دادستان تبریز: مدیران شهری موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی هستند

تبریز - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب اسلامی شهرستان تبریز گفت: طبق قانون، مدیران و مسوولان شهری موظف و مکلف به رعایت ضوابط و مقررات میراث فرهنگی هستند.

بابک محبوب علیلو روز شنبه در نشستی با مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و اعضای هیات‌ مدیره انجمن حامیان میراث‌ فرهنگی آذربایجان شرقی، افزود: لزوم هم‌افزایی تمام دستگاه‌های اجرایی در صیانت و حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی کشور و استان امری اجتناب ناپذیر و ضروری است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه آذربایجان شرقی مملو از مواریث تاریخی و فرهنگی فاخر است و صیانت از آن‌ها وظیفه‌ای عمومی برای انتقال به نسل‌های آینده محسوب می‌شود، لذا تمام دستگاه‌های اجرایی موظف به رعایت ضوابط میراث فرهنگی در حوزه کاری خود هستند.

محبوب علیلو ادامه داد: در راستای نیل به اهداف صیانتی و حفاظتی مواریث تاریخی از اداره کل میراث فرهنگی استان خواستاریم تا با حداکثر توان در زمینه نظارت بر رعایت ضوابط بافت‌های تاریخی ورود کند، چراکه بخش بزرگی از گردشگری استان مبتنی بر تاریخ و فرهنگ آن است و مدیریت شهری نیز باید ضمن همسویی با تاکیدات و تصریحات قانون، در این زمینه اقدام کند.

وی اضافه کرد: در راستای تدوین برنامه‌ای جامع در خصوص ضوابط حفاظت از تک بناها و بافت تاریخی، جلسه‌ای با حضور دادستان، مسئولان استانی مربوطه و مدیران شهری و همچنین انجمن‌های میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.

محبوب علیلو گفت: دغدغه‌های انجمن حامیان میراث فرهنگی استان در خصوص تعرض به بافت تاریخی از جمله بلندمرتبه‌سازی در حریم آثار ثبتی، خانه‌های تاریخی در معرض خطر تخریب و  سایر موارد،  با توجه به حساسیت و جنبه‌های فرهنگی و اجتماعی موضوع، باید از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: حفاظت از مواریث فرهنگی با توجه به گستردگی و درهم تنیدگی وظایف پیرامون این موضوع، نیازمند همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌ها و نهادها است.

احمد حمزه زاده ادامه داد: وجود برخی خلاءهای قانونی باعث شده تا حفاظت از بافت تاریخی با مشکلات بسیاری مواجه شود و در برخی موارد شاهد آسیب به بافت یا منظر و سیمای آن باشیم که امیدواریم با رفع خلاءهای یاد شده از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امکان میراث فرهنگی در خصوص برخورد با تعرض احتمالی به بافت تاریخی بیشتر فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی سال گذشته در ارزیابی کلی کشوری از نظر شاخص گردشگری رتبه سوم را به خود اختصاص داد، ادامه داد: با توجه به اینکه گردشگری فرهنگی و تاریخی محور اصلی توسعه گردشگری استان است، اهمیت توجه و اجرای کامل ضوابط در نگهداری از بافت و آثار تاریخی باید دوچندان باشد که به همین منظور رعایت ضوابط و همچنین مشارکت جمعی دستگاه‌های اجرایی و مدیریت شهری در این امر ضروری است.

حمزه زاده اضافه کرد: یگان حفاظت ویژه بافت تاریخی در فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تشکیل شده است و با جدیت موارد مربوط به تخلفات در این حوزه رصد و اقدامات مقتضی با آن صورت می‌پذیرد.

وی با اشاره به مواد ۱۳ و ۱۴ اصل ۱۲۳ قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی مبنی بر تکلیف دستگاه‌ها و نهادها برای مشارکت در حفاظت و احیای بافت تاریخی، گفت: شهرداری‌ها مکلف هستند تا در حوزه صیانت و حفاظت از مواریث و بافت تاریخی با تخصیص بودجه تلاش حداکثری داشته باشند، از این ‌رو از تمام متولیان شهری می خواهیم اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

حمزه زاده افزود: به استناد ماده ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۳۴ شهرداری‌های سراسر کشور مکلف‌اند پیش از انجام هرگونه عملیات اجرایی در حرایم و بافت تاریخی استعلامات لازم را از میراث فرهنگی به عمل آورند و نظر میراث فرهنگی را در خصوص حفظ آثار باستانی و میزان حریم و منظر  اخذ کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =