رکوردار دو سرعت ایران: کرونا امکان برنامه‌ریزی را گرفته است

تهران-ایرنا- سریع‌ترین دونده ایران گفت: شیوع ویروس کرونا امکان برنامه‌ریزی مناسب برای برگزاری تمرینات و شرکت در مسابقات را گرفته و این موضوع ورزش و ورزشکاران را به صورت جدی تهدید می‌کند.

«حسن تفتیان» که این روزها در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران تمرینات آماده‌سازی خود را به صورت اختصاصی دنبال می‌کند امروز (شنبه) به ایرنا، افزود: ورزشکار حرفه‌ای برای اینکه از رقبای خود عقب نماند باید تمرینات خود را به صورت منظم و مستمر دنبال کند از این رو من نیز پس از آرام شدن شرایط کرونا در ایران که به قبل از زمان دوباره اوج‌گیری آن باز می‌گردد از خانه خارج و تمرینات خود را یک بار دیگر در فضای باز از سر گرفته و  این روند را همچنان ادامه می‌دهم.

وی با اشاره به اینکه هدر دادن لحظات و روزها برای ورزشکار حرفه‌ای لطمات جبران ناپذیری بدنبال خواهد داشت، افزود: در ورزش حرفه‌ای ورزشکار با از دست دادن هر روز از تمرینات آماده‌سازی خود،  چند روز از رقبا عقب می‌افتد و بدین ترتیب از دستیابی به اهداف خود که کسب عنوان قهرمانی است فاصله خواهد گرفت.

به گفته وی بر همین اساس باید از لحظات به نحو مطلوب بهره‌مند شویم تا از شرایط آرمانی دور نمانیم بنابراین تمرینات خود را به صورت جدی و منظم دنبال می‌کنم.

تفتیان در پاسخ به این سووال که با سرپرست فدراسیون ارتباط دارد یا خیر، اظهار داشت: با «مهدی مبینی» سرپرست فدراسیون ارتباط مستمر دارم. برنامه‌های تمرینی و شرکت در مسابقات احتمالی را به او و مجموعه فدراسیون ارائه کردم که خوشبختانه با تمامی آن ها موافقت شده است.

سریع ترین دونده ایران ادامه داد: البته که در این شرایط  کار خاصی هم نمی‌شود انجام داد، بنابراین همگی منتظر مناسب شدن اوضاع و ثبات بیشتر هستیم تا شاید یک بار دیگر امکان برگزاری مسابقات فراهم شود.

بر اساس برنامه از پیش اعلام شده، فدراسیون دو و میدانی در نظر داشت رقابت‌های جایزه بزرگ کشور را در اواخر تیرماه در تهران برگزار کند که باز هم به علت ترس از شیوع بیشتر کرونا این مهم هم لغو شد. تفتیان گفت: اگر این مسابقه برگزار می‌شد اتفاق بسیار خوبی رقم می‌خورد  و همگی از آن استقبال می‌کردیم.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری این رقابت و یا سایر مسابقات دو و میدانی در شرایط کنونی ۲ وجه مشخص دارد.   اول اینکه ورزشکار از میزان واقعی آمادگی خود اطلاع  دقیق‌تری کسب می‌کند و دوم اینکه فدراسیون نیز می‌تواند هدفمند برای ورزشکاران ملی‌پوش برنامه‌ریزی کند.

این المپین در عین حال  ابراز امیدواری کرد: در شرایط کرونا که جهان از یک بهم ریختگی رنج می‌برد فدراسیون نیز با برنامه‌ریزی مناسب و صحیح به ورزشکاران ملی و بین‌المللی خود بیشتر کمک کند.

وی در پاسخ به این سووال که کمیته ملی المپیک در این شرایط به وظایف خود در خصوص المپین‌ها عمل کرده است یا خیر، تصریح کرد: مسوولان کمیته ملی المپیک همیشه به فکر ورزشکاران و المپین‌ها بوده‌اند و به همین دلیل باید از آنان قدردانی کرد. به تازگی هم عنوان شده است حقوق ۶ ماه دوم المپیکی‌ها به زودی پرداخت می‌شود.

تفتیان با اشاره به اینکه این روزها همه شرایط سختی داریم و به سختی روزگار را سپری می‌کنیم، اضافه کرد: توجه مسوولان کمیته ملی المپیک به ورزش و ورزشکاران و المپین‌ها بی‌شک ستودنی است و باید این توجه را در این زمان پاس بداریم.

بهترین دونده ۱۰۰ متر کشور در سال ۱۳۹۸ ادامه داد:  علاوه بر این مسوولان این کمیته با ارسال تجهیزات مناسب برای ورزش در خانه، به ورزشکاران کمک کرده‌اند تا از فضای ورزش قهرمانی دور نمانند.

وی در پاسخ به سووال دیگری مبنی بر اینکه کرونا به چه میزان به ورزش حرفه‌ای آسیب وارد کرده است نیز، گفت: بر این باورم ورزشکاران یکی از گروه‌های مهمی هستند که از این ویروس بسیار آسیب دیده‌اند. در این شرایط امکان تمرین برای آنان فراهم نیست، ورزش حرفه‌ای تعطیل و یا نیمه تعطیل است. ورزشکاران اطلاع دقیقی از میزان آمادگی خود ندارند؟ آنان نمی‌دانند تمریناتی که در حال انجام آن هستند برایشان کافی است یا خیر؟ چه وقت قرار است مسابقه دهند؟ سرانجام بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو چه می‌شود؟ آیا با یک سال تعویق برگزار خواهد شد یا این دوره لغو می‌شود؟

وی اضافه کرد: به تمامی موارد بالا، کاهش درآمد ورزشکاران را نیز بیافزاید. امروز حمایت کنندگان مالی سراغی از ورزشکاران نمی‌گیرند چرا که حمایت از ورزشکاران در این شرایط معنا و مفهومی ندارد در مجموع و به طور کلی ورزشکاران در بلاتکلیفی ناراحت کننده‌ای بسر می‌برند که مایه تاسف است.

این ورزشکار ادامه داد: ورزشکاران نیز نظیر سایر مردم امیدوارند با تلاش دانشمندان هرچه سریع‌تر داروی لازم برای مهار و ریشه کن شدن این ویروس پیدا شود تا شرایط به روال عادی باز گردد.

تفتیان در پاسخ به این سووال که آیا با ورزشکاران سایر کشورها همچنان در ارتباط است و موضوعی که این روزها درگیر آن می‌باشند چیست؟ عنوان کرد: کم و بیش از احوال آنها با خبرم. آنان نیز همانند ما شرایط دشواری دارند اما به تازگی برخی از آنان مدعی شده‌اند مسوولان ورزش کشور متبوعشان برای برپایی تمرینات آماده‌سازی شرایط مناسبی را برایشان فراهم کرده‌اند در همین راستا من نیز امیدوارم این شرایط برای ما مهم هرچه زودتر مهیا شود.

وی در خاتمه اضافه کرد: ورزشکار برای شرکت در مسابقات جهانی و المپیک به برگزاری تمرینات ویژه به شدت نیاز دارد و به صورت مدوام باید تحت نظر مربی خود باشد، برنامه تمرینات را به دقت و منظم دنبال کند که این امکان هم اکنون برای ما و بسیاری از ورزشکاران دنیا فراهم نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =