عضو شورای تهران: سران قوا به موضوع فعالیت شورایاران ورود کنند

تهران- ایرنا- رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از سران سه قوه خواست تا به مساله ادامه فعالیت قانونی شورایاران ورود کنند.

مجید فراهانی روز یکشنبه در نطق پیش از دستور دویست و بیست و هفتمین جلسه شورای شهر تهران گفت: استقرار حکمروایی خوب شهری در این شهر و دیگر شهرهای ایران عزیز بدون مشارکت و حضور شهروندان در تصمیم گیری های محلی و منطقه ای در کنار اعضاء شورای اسلامی شهر امکان پذیر نخواهد بود، در این میان نقش «شورایاری محلات» غیر قابل انکار و لزوم توجه به این نهاد انتخابی، مدنی – محلی بیش از پیش روشن می شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: امروز به لطف فعالیت پنج دوره انجمن شورایاری در شهر تهران تفاوتی میان صدای شهروندان ساکن در محلات مختلف شهر نیست و مردم تهران از باغ آذری تا باغ فردوس نمایندگانی دارند که می توانند در تعامل با شورا و شهرداری نیازها، گلایه ها و مشکلات مردم محله را منعکس، برای حل آنها راهکار ارائه داده و حتی اشکالات اجرائی راه حل را نیز به مسئولان یادآور شوند.

وی اضافه کرد: در دوره پنجم برغم آنکه رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور در مکاتبه با روسای قوا و ثبت شکایت در دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مصوبه شورای شهر تهران درباره تشکیل شورایاری ها تمام تلاششان را برای جلوگیری از برگزاری انتخابات شورایاری ها بکار بست، اما با پیگیری شورای پنجم و حمایت هیات وزیران انتخابات پنجمین دوره شورایاری محلات شهر تهران با ثبت نام بیش از ۱۱ هزار نفر از شهروندان به عنوان کاندیدا با رعایت قانون و همکاری همه دستگاههای اجرایی در سطح ۳۵۲ محله به صورت تمام الکترونیک برگزار و با رای مردم ۳۱۲۳ نفر به عنوان منتخبان مردم محله در شورایاری انتخاب شدند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مصوبه شورای شهر تهران در خصوص تشکیل انجمن شورایاری محلات و تایید شکایت سازمان بازرسی کل کشور در شرایطی منتشر شد که این روزها به سالگرد برگزاری انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها نزدیک می شویم؛ رایی که بیش از هر چیز سبب آزرده خاطر شدن شورایاران محلات شد و امید به مشارکت در اداره امور محله را به یاس بدل کرد.

فراهانی گفت:  هیات عمومی دیوان عدالت اداری در حالی این مصوبه را قابل ابطال دانسته است که بندهای ۵ و ۷ ماده ۸۰ قانون شوراها و اصول ۶ و ۷ قانون اساسی به‌صراحت برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، عمرانی و آموزشی و سایر امور رفاهی و تشکیل انجمن‌ها، نهادهای اجتماعی، امدادی و ارشادی  با موافقت دستگاه‌های ذی ‌ربط را در صلاحیت شورای شهر دانسته اند.  

وی ادامه داد: برگزاری انتخابات شورایاری ها برای اولین بار انجام نشده است و سابقه برگزاری ۵ دوره و قریب به ۲۰ سال برگزاری انتخابات و فعالیت شورایاران در خاطره ها ثبت شده است.

به گفته فراهانی، هیات عمومی انتخابات را امری سیاسی دانسته است، حال آنکه انتخابات شورایاری محلات اساساً یک کنش اجتماعی است و به هیچ وجه رنگ و بوی سیاسی نداشته و نیافته است.  

وی ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور پس از دو دهه و در تیرماه ۱۳۹۸ با استناد به اعتراض سال ۱۳۹۳  فرماندار وقت نسبت به مصوبه یکصد و بیستمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با روند تشکیل و برگزاری انتخابات شورایاری‌ها و عدم تأیید مصوبه یادشده که در نهایت با تصویب هیأت وزیران، وزیرکشور را مکلف به همکاری در برگزاری انتخابات دوره چهارم نمود شکایت خود را تنظیم و ارائه کرده است حال آنکه مصوبه انتخابات دوره پنجم شورایاری محل اعتراض فرمانداری تهران قرار نگرفت و تایید شد.  

این عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه با توجه به مصالح عمومی و منافع ملی و منشور گام دوم انقلاب اسلامی تبیین شده توسط رهبری، این رای زیبنده آغاز دهه گام دوم انقلاب نیست و می تواند زمینه ساز نا امیدی دوستداران ایران و انقلاب، خشنودی و برنامه ریزی دشمنان مردم و انقلاب را فراهم کند، گفت: مردم چه وظیفه ای بر دوش منتخبانشان در شورای شهر، مجلس و دولت گذاشته اند؟ مردم می خواهند مشکلاتشان حل و فصل شود و شرایط مطلوب تری برای زندگی آنها در شهر فراهم شود و ما در برابر زندگی شهروندان تهرانی چه آنها که به ما رای دادند و چه آنها که ما را انتخاب نکرده اند مسئول و متعهدیم.

فراهانی خطاب به رئیس قوه قضائیه عنوان کرد: آنچه هیات عمومی دیوان عدالت اداری در ابطال انتخابات شورایاری ها بدان رای داده است با روند توجه جنابعالی به گره گشایی از مشکلات مردم، اصلاح رویکردهای دستگاه قضا و توجه به مشکلات مردم در تناقض است؛ براین اساس به عنوان منتخب مردم تهران و در مسیر استیفای حقوق بیش از ۳ هزار شورایار منتخب مردم محلات از جنابعالی تقاضا دارم با استناد به ماده ۲ قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضائیه و قانون اصلاح ماده ۱۸ اصلاحی قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب دستور اعاده دادرسی و تجدید نظر در رای هیات عمومی دیوان را صادر کنید تا زمینه تغییر به نفع مردم با توجه به مشارکت آنها در اداره امور شهرها فراهم شود.  

عضو شورای شهر تهران در ادامه این نطق خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بهمن ماه ۱۳۹۸ طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و طرح تشکیل شورایاری محلات در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵۰ هزار نفر جمعیت به همت شورای عالی استانها تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، انتظار شورای شهر تهران و شورایاران محلات از جنابعالی که سابقه تعامل و همکاری با شورا و شورایاری را در کارنامه دارید توجه به تسریع در بررسی و تصویب این طرح ها و قدم برداشتن در مسیر خواست مردم است.  

فراهانی ادامه داد: جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم؛ خوشبختانه انتخابات دوره چهارم و پنجم شورایاری محلات با تصویب هیئت دولت جنابعالی برگزار شده است، انتظار شورایاران و اعضای شورای شهر تهران از جنابعالی آن است که این راه را با دستور تسریع در تصویب طرح تشکیل انجمن شورایاری محلات در مراکز استانها به کمیسیون امور زیربنایی دولت زمینه مشارکت قانونی مردم در اداره امور محلات شهرها را فراهم کنید.  

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد:  مشارکت مردم فقط به این معنا نیست که وقتی جنگ می‌شود از مردم بخواهیم که به جبهه بروند؛ یا در زمان انتخابات از آن‌ها بخواهیم که پای صندوق‌ها بیایند و رأی دهند و بعد هم بگوییم دیگر بروید در خانه‌هایتان بنشینید، مشارکت مردم یعنی واگذاری امور به مردم، باید آنچه را که با رویکردهای تصدی گرایانه، انجام و اداره آن امور در طی سالها از مردم سلب شده و اکنون گران، بی کیفیت و ناکارآمد توسط شهرداری به شهروندان ارائه می شود را به مردم بازگردانیم.  

فراهانی اضافه کرد: ما باید بخش قابل توجهی از تصدی‌هایی که شهرداری برعهده دارد به خود مردم واگذار کنیم تا هم شهرداری از اجرای امور تصدی گرایانه آزاد شود و به امر اداره مطلوب شهر بپردازد و هم شورا زمینه های بیش از پیش مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف اداره امور شهر را فراهم کند.

وی گفت: فراموش نکنیم که مسیر دولت مردم، مجلس مردم و شورای مردم از شهر مردم می گذرد و هرگاه امور مردم را به مردم سپردیم و از مداخله در امور آنها در محلات خودداری کردیم آنگاه می توانیم شعار دولت، مجلس و شورای مردم بدهیم.

وی خطاب به همشهریان تهرانی گفت: همشهریان خوبم، خواسته‌های شما به‌حق و حق شما بر این شهر است؛ من به عنوان یکی از  منتخبان شما بر اساس سوگندی که در پیشگاه خداوند و شما عزیزان اداکردم متعهدم تا از مشارکت و همفکری یکایک نخبگان، شورایاران مسئول و سازمان های مردم نهاد کمک بگیریم و با بهره گرفتن از همراهی و مشارکت فعال رسانه ها حقِ شما شهروندان عزیز بر شهر را ادا کنم.

انتقاد از تعطیلی دراز مدت پل‌های عابر پیاده مکانیزه در تهران
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست نسبت به تعطیلی درازمدت بسیاری از پل‌های مکانیزه عابر پیاده در پایتخت تذکر داد.
«سید آرش حسینی میلانی» اظهار داشت: تعطیلی درازمدت پل‌های مکانیزه که به دلیل مشکلات مختلف به ویژه در برخی بزرگراه‌ها ادامه دارد و البته گفته می‌شود تعطیلی برخی از این پل‌ها به خاطر بدهی به شرکت برق است.  

وی افزود: ترافیک و پیامدهای منفی آن یکی از مهم‌ترین مسائلی است که شهروندان تهرانی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و براساس نظرسنجی‌ها، جزو دو اولویت نخست شهروندان تهرانی برای حل مسائل است.  

میلانی عنوان کرد: موضوعی که کمتر مورد توجه قرار گرفته و شاید بتوان گفت از دید مدیران شهری پنهان مانده، مسئله عبور عابران پیاده از عرض خیابان‌ها است.  

عضو شورای تهران ادامه داد: این روزها صحنه عبور عابران پیاده از عرض آزادراه‌ها و خیابان‌ها آن هم درست زیر پل هوایی، در شهرها به امری عادی تبدیل شده است، مشکلی که اگر از دید عابران پیاده نگاه کنیم، به نبود زیرساخت‌ها بازمی‌گردد.

وی با اشاره به گزارش‌های واصله شهرداری اظهارداشت: براساس گزارش سامانه مدیریت شهری ۱۳۷ سازمان بازرسی شهرداری تهران در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، در مجموع ۲۲ منطقه، یکهزار و ۲۵ مورد شکایت شهروندان درخصوص مشکلات پل‌های عابر مکانیزه و بلااستفاده بودن این پل‌ها در سطح مناطق ثبت شده است.

وی تاکید کرد: به شهرداری تهران تذکر می‌دهم نسبت به رفع نواقص پل‌های مکانیزه عابر پیاده که باعث اختلال در تردد شهروندان به خصوص کودکان، افراد مسن، معلولان و بیماران شده و همچنین توسعه آن، اقدام کرده و گزارش مربوطه را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =