محکومان ناتوان از پرداخت مهریه دادخواست اعسار بدهند

بیرجند - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: با توجه به افزایش قیمت سکه افرادی که محکوم به پرداخت مهریه شده‌اند اگر توان مالی ندارند حتما دادخواست اعسار از پرداخت یکجای مهریه را به محاکم قضایی تقدیم کنند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به طور کلی ماده سه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مواد مربوط به اعسار از پرداخت محکوم در همین قانون را تعیین می‌کند.

وی گفت: درخصوص محکومان مهریه چون دین ناشی از ضمان معاوضی نیست اصل بر اعسار زوج محکوم به پرداخت است و این زوجه است که باید ثابت کند زوج توان در پرداخت سکه‌های موضوع مهریه را دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: با توجه به وضعیت نرخ سکه‌های موضوع مهریه در بازار افرادی که ادعای بر اعسار دارند باید اعسار از پرداخت یکجای مهریه را ارایه کنند.

وی تصریح کرد: محکومان سکه اگر با قیمت سکه قبلی حکم اعسار گرفته‌اند و الان با بالا رفتن نرخ سکه توان پرداخت ندارند حتما باید درخواست تعدیل اقساط مربوط به سکه را به دادگاه تقدیم کنند.

وحدانی نیا افزود: اگر زوجه درخواست اعمال ماده سه قانون (نحوه اجرای محکومیت‌های مالی) را داشت و زوج هم دادخواست اعسار یا تعدیل نداده باشد و بر دادگاه محرز شد زوج محکوم علیه با لحاظ تقسیط مهریه توان پرداخت دارد و اساسا قصد پرداخت ندارد با درخواست زوجه موافقت خواهد شد.

از ابتدای امسال تاکنون ۲۵۶ پرونده مربوط به مهریه در خراسان جنوبی تشکیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها