انگلیس بار دیگر درباره پرونده جاسوس آمریکایی هشدار داد

لندن – ایرنا– وزیر امور خارجه انگلیس در آستانه دیدار با همتای آمریکایی‌اش باردیگر پرونده قتل نوجوان انگلیسی به دست جاسوس آمریکایی را پیش کشید و خواستار استرداد فرد متهم به انگلیس شد.

«دومینیک راب» روز یکشنبه (۲۹ تیر) در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای تصریح کرد که در این پرونده، عدالت انکار شده و درخواست لندن برای استرداد متهم بی‌پاسخ مانده ‌است.

آنا ساکولاس متهم است که پنجم شهریور سال گذشته، بر اثر تصادف با نوجوان ۱۹ ساله انگلیسی به نام «هری دان» وی را به قتل رسانده‌است.

او همان زمان به پلیس انگلیس گفته بود که قصد خروج از این کشور را ندارد اما بعد مشخص شد که با سوءاستفاده از مصونیت سیاسی همسرش، این کشور را به مقصد آمریکا ترک کرده است.

همسر ساکولاس در زمان وقوع حادثه در کسوت جاسوس آمریکا و تحت پوشش دیپلمات در پایگاه نیروی هوایی «کراتن» انگلیس مشغول به فعالیت و از مصونیت سیاسی برخوردار بوده است.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: ما از خانم ساکولاس خواسته‌ایم به انگلیس بازگردد و از دوستان آمریکایی‌مان هم درخواست کردیم این پرونده را تسهیل کنند. می دانیم که این پیگیری‌ها هری را برنمی‌گرداند اما خانواده او خواهان اجرای عدالت هستند.

راب با اشاره به طرح این پرونده در سطوح مختلف سیاسی افزود: طرف آمریکایی در این مدت یکدنده بوده و می‌گوید خانم سالکوس را مسترد نمی‌کند. وی بر همین اساس مدعی شد که برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین رویدادی، تغییراتی در کنوانسیون روابط انگلیس و آمریکا در خصوص مصونیت دیپلماتیک رخ داده است.

وی با بیان اینکه راه عملی برای استرداد آنا ساکولاس وجود ندارد افزود: از آمریکا انتظار داریم که تصمیم درست را اتخاذ کند. از نظر ما ساکولاس باید مسترد شود تا عدالت درباره او اجرا شود.

دادستان انگلیس سال پیش با صدور حکمی، آنا ساکولاس را به اتهام رانندگی خطرناک و تصادف با «هری دان» در انگلیس گناهکار معرفی کرد. متعاقبا مقام‌های رسمی دولت انگلیس خواستار استرداد متهم برای محاکمه وی در این کشور شدند. با این حال وزارت امور خارجه آمریکا درخواست لندن برای استرداد خانم ساکولاس را رد کرده است.

پلیس انگلیس اردیبهشت گذشته اعلام کرد که آنا ساکولاس از سوی پلیس اینترپل تحت پیگرد قرار دارد. بدین ترتیب در صورت خروج متهم از خاک آمریکا، با او مطابق با قانون برخورد خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =