ساخت ۳۶ واحد مسکونی برای مددجویان ۲ معلولی چرداول

ایلام - ایرنا - رییس بهزیستی شهرستان چرداول گفت: برای ساخت ۳۶ واحد مسکونی مددجویان ۲ معلولی در این شهرستان بیش از هفت میلیارد ریال هزینه شده است.

فاطمه محمدی روز شنبه در آیین افتتاح  منازل مسکونی مددجویان بهزیستی افزود: بهزیستی برای یک هزار و ۲۵۸ کودک در ۴۴ مهدکودک سطح شهرستان خدماتی چون بهره‌مندی از غذای گرم در مهدهای روستایی و حاشیه شهر انجام می‌دهد.

وی از ارائه خدمات به مددجویان و معلولان در قالب چهار موسسه خیریه و ۲ کلینیک مددکاری و یک مرکز ویزیت در منزل سالمندان خبر داد و اظهار داشت: ۲ مرکز آموزشی روزانه معلولان ذهنی بالای ۱۴ سال و  یک مرکز ترک اعتیاد میان‌مدت هم اکنون در چرداول فعالیت دارند.

وی ادامه داد: ارائه خدمات فرهنگی، پیشگیری در قالب واگذاری طرح‌های آموزشی به چهار سمن فعال و اجرای طرح‌های مختلف از قبیل طرح‌های اجتماع‌محور در روستاها و محلات پرآسیب شهرها به تعداد هفت مورد و اجرای طرح مانا در ۲ روستا به مدت ۲ ماه از دیگر برنامه‌های بهزیستی است.

وی برگزاری نمایشگاه عکس، برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی به تناسب گروه سنی و جنس با موضوع پشگیری از آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از مواد مخدر به تعداد ۱۲ مورد، شناسایی زوجین نابارور در سطح شهرستان و معرفی به بنیاد برکت به تعداد ۷۰ زوج، اجرای طرح پیشگیری از تنبلی و معاینه سلامت چشم کودکان سه تا 6 سال به تعداد هزار و ۸۶۳ کودک و اجرای طرح پیشگیری از معلولیت در دوره سالمندی به تعداد ۸۰ سالمند در چهار دوره از دیگر برنامه‌های یک سال گذشته بهزیستی چرداول عنوان کرد. 

رییس بهزیستی چرداول به برگزاری کارگاه پیشگیری از بیماری‌ها از قبیل ایدز و آنفولانزا به تعداد هشت مورد اشاره کرد و افزود: ارائه خدمت جهت ترک اعتیاد به تعداد ۳۶۰ مددجوی خود معرف در مرکز ترک اعتیاد شهرستان، برگزاری دوره‌های آماده‌سازی شغلی و آموزش فنی و حرفه‌ای در راستای توانمندسازی مددجویان، توانخواهان و بهبود یافتگان از برنامه‌های مهم در حوزه  اجتماعی و فرهنگی بوده است. 

محمدی اضافه کرد: ۶۰ مورد اشتغال از طریق پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و بکارگیری در مراکز غیر دولتی با مبلغ ۱۷ میلیارد ‌ریال انجام گرفته است و اشتغال پایدار مددجویان و بویژه جامعه هدف در سال جاری  ادامه  خواهد داشت.

وی یادآور شد: پنج سهمیه در جهت راه‌اندازی مرکز مثبت زندگی و ایجاد اشتغال حداقل برای ۲۰ نفر از جوانان و مددجویان جامع هدف جویای کار  اختصاص یافته است. 

محمدی همچنین  از ثبت‌نام مراکز و افراد آسیب دیده از کرونا در سامانه اشتغال به تعداد ۳۶ مرکز در چرداول خبر داد و گفت: خدمات حمایتی و مستمر ماهیانه به تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ خانوار و تعداد بیش از ۸ هزار و ۷۰۰ نفر عضو خانوار در 2 حوزه حمایتی توانبخشی و اجتماعی و پرداخت مستمری به تناسب شرایط بصورت ماهیانه صورت می‌گیرد.

ارائه خدمات به ۲۶ توانخواه ضایعه نخاعی، پرداخت مستمری به صورت ماهیانه ۵۵۴ میلیون ریال، ارائه خدمات به ۳۰ نفر از توانخواهان بهره‌مند از حق پرستاری خانواده‌محور بصورت ماهیانه مبلغ ۷۵ میلیون ریال و ارائه کمک هزینه موردی شامل معیشت، مناسب‌سازی و درمان به تعداد و مبلغ سه میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال از دیگر کارهایی بود که در یکسال گذشته انجام گرفته است.

رییس بهزیستی چرداول اضافه کرد: هفت مورد از توانخواهان به جهت حمایت بیشتر و بهتر در آسایشگاه‌ها سطح استان و پرداخت یارانه آن‌ها در ماه به مبلغ ۹۸ میلیون ریال ارجاع  شده‌اند.

 وی همچنین گفت:  در یکسال گذشته خدمات موردی شامل معافیت فرزندان افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار از خدمت سربازی به تعداد ۱۴ نفر و خرید خدمت هفت نفر از غایبان خدمت سربازی طبق دستورالعمل‌های موجود و پرداخت شهریه به تعداد ۴۵ دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکتری انجام شده است.

محمدی دیگر فعالیت‌های بهزیستی را ارائه خدمات مالی و موردی به ۷۶ خانوار داری فرزند دوقلو، ۶ خانوار دارای فرزند۳ قلو و یک خانواده داری فرزند چهار قلو، بیمه زنان سرپرست خانوار تحت عناوین بیمه‌شدگان روستایی و عشایر و تامین اجتماعی ۲۳۵ خانوار و تعداد بیمه شدگان طرح برکت ( تکمیلی ۲۲۵ نفر و کودکان زیر ۱۸ سال ۱۰۸ نفر) عنوان کرد.

شهرستان چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =