سناتور روس: ترکیه نگران تحریم‌های آمریکا بابت خرید اس۴۰۰ نیست

مسکو - ایرنا - معاون اول کمیسیون امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه رجب طیب اردوغان را رییس جمهوری سرسخت خواند و اعلام کرد: ترکیه ترسی از تحریم‌های آمریکا بابت خرید سامانه اس۴۰۰ ندارد بنابراین این قرارداد بدون توقف اجرا خواهد شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، ولادیمیر جباروف با بیان این مطلب افزود: بنابراین با وجود تحریم های احتمالی آمریکا علیه ترکیه قرارداد مسکو و آنکارا برای تحویل اس ۴۰۰ اجرا خواهد شد.

وی افزود: بعید است ترکیه از دریافت پدافند ضد موشکی ما موسوم به اس۴۰۰ پا پس بکشد حتی با وجود تهدیدهای مکرر آمریکا و برنامه این کشور برای تحریم ترکیه.

جباروف خاطر نشان کرد:ما پیشتر تعدادی اس۴۰۰ به ترکیه داده ایم و طبق قرارداد ارسال مابقی تجهیزات به ترکیه در حال اجرا است.

برخی جمهوری‌خواهان آمریکا در حال تدوین سندی در کنگره هستند تا به دلیل خرید سامانه اس۴۰۰ برخی تحریم ها را علیه ترکیه به اجرا درآورند.

جباروف گفت: با وجود تصمیمات کنگره دیگر هیچ راه برگشتی به توافق ها وجود نخواهد داشت. این قرارداد در حال اجراست.

وی تاکید کرد: اردوغان آدم سرسختی است، بعید است که این موضوع او را تحت تاثیر قرار دهد.

گفتنی است اسماعیل دیمیر رییس سازمان صنایع دفاعی ترکیه ماه گذشت از توافق اولیه آنکارا و مسکو برای ارسال سری دوم اس۴۰۰ از روسیه به ترکیه خبر داد.

وی اعلام کرد که آنکارا و مسکو برای ارسال محموله دوم سامانه اس۴۰۰ به توافق رسیده اند و تنها برخی مسائل فنی در خصوص روند انتقال این سامانه به ترکیه وجود دارد.

رییس سازمان صنایع دفاعی ترکیه همچنین افزود که آنکارا با وجود دریافت سامانه اس۴۰۰ از روسیه پیشنهادهای خرید سامانه "پاتریوت" آمریکا و سامانه "یوروسام" فرانسه -ایتالیا را همچنان دنبال می‌کند.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز پیشتر اعلام کرده بود که ورود سامانه ضدموشکی اس۴۰۰ از روسیه با وجود شیوع ویروس کرونا ادامه خواهد داشت.

مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۷ توافقنامه واگذاری سامانه‌های اس ۴۰۰ را امضا کردند که این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد.

واشنگتن آنکارا را تهدید کرد که در صورت خرید این سامانه در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد.

سرانجام وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ از تحویل گرفتن اولین سری از سامانه دفاع موشکی "اس ۴۰۰" روسیه خبر داد.

بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحویل سامانه های پدافند موشکی اس۴۰۰ به ترکیه در سه مرحله صورت می‌گیرد. بخش اول این سامانه‌ها با هواپیما به ترکیه آورده شده و بخش دوم نیز با همین روش تحویل خواهد شد.

بخش سوم هم که شامل بیش از ۱۲۰ موشک خواهد بود، از طریق دریا به ترکیه ارسال می‌شود.

مجموعه‌های پدافند موشکی اس۴۰۰ یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس. ای -۲۱) پیشرفته‌ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه است که هواپیماها را تا برد ۴۰۰ کیلومتری هدف قرار می‌دهد و موشک‌های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =