پاکستان پیوستن ایران به طرح اقتصادی "سی پک" را به نفع منطقه می‌داند

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان گفت: پیوستن جمهوری اسلامی ایران به طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین (موسوم به طرح سی پک) به نفع تمام منطقه خواهد بود.

به گزارش منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» در بیانیه‌ای با اشاره به تحولات اخیر در منطقه افزود: مشارکت ایران در طرح اقتصادی سی پک و فرآیند صلح افغانستان مهم است. 

وی تاکید تاکید کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد فرآیند صلح افغانستان به سود تمامی کشورهای منطقه خواهد بود. 

این سخنان وزیر امور خارجه پاکستان همزمان با اظهارات اخیر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان مبنی بر اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی مذاکرات بین افغان ها ، مطرح شده است. 

 «سید محمد علی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، اسفندماه سال گذشته با استقبال از طرح راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین موسوم به «سی پک» ، گفت: تهران آماده مشارکت در این طرح اقتصادی است. 

احداث و توسعه بندر گوادر در جنوب ایالت بلوچستان پاکستان و در نزدیکی مرز مشترک با ایران، نقش اساسی در تحقق اهداف این طرح بزرگ اقتصادی در پاکستان دارد. 

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران اوایل خردادماه سال گذشته در جریان دهمین سفر خود به پاکستان، پیشنهادهایی درخصوص اتصال بنادر چابهار و گوادر را با دولت اسلام‌آباد درمیان گذاشت.  

این  مجموعه ای از طرح های زیر بنایی است که درحال حاضر با سرمایه گذاری چین در پاکستان درحال ساخت می باشد.

ارزش اولیه پروژه های سی پک در ابتدا ۴۶ میلیارد دلار بود که اکنون به ۶۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این طرح که در واقع یک شبکه ارتباطی منطقه ای است می تواند ارتباطات بین کشورهای منطقه را گسترش دهد.

وب سایت راهرو سی پک در بخش چشم انداز و ماموریت های آن به موارد زیر اشاره کرده است:

شبکه های همبسته حمل نقل و فناوری اطلاعات شامل جاده، راه آهن، بندر و کانال های ارتباط هوایی و داده ها و فیبر نوری، همکاری انرژی، مناطق عملیاتی، پارک های صنعتی، توسعه صنعتی و ریشه کنی فقر، همکاری توریستی و ارتباطات مردم با مردم، و همکاری در عرصه های مرتبط با زندگی مردم.

راهرو سی پک در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶ همزمان با انتقال یک محموله چینی از طریق خشکی به بندر گوادر پاکستان برای ارسال از طریق دریا به افریقا و غرب آسیا تا حدودی عملیاتی شد. بقیه پروژه های این طرح هم سال ۲۰۱۷ شروع شد.

احداث شبکه های حمل نقل ریلی و جاده ای از شمال شرق پاکستان هم مرز با چین تا جنوب غرب این کشور در بندر کوادر ار مهمترین طرح های طرح راهرو سی پک است. همچنین توسعه بندر گوادر پاکستان نیز جزو این طرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =