آمریکا گرفتار در کرونا؛ از همه‌گیری تا سوءمدیریت گسترده

تهران– ایرنا– وضعیت قرمز ابتلا به ویروس کرونا در بیش از نیمی از ایالت‌های آمریکا، به گونه‌ای شده که به گفته کارشناسان و حتی مقامات آمریکایی اکنون وضعیت این ویروس در این کشور از کنترل خارج شده، به نحوی که همراه با افزایش اختلافات و سوءمدیریت، کرونا در این کشور گسترش یافته است.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز یکشنبه با گزارش از وضعیت نابسامان همه گیری ویروس کرونا در آمریکا اعلام کرد: همه گیری ویروس کرونا در بیش از ۳۰ ایالت آمریکا رو به وخامت و فزونی است و بدترین وضعیت را ایالت فلوریدا دارد که با اصرار کاخ سفید، فرماندار این ایالت  در بازگشایی اماکن عمومی تعجیل کرد.

بنابراین گزارش در ایالت فلوریدا تنها در مدت یک روز ۱۰ هزار و ۳۲۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا اعلام شده است که در مجموع شمار مبتلایان به این ویروس در این ایالت به ۳۳۸هزار نفر رسیده است، از این تعداد نیز با ۹۰ فوتی جدید، شمار کلی جان باختگان به کووید-۱۹ در این ایالت به چهار هزار و ۸۹۴ نفر رسانده است.

فلوریدا در کنترل کرونا 

«دن جیلبر» (Dan Gelber) شهردار شهر «میامی» ایالت فلوریدا در ارتباط با وضعیت بحرانی این ایالت به سی ان ان گفت: درحال حاضر ما هیچ کنترلی بر ویروس کرونا نداریم و درحقیقت این کرونا است که بر ما کنترل و احاطه دارد و بازیچه آن قرار گرفته ایم.

شهردار میامی افزود: این موضوع نیازمند به یک واکنش هماهنگ در مواجه با این همه گیری است و  رئیس جمهوری آمریکا و فرماندار ایالت فلوریدا در بازگشایی این ایالت خطا کردند و اکنون که حکم به بازگشایی مدارس داده اند، حتی صدایی از این افراد برای استفاده از زدن ماسک شنیده نمی شود.

اختلاف نظر از کاخ سفید تا مسئولان رده پایین

شبکه خبری سی ان ان در ادامه گزارش داد: هیچ هماهنگی درمیان مسئولان آمریکایی وجود ندارد و از کاخ  سفید گرفته تا فرماندار، بخشدار و شهردار در نحوه مقابله با همه گیری کووید-۱۹ صداهای مختلف و اختلاف نظر وجود دارد.

سیاست های غلط و سوءمدیریت کاخ سفید

سی ان ان در ادامه گزارش داد: بسیاری از کارشناسان ازجمله گزارش نشریه نیویورک تایمز، سیاست های غلط کاخ سفید را عامل وضعیت کنونی همه گیری کرونا در آمریکا می دانند.

این شبکه خبری افزود: این گزارش نشان می دهد که کاخ سفید به هشدارهای داده شده در ماه آوریل(اردیبهشت) توجه نداشته و به جای تمرکز بر مقابله با ویروس کرونا بر بازگشایی آمریکا توجه داشته و فردی که در مرکز تصمیم گیری بازگشایی ایالت های آمریکا قرا داشته دکتر   «دبورا برکس» (Deborah Birx) از کار گروه مبارزه با ویروس کرونا در کاخ سفید بوده است.

سی ان ان ادامه داد: وی مدل همه گیری ویروس کرونا در آمریکا را همچون مدل کرونا در ایتالیا قیاس کرده بود، اما داده های ماه ژوئن(خرداد)  درمورد مبتلایان به کووید-۱۹ در آمریکا آن را اشتباه نشان داد.

ترامپ هواداران خود را «غال» گذاشت

سی ان ان افزود: درحالی که کاخ سفید در مهار ویروس کرونا عقیم مانده است، ترامپ نیز با توجه به وخیم تر شدن همه گیری این ویروس که در چند کارزار انتخاباتی جمعیتی به مراتب کم تر از حد قابل قبول شرکت کرده بودند و دیگر کارزار انتخاباتی وی در «پورتسموث» ایالت نیوهمپشایر  (Portsmouth, New Hampshire) لغو شد، وی این بار  هواداران خود که در کارزار انتخاباتی که در روز جمعه گردهم آمده بودند با برقراری یک تماس تلفنی از راه دور که به مدت ۲۳ دقیقه به درازا انجامید و در زمینه های مختلف از ویروس کرونا تا رقیب انتخاباتی را در بر میگرفت، غال گذاشت و موجب دلسردی هوادارنش شد.

کاخ سفید از همان ابتدا به بیراهه رفت

دکتر «ساجو متیو» (Saju Mathew)  کارشناس امور بهداشتی  در مورد وضعیت بحرانی همه گیری ویروس کرونا در آمریکا به سی ان ان گفت: کاخ سفید از ابتدای امر به بی راهه رفت، ما از همان اول در مقابله با این ویروس درست عمل نکردیم،  درماه مارس(اسفند)  باید بسته شدن «نرم» ایالت های را انجام می دادیم که تنها ۱۵ ایالت مبادرت به این کار کرد، آنگاه خیلی زود اقدام به بازگشایی امکان عمومی در آمریکا شده که اکنون نتیجه آن را با هزینه ای گزاف شاهدیم؛  بستری شدن و جان باختن گسترده شهروندان آمریکایی.

شمار جان باختگان در آمریکا به زودی  به بیش از ۱۵۷ هزار نفر می رسد

شبکه تلویزیونی سی ان ان همچنین افزود:  «مرکز پیشگیری و درمان بیماری» در آمریکا نسبت به افزایش شمار جان باختگان به کووید-۱۹ دراین کشور هشدار داده و اعلام کرد که تا اوایل ماه اگوست(مرداد- شهر یور)  تعداد جان باختگان به این ویروس به بیش از ۱۵۷ هزار نفر خواهد رسید.

تارنمای خبری «وردمترز دات اینفو» (worldometers.info) امروز(یکشنبه) شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا را تا لحظه مخابره این خبر سه میلیون و ۸۳۳ هزار و ۲۷۱ نفر اعلام کرد.

وردمترز دات اینفو  همچنین شمار جان باختگان مبتلا به کووید-۱۹ در آمریکا را ۱۴۲هزار و ۸۷۷ نفر اعلام کرد.

این درحالی است که در ۲۶ تیرماه شمار موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا تنها در یک روز به ۷۷هزار و ۲۲۵ نفر رسید.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =