رویکرد جمهوری اسلامی ایران روابط متوازن با کشورهای همسایه است

اردبیل - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رویکرد و اعتقاد جمهوری اسلامی ایران داشتن روابط متوازن و صمیمانه در منطقه بویژه با کشورهای همسایه است.

سید عباس موسوی روز پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه اردبیل افزود: اعتقاد داریم که ملت‌ها و دولت‌های منطقه هر چه قدر به هم نزدیک و صمیمی باشند به نفع کل مردم منطقه از جمله همسایگان خواهد بود.

وی تاکید کرد : گسترش ارتباطات فرهنگی، اقتصادی . دینی  بین کشورهای همسایه  باعث می‌شود خباثت دشمنان بویژه امریکا و اسراییل برای ایجاد دشمنی و برهم زدن روابط دوستانه و حسنه بین دولت ها و مردم منطقه خنثی شود.

موسوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نگاهی آرمانی داشته و کشوری تاثیرگذار در مسایل جهانی است، بیان کرد: این امر باعث می‌شود که که دشمنانی داشته باشیم، اگر کشور بی خاصیت و بی ثمر بودیم  این همه دشمنی با ما نمی‌شد.

او با اشاره به اقدامات اقتصادی وزارت امور خارجه  اظهار کرد: در زمینه اقتصادی هم‌اکنون  وظیفه این وزارتخانه استفاده از ظرفیت همکاری با کشورهای همسایه می‌باشد و در این راستا استان‌های مرزی از جمله استان اردبیل نقش مهمی بر عهده دارند.

آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز با تحمل تحریم  و مشکلات اقتصادی در واقع تاوان استقلال و عدم وابستگی خود به استکبار  را می‌پردازد.

وی بیان کرد: آمریکا تلاش می کند که کشورهای دنیا ایالتی از ایالت‌های این کشور باشند و ایران هرگز زیر بار این خواست واشنگتن نرفته و همچنان بر شعار نه شرقی ، نه غربی و جمهوری اسلامی  باقی مانده  و  به این خاطر  تحت ظالمانه‌ترین تحریم ها قرار گرفته است .

وی با اشاره به پیشرفت‌های نظام جمهوری اسلامی گفت: امروز دوست و دشمن به پیشرفت های ایران اسلامی معترف هستند و همه می پذیرند که این نظام  در ابعاد مختلف موفق بوده است.

آیت الله عاملی با  اشاره به  ظرفیت‌های اقتصادی استان اردبیل از جمله مرزهای طولانی با جمهوری آذربایجان گفت: در شرایط اقتصادی فعلی کشور باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی به موافقتنامه ایجاد شهرک صنعتی مشترک و بارانداز ریلی بین ایران و جمهوری اسلامی ایران در شمال استان اردبیل گفت: تحقق این توافقنامه‌ها می‌تواند رونق اقتصادی منطقه را در پی داشته و این به نفع اقتصاد کشور است.

امام جمعه اردبیل همچنین به ایجاد پالایشگاه در شمال استان اردبیل اشاره کرد و بیان کرد: مقام های جمهوری آذربایجان با انتقال روزانه 50 هزار بشکه نفت به این پالایشگاه و تحویل همین مقدار در خلیج فارس ابراز تمایل کرده‌اند و در صورت تحقق این مهم علاوه بر ایجاد فرصت‌های اشتغال  صنایع پایین دستی زیادی در این منطقه ایجاد خواهد شد.

مرزهای استان اردبیل امن و با ثبات است

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین  در نشست با فرمانده مرزبانی استان اردبیل گفت: مرزهای استان اردبیل یکی از مرزهای امن و با ثبات کشور است.

سید عباس موسوی ضمن تقدیر از اقدامات مناسب مرزبانی استان در حراست از مرز با رعایت سعه صدر، بیان کرد: برای مقابله با قاچاق مواد مخدر از مرزها برنامه های مناسبی اجرا شده و این روند همچنان به عنوان مسائل جدی دنبال می شود.

فرمانده مرزبانی استان اردبیل نیز در این نشست از تعامل مناسب و مستمر مرزبانان با وزارت خارجه برای دفاع از امنیت دولت و نظام خبر داد.

سرهنگ شاهین اسماعیلی افزود: با توجه به تدابیر امنیتی و حفاظتی انجام گرفته مرز۳۶۹ کیلومتری  استان اردبیل با جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از مرزهای امن و کنترل شده است.

وی به نقش مرزنشینان در همکاری با مرزبانی اشاره  و مرزنشینان استان را از جمله معتقدین و مقیدین  به کشور و نظام عنوان کرد.

وی گفت: مرزنشینان ، مرزهای کشور را موضوعی ناموسی تلقی می کنند و در حراست از مرزها پیشقدم هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه برای یک دیدار دو روزه چهارشنبه وارد اردبیل شد. وی قرار است از شهرستان‌های مرزی بیله سوار و پارس آباد مغان بازدید کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha