مسائل ایرانیان ‌خارج‌ازکشور در نشست مدیر جام‌جم و معاون قوه قضائیه

تهران- ایرنا- مدیر شبکه جام‌جم سیما و معاون بین‌الملل قوه قضائیه در نشستی مسائل ایرانیان خارج‌از کشور را بررسی و برای شناسایی بهتر این مسائل با تشکیل کارگروهی بین دو طرف توافق کردند.

در ابتدای این نشست حسن ملکی مدیر شبکه جهانی جام­ جم ضمن تشریح اهمیت ایرانیان خارج کشور به عنوان سفیران فرهنگی و افرادی با توان ایفای نقش در عرصه دیپلماسی عمومی دغدغه­ های حقوقی آنان را مهم دانست و گفت: در مورد ایرانیان خارج کشور ۳ مسئله را در ارتباط با حوزه قضایی کشور برجسته تر می ­بینیم: ناآشنایی ایرانیان خارج کشور با قوانین و مقررات ایران و کشور میزبان که لازم است از طریق آموزش‌­های حقوقی و قضایی جبران شود.

وی افزود: سخت گیری­ های افراطی نسبت به ایرانیان خارج کشور توسط دولت ها و نیز محاکم کشورهای میزبان که معمولاً از فقدان حمایت­ های قضایی از آنها گله داشته و بر ضرورت حضور یک مستشار قضایی در سفارت خانه­ ها برای راهنمایی و حمایت از آنها تاکید دارند. سومین مورد، مسئله میزان اعتماد ایرانیان خارج کشور به قوه قضائیه است که باید در جهت اصلاح آن کوشید.

مشکلات حقوقی و قضایی از چالش‌های ۷ تا ۱۰ میلیون ایرانی خارج از کشور

رئیس شبکه جام جم از بخشنامه اخیر ریاست قوه قضائیه درخصوص ممنوعیت محروم سازی ایرانیان تحت تعقیب خارج کشور از دریافت خدمات کنسولی توسط مراجع قضایی ابراز خشنودی کرد و آن را گامی جهت افزایش اعتماد و رضایت هم وطنان خارج کشور دانست؛ اما تاکید کرد باید برساخته­ ها و تصاویر غلط رسانه­ های معاند از دستگاه قضایی در ذهن ایرانیان خارج کشور با اطلاع رسانی درست از خدمات صادقانه قوه قضائیه بازسازی شود.

ملکی راه جلب اعتماد ایرانیان خارج کشور را نمایش عزم دستگاه‌های مختلف و قوای سه گانه در خدمت رسانی به آنها هم سنگ با ایرانیان داخل کشور دانست و افزود: از آنجا که یکی از دغدغه ­ها و چالش ­های ۷ تا ۱۰ میلیون ایرانی خارج کشور مشکلات حقوقی و قضایی است که برای آنها در داخل یا خارج کشور به وجود می­‌آید، شبکه جهانی جام­ جم می­ تواند به عنوان نقطه وصل قوه قضائیه با ایرانیان خارج کشور، نقش بسزایی در پاسخگویی به این مطالبات و پیگیری آنها داشته باشد.

معاونت بین­ الملل قوه قضائیه این فرصت را دارد تا از طریق شبکه جهانی جام ­جم با بازنمایی درست مبانی حقوق بشر اسلامی، افکار عمومی دنیا و ایرانیان خارج کشور را با دورغ پردازی­‌های رسانه­ ای غرب در مورد وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف دنیا و تناقضات رفتاری آنها در این زمینه آشنا سازند. ارائه آموزش­‌های گوناگون به ایرانیان خارج کشور در مورد قوانین و مقررات حقوقی و قضایی ایران و کشور میزبان ضروری و پیشگیرانه است.

نظام جمهوری اسلامی در قبال همه ایرانیان مسئول است

علی باقری معاون امور بین ­الملل و حقوق بشر قوه قضائیه نیز توجه به مطالبات ایرانیان خارج کشور را مهم و یکی از اولویت ­های قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: ما در حال حاضر با ۳ مسئله مواجه هستیم، مطالبات نظام، مطالبات مردم و مطالبات ایرانیان خارج کشور.

نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال همه ایرانیان داخل و خارج کشور اعم از انقلابی و غیر انقلابی، محجبه و غیر محجبه و مسلمان و غیر مسلمان مسئولیت دارد. وظیفه ما در قبال ایرانیان خارج کشور و حتی مجرمان ایرانی خارج کشور هم مشخص است، آنها در پول نفت و مالیات این کشور شریک اند و ما باید به آنها پاسخگو باشیم. باید کاری کنیم که مسئله ایرانیان خارج کشور به مسئله حاکمیت تبدیل شود و قوه قضائیه برای تحقق این موضوعات آمادگی دارد.

وی به موضوع ایرانیان زندانی در سایر کشورها اشاره کرد و افزود: معمولاً خانواده های اینگونه زندانیان کاملاً از پیگیری موضوع آنها ناتوان هستند. ملاک پیگیری هم معمولاً مراجعه خانواده های آنها به قانون است، در حالی که آنها یک ایرانی هستند وظیفه ماست تحت هر شرایطی به مشکلات آنها رسیدگی کنیم.

معاون بین الملل قوه قضائیه افزود: معمولاً در هفته قوه قضائیه مسئولان در رسانه ها به ارائه عملکرد خود می پردازند درحالی که قوه قضائیه بیش از همه باید از این فرصت برای شنیدن مطالبات مردم استفاده کند. رسانه باید زبان مردم و پیونددهنده جامعه با قوه قضائیه باشد. خدمت رسانی صادقانه قوه قضائیه به ایرانیان خارج کشور باعث افزایش حس اعتماد دوسویه شده و بستر مناسبی را برای تعامل هم وطنان مقیم سرتاسر جهان با ایران اسلامی فراهم می کند.

در پایان مقرر شد کارگروه مشترکی بین شبکه جهانی جام جم و معاونت بین الملل و حقوق بشر قوه قضائیه شکل بگیرد تا ضمن شناسایی مهمترین دغدغه ها و مطالبات حقوقی و قضایی ایرانیان خارج کشور، ساز و کارهای مناسب برای اطلاع رسانی، آموزش و پیگیری دغدغه های حقوقی و قضایی ایرانیان خارج کشور از سوی قوه قضائیه فراهم شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha