نایب رییس مجلس: انتخاب‌ها در مجلس باید براساس شایستگی باشد

تهران- ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هیات رییسه معتقد است انتخاب‌ها باید براساس شایستگی باشد و هر نوع نگاه جنسیتی ناپسند و نادرست است. کسانی که شایستگی کسب سمتی در مجلس دارند باید مورد انتخاب قرار گیرند.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس اول مجلس این مطلب را در جلسه علنی امروز-یکشنبه- مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به تذکر هاجر چنارانی نماینده نیشابور بیان کرد.

هاجر چنارانی در تذکر آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده (۲۲) آیین‌نامه داخلی مجلس که مربوط به نظارت هیات رییسه بر تمامی امور اداری، استخدامی و داخلی مجلس است، اظهار داشت: رییس و هیات رییسه مجلس نزدیک به دو هفته گذشته دبیران کمیسیون‌های مجلس انتخاب شدند ولی متأسفانه مجلس شورای اسلامی شاهد نوعی تبعیض در این حوزه بود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ماده (۱۰۱) برنامه ششم توسعه تصویب کردیم و رییس جمهور نیز در ۲۷ تیرماه ۹۶ دستورالعملی را به همه سازمان‌ها برای اجرا ابلاغ کردند که بر این اساس باید نحوه انتخاب مدیران با اولویت برگزیدن مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی به ۳۰ درصد افزایش یابد اما مجلس در انتخاب دبیران کمیسیون‌ها به این دستورالعمل پایبند نبودند در حالی که ما بانوانی در قوه مقننه داریم که از تحصیلات و شایستگی بالایی برخوردارند.

وی اضافه کرد: چرا بانوان تحصیلکرده و شایسته قوه مقننه در آزمون انتخاب دبیران کمیسیون‌ها شرکت داده نشده‌اند در حالی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند زن مسلمان ایرانی تاریخ جدیدی را پیش چشمان زنان جهان گشود و ثابت کرد می‌توان زن بود ولی عفیف و محجبه و شریف بود و درعین حال در متن و مرکز نیز قرار داشت.

چنارانی یادآور شد: اگر به تعالی بنیان خانواده معتقد هستیم چرا اقدامی در این جهت صورت نمی‌گیرد. در پارلمان‌های دنیا شاهد هستیم زنانی که فرزندآوری دارند به عنوان نمایندگان نمونه و الگو به جهانیان معرفی می‌شوند، چطور می‌شود در جمهوری اسلامی ایران با وجود اعتقاد به تحکیم بنیاد خانواده اما اقدامی در عمل در این راستا صورت نمی‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: امروز زنان در سنگر اقتصاد، سیاست و سایر حوزه‌ها دوشادوش مردان در حال مبارزه هستند و ما ۵۰ درصد رأی زنان را مطالبه می‌کنیم ولی متأسفانه در جهت تصویب قوانین حمایتی از زنان و خانواده اقدامی صورت نمی‌گیرد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده نیشابور گفت: هیات رییسه نیز معتقد است انتخاب‌ها باید براساس شایستگی باشد و هر نوع نگاه جنسیتی ناپسند و نادرست است. کسانی که شایستگی کسب شغل یا سمتی در مجلس دارند باید مورد انتخاب قرار گیرند.

وی ادامه داد: البته اینطور که من سوال کردم برای انتخاب دبیر کمیسیون اصل ۹۰ یکی از بانوان انتخاب شده و در عین حال این مسئله قابل بررسی است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha