آزمایشگاه‌های پزشکی از تبلیغ و پذیرش مستقیم مراجعه‌کنندگان خودداری کنند

تهران - ایرنا - معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آزمایشگاه‌های پزشکی باید از تبلیغ و پذیرش مستقیم مراجعه‌کنندگان خودداری کنند، زیرا مراجعه مستقیم و بدون تجویز به آزمایشگاه‌ها، به خصوص در مورد افراد بدون علامت کرونا، علاوه بر تحمیل هزینه غیرضروری، باعث گمراهی و سردرگمی بیماران می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی روز یکشنبه نحوه خدمات رسانی آزمایشگاه‌های پزشکی کشور در دوران کرونا افزود: فضای انتظار آزمایشگاه‌های پزشکی یکی از محل‌های تجمع مراجعه‌کنندگان، از جمله بیماران و ناقلان احتمالی کووید ۱۹ است. مدیریت آزمایشگاه باید ضمن رعایت کلیه دستورات مرتبط با آلودگی زدایی و پیشگیری از انتقال ویروس در محیط کار کارکنان، ترتیبی اتخاذ کند که فاصله گذاری فیزیکی در آزمایشگاه رعایت شده و با به حداقل رساندن تراکم مراجعه‌کنندگان و تامین تهویه مناسب، از انتقال ویروس در صف انتظار بیماران پیشگیری شود.

وی بیان کرد: آزمایشگاه‌های پزشکی بدون اخذ تاییدیه تضمین کیفیت و ایمنی زیستی برای آزمایش‌های اختصاصی کووید ۱۹ از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجاز به پذیرش و انجام آزمایش‌های اختصاصی مربوط به این بیماری نیستند.

جان بابایی گفت: تجویز آزمایش‌های اختصاصی کووید ۱۹ مانند آزمایش تشخیص مولکولی و سرولوژی و تفسیر آنها باید با توجه به سوابق و علائم بالینی انجام شود. این فعالیت در صلاحیت پزشکانی است که از دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت مطلع بوده و آنها را اجرا می‌کنند.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: همه آزمایشگاه‌های پزشکی که مجوز تشخیص مولکولی بیماری کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند، ملزم به گزارش روزانه آمار آزمایش‌های انجام شده و موارد مثبت به دانشگاه علوم پزشکی تحت پوشش هستند. بیماران و مراجعه‌کنندگانی که از خدمات آزمایشگاه‌های پزشکی و عدم رعایت استانداردها و تعرفه‌های مصوب ناراضی هستند، می‌توانند شکایت خود را به معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی منعکس کرده یا از طریق شماره ۱۹۰ به وزارت بهداشت گزارش کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =