تیشه متجاوزان آثار فرهنگی بر باروی تاریخی دامغان

سمنان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان گفت: متجاوزان ۲ برج باروی قدیمی دامغان را به صورت ۱۰۰ درصد و قسمت اندکی از دیوار بارو این شهر را تخریب کردند.

مهدی قاسمی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: در پی تماس شهروندان در مورد تخریب قسمتی از دیوار بارو در شمال شرقی دامغان، سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی ضمن تماس با پلیس به اتفاق ماموران کلانتری ۱۱ دامغان در محل حاضر و پس از تایید تخریب و هماهنگی با جانشین دادستان دستور توقف صادر شد. 

وی ادامه داد: باتوجه به رسیدگی فوری به این موضوع، از تخریب بیشتر بنا جلوگیری شد. 

قاسمی اضافه کرد: این موضوع از طریق میراث فرهنگی طرح شکایت شده است و پرونده برای انجام مراحل قانونی به مقام های قضایی واگذار شد.

وی جبران خسارت و حبس را در انتظار تخریب کنندگان آثار تاریخی ثبت شده دانست و گفت: برای دیوار بارو ۱۲ متر حریم در نظر گرفته شده است از این رو برابر ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی برای لطمه به آثار تاریخی ثبت شده علاوه بر جبران خسارت، یک تا ۱۰ سال حبس در نظر گرفته شده و طبق ماده ۵۶۲ اگر شخص یا اشخاص به جهت یافتن اشیای تاریخی اقدام به کاوش و یا تخریب آثار کنند به سه ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند. 

قاسمی اضافه کرد: ایجاد معبر بزرگتر برای خیابان منتهی به منازل شخصی، انگیزه تخریب کنندگان بوده است که بدون شک با این افراد برخورد قاطع خواهد شد.

باروی دامغان یکی از بزرگترین معماری های خشتی ایران است که در اوایل دوران اسلامی بنا شد.

این باروی با قدمت، ۱۶ هزار متر طول ، ۱۰۶ برج و چهار دروازه داشته است که به مرور زمان به علت فرسایش و نزولات آسمانی فقط هشت هزار متر آن باقی مانده است.

 این اثر تاریخی در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۹۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =