۲۸ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83859227
۰ نفر

برچسب‌ها

 سه اعدام جدید در آمریکا

تهران-ایرنا- ساعاتی بعداز انتشار توئیت فریبکارانه دونالد ترامپ در مخالفت با اعدام در ایران نیویورک تایمز گزارش داد که یک مرد ۵۲ ساله به دلیل قتل پنج نفر در سال ۱۹۹۳ و بعد از ۱۷ سال وقفه در مجازات فدرال روز جمعه اعدام شد؛ این سومین اعدام در هفته گذشته در آمریکا بوده است.

این روزنامه آمریکایی نوشت: اعدام «داستین لی هونکِن» برخلاف دو نفر از زندانیان فدرال که در روزهای قبل به اعدام محکوم شدند بدون تاخیر در دقایق آخر انجام شد.

دیوان عالی وجود هرگونه چالشی درباره پروتکل اعدام وزارت دادگستری در روز پنجشنبه را رد کرد و راه را برای اعدام از طریق تزریق مواد مرگبار هموارتر کرد.

وزارت دادگستری آمریکا تابستان گذشته اعلام کرد قصد دارد مجازات اعدام فدرال را دوباره اجرا کند. اما ابهامات درباره قانونی بودن پروتکل تزریق ماده کشنده با استفاده از یک داروی منفرد پنتوباربیتال اجرای آن را به تاخیر انداخت.

پنتوباربیتال در دوزهای بالا باعث مرگ ناشی از توقف تنفس می‌شود. در آمریکا، این دارو برای جنایتکاران محکوم به اعدام استفاده می‌شود.

چالش های قانونی باعث شده بود وزارت دادگستری اعدام دنیل لوییس لی ۴۷ و ایرا پورکی ۶۸ ساله را به تعویق بیندازد.

لی سه شنبه صبح و پورکی صبح پنجشنبه اعدام شد.

«پیتر استنو» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای به تصمیم وزارت دادگستری آمریکا برای از سرگیری مجازات اعدام در این کشور اعتراض کرد و خواستار تجدیدنظر دولت در این زمینه شد.

«ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا پیش تر گفته بود که حکم اعدام برای پنج قاتل کودک، اجرایی خواهد شد. این موضوع انتقادات و اعتراض های زیادی را به همراه داشت. زندانیان تلاش کردند با استفاده از پروتکل‌ها و تبصره های حقوقی خود را از مرگ نجات دهند. بر همین اساس یک قاضی فدرال در واشنگتن حکم وزارت دادگستری را محکوم و اعلام کرد پروتکل جدید با قانون مجازات اعدام فدرال مطابقت ندارد.

اما دادگاه منطقه واشنگتن، سه ماه پیش این حکم را لغو کرد و به دنبال آن «ویلیام بار» به اداره زندان‌ها دستور داد که تاریخ جدیدی برای اعدام زندانیان تنظیم کند.

حکم اعدام از سال ۲۰۰۳ تاکنون توسط حکومت فدرال آمریکا اجرا نشده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان