای گل در لیگ‌های خارجی داشته باشد یا خیر. در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۸ علیرضا جهانبخش در اردیویژه هلند موفق به اقای گلی شد. اتفاقی تاریخی که فعلا در فوتبال ما سابقه دیگری نداشته است. حالا طارمی و سردار به دنبال این هستند تا همسایه بازیکنی کنونی برایتون انگلیس شوند. آن هم در آخرین روزهایی که برای تیم‌های فعلی‌شان توپ می‌زنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha