سهم ۵۶ درصدی کشاورزی در فعالیت معینهای اقتصادی خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: فعالیت ۵۶ درصد کل معین‌های اقتصادی این استان مربوط به حوزه کشاورزی است.

سیدجعفر حاجی مجتهد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سایر فعالیت‌های اقتصادی معین‌ها در استان مربوط به سایر دستگاه‌هاست که این نشان‌دهنده سطح اهمیت کاربران بخش کشاورزی استان خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: در راستای تحقق بخشیدن به شعار سال (جهش تولید) در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی استاندار و پیگیری و تلاش‌های مجدانه مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان و با همکاری معین‌ها و خیرین اقتصادی شهرستان‌های خراسان رضوی گام‌های موثری در رونق بخشیدن به تولید محصولات کشاورزی و ایجاد اشتغال در این بخش برداشته شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: این طرح شامل دو بخش تعریف معین‌های اقتصادی برای هر منطقه و تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری در قالب امضای تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذاران در آن منطقه است.

حاجی مجتهد افزود: برای طرح مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی ۲۷۳ نهاد یا شرکت بخش خصوصی به عنوان معین اقتصادی انتخاب شده‌اند که ۲۱۳ مورد از آنها در بخش کشاورزی فعالند.

او به پاره‌ای از فعالیتهای شاخص معینهای اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: به طور مثال با همکاری شرکت سیمان زاوه به عنوان معین اقتصادی این شهرستان زمینه سرمایه‌گذاری در ایجاد و توسعه گلخانه‌ها فراهم شده است و این شرکت ضمن کمک به طراحی و ساخت گلخانه‌ها، تضمین فروش محصولات تولیدی این گلخانه‌ها را بر عهده گرفته و حتی در زمینه رفع مشکل وثیقه‌های گلخانه‌ها گامهای موثری را برداشته است و تاکنون ۲۰ هکتار گلخانه به کمک این شرکت احداث شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: همچنین با همکاری بسیار مناسب مجتمع سنگ آهن خواف، حدود ۲۵۰ کیلومتر جاده‌های بین مزارع در شهرستان رشتخوار ساخته شده است.

حاجی مجتهد افزود: در شهرستان‌های نیشابور و فیروزه کارخانه قند سرمایه لازم برای تهیه نهاده‌های کشاورزی را تامین کرده است 

وی اضافه کرد: ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) در تایباد نیز در حال ایجاد یک گاوداری صنعتی دو هزار راسی است که ۵۰۰ راس آن با تمام صنایع وابسته به بهره برداری رسیده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در این شهرستان در منطقه ویژه دوغارون پست قرنطینه توسط شرکت پایدار و احیا و مرمت ۹ رشته قنات توسط قرارگاه سپاه امام رضا(ع) انجام شده است همچنین در تایباد شرکت اندیشه سازان سبز مهبد ترمینال ضبط و فراوری پسته کارخانه بوجاری انواع بذر را راه‌اندازی کرده است.

حاجی مجتهد ابراز  امیدواری کرد که در آینده تمامی معینهای اقتصادی شهرستان‌های استان خراسان رضوی به منظور تثبیت اشتغال و ایجاد اشتغال جدید و همچنین تسهیل امور تولید در بخش کشاورزی فعال شوند.

الگوی مثلث توسعه اقتصادی - فرهنگی طرح پیشنهادی علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به عنوان برنامه عملیاتی وی در چارچوب تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این استان است. اجرای این طرح با تقسیم خراسان رضوی به ۱۲ منطقه (بر مبنای شمار حوزه‌های انتخاباتی) پیگیری و در این چارچوب تاکنون ۲۷۳ تفاهمنامه اقتصادی با مسوولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی خراسان رضوی به عنوان "معین" امضا شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها