طرح سنجش سلامت نوآموزان فارس آغاز شد

شیراز- ایرنا- طرح سنجش سلامت نوآموزان فارس شنبه ۲۸ تیر ماه ۹۹ در مراسمی آغاز شد که در این آیین مدیرکل آموزش و پرورش فارس اعلام کرد:هم‌اکنون ۶۸ پایگاه سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان فعال است که از این تعداد ۲۰ پایگاه در شهر شیراز قرار دارد.

فرهاد اسماعیلی مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: از مجموع ۷۰هزار نوآموز بدو ورود به پایه اول ابتدایی در فارس برای سال تحصیلی جدید، بر اساس پیش‌ثبت‌نام‌ها تاکنون بیش از ۱۶هزار نوبت برای حضور نوآموزان در پایگاه‌های سنجش سلامت استان صادرشده است.

وی ابراز داشت: نوآموزان بدو ورود به دبستان برای ثبت‌نام در پایه اول ابتدایی باید شناسنامه سلامت دریافت کنند،با توجه به وضعیت شیوع کرونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی، ظرفیت پذیرش پایگاه‌های سنجش سلامت استان از ۴۰ نفر در سال گذشته به ۲۰ نفر کاهش‌یافته و نوبت‌دهی‌ها نیز به نحوی است که اولیا و نوآموزان در دو نوبت صبح و عصر و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌های زمانی تعیین شده به این پایگاه‌ها مراجعه می‌کنند.

اسماعیلی افزود: بر همین اساس تاکنون حدود یک‌چهارم از نوآموزان در پایگاه‌های سنجش سلامت فارس حاضر شده‌اند.

وی اعلام کرد: خدمات پایگاه‌های سنجش برای نوآموزان عشایر رایگان است مهمترین ثمره این طرح کاهش افت تحصیلی دانش‌آموزان است.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی فارس نیز  بیان داشت: سالانه حدود ۸۳هزار نوآموز پایه اول ابتدایی و پیش‌دبستانی را در استان فارس ازنظر سلامت جسمی و استعداد تحصیلی ارزیابی می شوند.

محسن بهشتی پور گفت: با توجه به شرایط شیوع بیماری در کشور، در سال جاری این طرح در دو مرحله انجام می‌شود که در مرحله اول نوآموزان بدو ورود به پایه اول ابتدایی ارزیابی می‌شوند و پس‌ازآن نیز برای پیش‌دبستانی‌ها انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه وضعیت سلامت عمومی، بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی نوآموزان و پیش‌دبستانی‌ها بررسی می‌شود، افزود: براساس ارزیابی‌ پایگاه‌های یادشده، با مداخله بهنگام سلامت نوآموزانی که نیازمند بررسی بیشتر است در پایگاه‌های تخصصی ادامه می‌یابد تا با شروع سال تحصیلی بتوانند با کمترین نگرانی در کلاس درس حاضر شوند.  

رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی فارس افزود: این طرح تا زمان شروع سال تحصیلی ادامه خواهد داشت و با پایان اجرای این طرح برای نوآموزان، سنجش سلامت برای دانش‌آموزان پیش‌دبستانی‌ آغاز خواهد شد.

پیشتر اعلام شد که سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ به دلیل شیوع بیماری کرونا از ۱۵ شهریورماه در استان فارس آغاز خواهد شد و به‌دو صورت حضوری و مجازی خواهد بود.

اخبار مرتبط