مسکو و دمشق جنایات ائتلاف آمریکایی در سوریه را مستند می کنند

تهران - ایرنا - وزیر دادگستری سوریه اعلام کرد: مسکو و دمشق به توافق رسیده‌اند تا کمیته مشترک قضایی برای مستندسازی جنایات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و گروههای تروریستی در سوریه، تشکیل دهند.

"هشام الشعار" وزیر دادگستری سوریه امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرگزاری "اسپوتنیک" روسیه درباره همکارهای قضایی بین مسکو و دمشق گفت: بین ما و روسیه کمیته‌ای برای مستندسازی جنایات انجام شده توسط تروریست‌ها و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه تشکیل شده است.  

الشعار افزود: در رابطه با تروریست‌هایی که از روسیه به سوریه آمده‌اند، تبادل اطلاعات وجود دارد و ما از زمان اتحاد جماهیر شوروی با مسکو در زمینه قضایی همکاری داریم و  جدیدترین این توافقنامه‌ها، پروتکل همکاری بین وزارتخانه‌های دادگستری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم، مستند کردن جرائم، استرداد مجرمان و انتقال زندانیان است.  

وی درباره فعالیت محققان روس در سوریه برای مستندسازی جنایات تروریست‌ها در این کشور گفت: در این خصوص بین نیروهای نظامی روسیه و مقامات امنیتی و نظامی سوریه هماهنگی وجود دارد. 

وزیر دادگستری سوریه در پاسخ به سؤالی درباره رهگیری شماری از عملیات‌ تروریستی که توسط عناصر گروه تروریستی داعش در روسیه برنامه‌ریزی شده و اینکه آیا هماهنگی بین طرف‌های روسی و سوری در تحقیقات پیوندهای داعش با عناصر خود در روسیه وجود دارد، گفت: مطمئناً طرفهای روسی و سوری در این خصوص اطلاعات امنیتی در اختیار دارند و پروتکل تبادل اطلاعات در این چارچوب بین دو کشور وجود دارد.  

وی افزود: هیچ طرفی اطلاعات را از طرف دیگر مخفی و پنهان نمی‌کند، زیرا این همکاری بین دو طرف کامل و به طور مداوم ادامه دارد. 

الشعار درباره استرداد تروریست‌ها با ملیت روسی توسط دولت سوریه نیز گفت: این اطلاعات متعلق به وزارت دادگستری نیست. این مسئله صرفا امنیتی است و به همکاری امنیتی و نظامی دو طرف مربوط می‌شود. 

برگزاری انتخابات مجلس در سوریه

الشعار همچنین در آستانه برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در سوریه گفت: پیش از این رئیس کمیته عالی قضایی انتخابات بودم و در گذشته با وجود شرایط سخت جنگ تروریستی که در آن زمان بیشتر کشور را فرا گرفته بود و بسیاری از مناطق از کنترل دولت خارج شده بود، دو انتخابات (انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس) را در زمان مقرر با موفقیت برگزار کردیم. 

وی افزود: بنابراین، با توجه به اینکه ارتش ثبات و امنیت را به مساحت وسیعی از جغرافیای سوریه باز گردانده است، برگزاری انتخابات فعلی مجلس از شرایط بهتری برخوردار است.   

وزیر دادگستری سوریه با اشاره به اینکه انتخابات حق هر شهروند این کشور است و در قانون اساسی سوریه بر آن تاکید شده است، اضافه کرد: دولت سوریه مشتاق به برگزاری انتخابات است و  با هماهنگی وزارتخانه‌های مسوول، مقدمات و پشتیبانی لازم برای روند برگزاری انتخابات مجلس در کشور انجام شده است. 

وی درباره اینکه برخی‌ها در خارج از کشور قصد دارند، انتخابات مجلس سوریه را زیر سوال ببرند و با نامناسب دانستن زمان برگزاری انتخابات (۱۹ جولای) بهانه می‌آورند که سوری‌ها در خارج از کشور نمی‌توانند در این انتخابات شرکت کنند، گفت: ما در گذشته چنین صداهایی را در انتخابات ریاست جمهوری و یا در انتخابات مجلس شنیده‌ایم. 

الشعار افزود: از کسی که می‌گوید، نمی‌تواند نمایندگان خود را انتخاب کند، سؤال می‌کنیم آیا کسی مانع بازگشت او به کشورش برای اجرای حق خود شده است. سوریه درهای خود را برای همه شهروندانش باز کرده و از هرکسی که بخواهد، رأی بدهد، استقبال می‌کند و به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهد، مانع دسترسی شهروندان به این حق شود. 

وی افزود: توطئه‌های بیرونی برای شکست انتخابات و حق قانونی مردم وجود دارد، اما همانطور که قبلاً به دلیل ارتباط متقابل رهبری و مردم، شکست خورده‌اند، این بار نیز شکست خواهند خورد. 

وزیر دادگستری سوریه در پاسخ به این سوال که آیا مناطقی در شرق فرات که توسط کردهای تحت حمایت آمریکا اداره می‌شود، در مجلس نماینده‌ای دارند، گفت: بخشی از برادران کُرد در آنجا به وطن و سوریه و رهبری آن اعتقاد و در مجلس نماینده دارند که با برگزاری انتخابات، آن‌ها را انتخاب می‌کنند. 

وی درباره مدت تعیین شده برای شمارش آرا و صدور و اعلام نتایج انتخابات در قانون اساسی سوریه گفت: برای این کار در قانون اساسی مدت مشخصی تعیین نشده و این به دلیل آن است که زمان لازم برای شمارش آرا و تایید کمیته‌های فرعی و اعلام آن به کمیته عالی قضایی وجود داشته باشد.  

الشعار  اظهار داشت که در صورت باطل شدن انتخابات در یکی از مراکز، روند انتخابات روز بعد تکرار می‌شود. 

وزیر دادگستری سوریه درباره اقدامات بهداشتی در نظر گرفته شده برای جلوگیری از شیوع «ویروس کرونا» در زمان رای گیری هم گفت: ما با وزارت بهداشت هماهنگی کرده‌ایم که اقدام لازم برای ضد عفونی قلم‌های مورد استفاده و رعایت فاصله اجتماعی بین رای دهندگان انجام شود.  

سوری‌ها با توجه به برگزاری سومین دوره انتخابات پارلمانی بعد از اصلاح قانون اساسی سوریه در سال ۱۳۹۰ خود را برای حضور در انتخابات روز یکشنبه ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹ در ۱۴ استان این کشور آماده می‌کنند.

بر اساس اعلام امروز کمیته عالی انتخابات سوریه، به موجب قانون انتخاباتی این کشور تبلیغات برای یک هزار و ۶۵۸ نامزد در این دوره از انتخابات پارلمانی ممنوع شده  است.

برگزاری این انتخابات به دلیل شیوع بیماری کرونا پس از دو بار تعویق از سوی "بشار اسد" رییس جمهوری سوریه انجام می‌گیرد. مرحله اول قرار بود روز دوشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ (۱۳ آوریل ۲۰۲۰ ) برگزار شود که به ۳۱ اردیبهشت (بیستم ماه می ۲۰۲۰) موکول شد و بار دیگر تعویق و اکنون قرار است ۲۹ تیر ماه (فردا) برگزار شود.

بر اساس آخرین اخبار کمیته عالی قضایی انتخابات سوریه در این دوره از انتخابات ۷ هزار و ۴۰۰ مرکز رای گیری ایجاد شده است تا فردا کار اخذ رای‌ را برای انتخاب ۲۵۰ نماینده مجلس سوریه انجام دهند.‌انتخابات در سوریه دارای روند خاصی است و برای برگزاری انتخابات مردم ۱۴ استان این کشور باید پیش از برگزاری آن با مراجعه به دفاتر مختارهای محله‌های خود برای حضور در انتخابات ثبت نام کنند و در روز برگزاری نیز باید در همان حوزه‌ای که قبلا ثبت نام کرده‌اند، حضور یافته و رای خود را به صندوق بیندازند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =