۲۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۲۰
کد خبرنگار: 2218
کد خبر: 83858330
۴ نفر

برچسب‌ها

جشنواره شعر منادیان سلامت به خط پایان رسید

اهواز - ایرنا - جشنواره شعر " منادیان سلامت" شامگاه پنجشنبه با معرفی آثار برتر و شاعران برگزیده به خط پایان رسید.

به گزارش ایرنا آیین اختتامیه این جشنواره پنجشنبه شب با حضور مسئولان‌استانی و شاعران خوزستانی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این آیین اظهار داشت: استقبال شاعران از این جشنواره خوب بود و همین امر موجب روحیه دادن به خادمام سلامت و کادر درمانی می‌شود.
محمد جوروند بیان کرد: آثار منتخب جشنواره در قالب یک کتاب برای دسترسی علاقه‌مندان به حوزه شعر گردآوری شده است.
وی با بیان این که این جشنواره با پشتیبانی شاعران برگزار شد توضیح داد: از شهرهای مختلف استان شاعران زیادی برای جشنواره آثار خود را ارسال کردند و همین امر جای خرسندی دارد.
جوروند با بیان اینکه شاعران و هنرمندان خوزستانی از ابتدای شیوع ویروس کرونا پا در عرصه میدان نهاده و فعالیت‌های خوبی از بعد روحیه افزایی و نشاط بخشی و هم از بعد آگاهی‌بخشی برای مقابله با کرونا به ثمر نشانده‌اند گفت: تاکنون بالغ بر یک هزار برنامه مختلف از زمان شیوع کرونا از سوی اداره کل ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شده است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: در دوران گسترش ویروس کرونا منطقه فعالیت‌های حوزه فرهنگ و هنر از فضای حقیقی به فضای مجازی تغییر موقعیت داده که می‌توان گفت در این مدت مخاطبان خوبی را جلب کرده است مخاطبان فضای مجازی چندین برابر فضای حقیقی بوده است.
نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: پرستاران و کادر درمانی با ایثار و از خودگذشگی، جان خود را در کف دستشان گذاشتند تا سلامتی مردم را حفظ کنند از این رو بر خود می‌بالیم که چنین زنان و مردانی داریم که همانند شهدای هشت دفاع مقدس حاضرند در عرصه درمانی نیز از جانشان بگذرند تا مردم در صحت و سلامت باشند.
مجتبی یوسفی ادامه داد: این جشنواره شعر حرکت زیبایی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان است که خرسندیم فرهیختگان و شاعران این چنینی در استان داریم که در همه موضوعات کشور حرفی برای گفتن دارند.
وی توضیح داد: جشنواره شعر در زمینه رشادت‌های کادر درمانی کار بسیار پسندیده‌ای است و خوشحالیم که نتیجه این جشنواره فاخر در قالب یک کتاب به چاپ رسیده است.
دبیر جشنواره استانی شعر "منادیان سلامت" هم گفت: در طول تاریخ ادبیات فارسی، هر گاه اتفاقات مهم و خاص سیاسی، اجتماعی، فرهنگی  رخ داده است شاعرانی در این بار اقدام به سرایش شعر کرده‌اند.
حسین علیپور افزود: شعر در همه دوران‌ها ۲ اثر عمده در کنار دیگر آثارش از خود بر جای گذاشته است که یکی از آن‌ها ماندگار است وقتی ما آثار شاعرانی چون سعدی و حافظ را مورد خوانش قرار می‌دهیم از روی شعرهایشان می‌توانیم به اتفاقات آن دوران از قبیل جنگ‌ها، پادشاهان و چگونگی‌ ساختار اجتماعی وقت پی ببریم.
وی ادامه داد: تاثیر دیگر شعر، تاثیر بر جامعه است، از ابتدای شیوع ویروس کرونا، عرصه‌ای فراهم شده که شاعران بسیاری از طریق شعر با مردم ارتباط برقرار کرده و اثربخشی خود را از این راه اعمال کرده‌اند.
دبیر جشنواره با بیان اینکه در مجموع ۱۰۱ اثر به این جشنواره رسید گفت: از این تعداد۵۲ اثر در بخش آزاد و ۴۹ اثر در بخش کلاسیک شرکت داده شدند که عمده این‌آثار از شهرهای اهواز، اندیمشک، شوش، شوشتر، گتوند، بندر امام خمینی(ره) بوده است.
وی استقبال از این‌جشنواره را خوب عنوان کرد و گفت: آثار جشنواره از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار داشتند.
برگزیدگان جشنواره
این جشنواره به همت اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن شعر اهواز به منظور پاسداشت از جان گذشتگی‌ کادر سلامت و قدردانی از زحمات مجاهدانه جامعه درمانی کشور و با هدف به تصویر کشیدن این زحمات، جشنواره استانی شعر "منادیان سلامت" برگزار شد.
فراخوان این‌جشنواره یکم خرداد ماه سال جاری اعلام و تا ۱۰ تیرماه ادامه داشت، این جشنواره استانی در ۲ بخش شعر کلاسیک و آزاد برگزار شد.
هیات داوران جشنواره شامل قاسم آهنین‌جان، حبیب پیام، فردین کوراوند، هادی سلیمانی، محدثه الماسی و حسین علی‌پور در ۲ مرحله آثار را گزینش و ارزشگذاری کردند که برگزیدگان این جشنواره به شرح زیر معرفی و تجلیل شدند:
در بخش کلاسیک جشنواره زینب چراغی،علی زارعی رضایی و صدیقه صنیعی به ترتیب موفق به کسب رتبه اول تا سوم جشنواره شدند و اثر مرتضی بادپروا نیز شایسته تقدیر شناختند.
بخش نو سروده‌های نیز لیلا دیناروند، لیلا سپهری و اسفندیار زیلایی رتبه اول تا سوم را از آن خود کردند و اثر شایسته تقدیر این بخش به شهرام فروغی مهر رسید.
همچنین در بخش پایانی جشنواره از شاعر پیشکسوت دکتر حجت الله جانبی که سال ها در کسوت پزشکی خدمت کرده است، به عنوان نماینده شاعران خوزستان در کادر درمانی و بهداشتی تقدیر شد.
آیین اختتامیه جشنواره به صورت زنده در فضای مجازی برای شاعران و علاقمندان به شعر منعکس شد.
همچنین در پایان جشنواره کتاب آثار منتخب جشنواره یا حضور سخنگو دانشگاه علوم‌پزشکی خوزستان رونمایی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =