دو فوریت طرحی درباره تامین قیر مناطق روستایی تصویب شد

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو فوریت طرح اصلاح بند ه تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ که مربوط به تامین قیر در مناطق روستایی و مدارس است را تصویب کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز- یکشنبه- با اصلاح بند ه تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ را در رابطه با تامین قیر در مناطق روستایی و مدارس موافقت کردند.

سید کاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا به عنوان نماینده درخواست کنندگان طرح دو فوریت اصلاح بند ه تبصره یک قانون بودجه سال ۹۹ گفت: سال‌های گذشته مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه بند ه تبصره یک بحث قیر را در دستور کار قرار داد و مصوب کرد.

وی ادامه داد: سالانه قیر مورد نیاز روستاها و شهرها، بنیاد مسکن، راه و ترابری و آموزش و پرورش در مناطق کویری در مجلس تصویب می شد که سال گذشته به دلیل شرایط کرونا و محدودیت تشکیل جلسات در صحن بند ه تبصره ۱ حذف شد.

وی افزود: یکی از نیازهای ضروری مردم آسفالت راه‌های روستایی شهری و مدارس و غیره است که ما این را در بودجه ۹۹ در نظر نگرفته‌ایم، یعنی راه‌های روستایی بخشی از اعتبارات را به روستاها دادند که جوابگوی نیاز مردم نیست و در این زمینه دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: شرکت ملی نفت مثل سال‌های گذشته مکلف است که ۲ میلیون تن را از محل خوراک تامینی به پالایشگاه‌ها تأمین می شود در اختیار بخش های ذی ربط برای تامین قیر مودرنیاز در روستاها، شهرها قرار دهد.

بسیاری از طرح‌های نوسازی و بهسازی معطل تامین قیر هستند

علی اکبر فرهنگی در موافقت با دوفوریت این طرح گفت: فرصت در حال گذر است فرصت کارها و فعالیت های عمرانی در بخشی از مناطق کشور در شش ماهه اول سال است که بخشی از آن سپری شده بنابراین برای باقیمانده سال باید فرصت مناسبی داشته باشیم که بتوانیم از این امکان که در کشور وجود دارد استفاده کنیم.

وی افزود: در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ مقدار قیر ۴ میلیون تن بوده است، ما هم موافق این هستیم البته اینجا زیادی در کمیسیون قابل رفع است اما در عین حال در فعالیت می خواهیم بگوییم که اعتبار و بودجه های عمرانی کافی نیست از یک سو این امکان در کشور وجود دارد که زمان برای فعالیت‌های عمرانی محدود است از طرف دیگر نفت خام در صادرات با موانعی رو به رو است.

وی ادامه داد: از طرفی تامین مالی آن از طریق دادن خوراک برای کشور امکانپذیر است و همچنین بدون اینکه منابع مالی قابل توجهی جابجا شود می توان با تامین خوراک به میزان معادل ریالی ۴ میلیون یا دو میلیون یا هر مقدار دیگر که کمیسیون مربوطه تصمیم بگیرد کمیسیون پروژه‌های عمرانی از حالت رکود موجود خارج شود.

نماینده تبریز در مجلس گفت: در ترمیم و بهسازی راه‌های اصلی آزادراه‌ها و همچنین در ارتباط با راه‌های روستایی و مسائل مربوط با بنیاد مسکن و طرح‌های هادی روستایی و مسائل مربوط به مدارس سقف وام‌های مدارس در کشور و حوزه‌های دیگر که در سنوات گذشته در اختیار آنها قرار می‌گرفت در سال جاری صورت مسئله حذف شده است و علت آن شرایط کرونا و محدودیت‌های کمیسیون در تشکیل جلسات بوده است، مجلس با جدیت به دو فوریت رای دهد که جلوی از دست رفتن فرصت گرفته شود.

وی گفت: هدف حمایت از کارهای عمرانی و فعالیت‌های عمرانی و بخش‌های مرتبط در ارتباط با مسائل عمرانی است، امروز شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن و مجموعه‌های مختلف دیگر مانند ستاد نوسازی مدارس در انتظار نظر موافق شما هستند.

جعفر قادری نماینده شیراز در مجلس در موافقت با این طرح گفت: تمام فعالیت‌های عمرانی که به نوعی به قیر وابسته است از جمله بهسازی روستاها جاده‌های روستایی آسفالت محوطه های مدارس و غیره معطل تامین قیر است.

وی افزود: مجلس در طول سال‌های مختلف این اجازه را داده و قیر مورد نیاز را تامین کرده است اما امسال این امکان فراهم نشده و بسیاری از بهسازی‌ها و زیرسازی‌های صورت گرفته معطل این موضوع است، اگر به موقع قیر موردنیاز تامین شود زیرسازی‌ها در بارندگی و حوادث طبیعی  از بین رفته و سرمایه‌های مملکت نیز در این راه از بین خواهد رفت.

دستگاه باید درباره هزینه کرد قیر به مجلس گزارش دهند

محمدرضا صباغیان بافقی به عنوان مخالف دوفوریت این طرح گفت: مخالفت من این است که هر سال ۴ میلیون تومان بوده امسال را به ۲ میلیون تومان رسیده است قیر برای مردم گره‌گشا است، به ویژه مردم روستایی و شهرها و مناطق ضعیف از مشکلات مردم در راه‌های روستایی معابر و مدارس گره گشایی می کند و باعث می شود که بخش‌های ضعیف و روستاییان کمک قیر رایگان را لمس می کنند

وی افزود: این رقم در سال‌های گذشته ۴ میلیون تن بوده و امسال به ۲ میلیون تن رسیده است، پیشنهاد می‌کنم که به این طرح دو فوریتی رای ندهید و چهار میلیون تن ارائه شود چرا امسال ۲ میلیون و به میزان نصف سال‌های گذشته ارائه شده است.

حسن نوروزی نماینده رباط کریم در مجلس در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: بودجه باید باید جامع و مانع باشد و به گونه ای تدوین شود که در آن خدشه ای وارد نشود، شما بودجه را یکساله میبندید سازمان برنامه و بودجه موظف است که در طول یک سال کارشناسان مختلف در این باره بررسی کنند تا بودجه را به مجلس تقدیم کند، در کمیسیون برنامه و بودجه و همچنی تلفیق این را بررسی می کنند و سپس به مجلس تقدیم کنند.

نماینده رباط کریم افزود: هر سال همین موقع یک طرح دو فوریتی ارائه می‌شود در رابطه با قیر رایگان با این توجیه که مدارس روستا و جاده ها قیر نیاز دارند اگر دولت متوجه نیست آیا کمیسیون برنامه متوجه این موضوع نیست این چه کاری است که در یک طرح دو فوریتی ارائه می‌دهیم.

وی تاکید کرد: باید درباره نحوه مصرف قیر در سال‌های گذشته از سوی دستگاه‌ها گزارش داده شود، وقتی که گزارشی ارائه نشده است، چرا باید برای این طرح را تصویب کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =