۷۰ هزار تن گندم از مزارع شهرستان کازرون برداشت شد

شیراز-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: عملیات برداشت گندم در این شهرستان به پایان رسید و ۷۰ هزار تن از این محصول از سطح ۳۱ هزار و ۶۵۰ هکتار مزارع این منطقه برداشت شد.

حمید رشیدی، پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: متوسط تولید گندم آبی در هر هکتار در این شهرستان، چهار هزار و ۶۰۰ کیلوگرم و گندم دیم حدود یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است.

وی بیان کرد: امسال بذر گندم مورد استفاده کشاورزان شهرستان کازرون از ارقام سیروان، دهدشت، کوهدشت، شیرودی، چمران۲، کریم و مهرگان بوده و از ۳۲۰ دستگاه کمباین سنگین و نیمه سنگین برای برداشت این محصول استفاده شده است.

رشیدی اظهار داشت: ۶۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف از کشاورزان این شهرستان به صورت تضمینی خریداری و تحویل مراکز خرید تعاون روستایی و سیلو کازرون خواهد شد.

احیای ۶ رشته قنات در کازرون

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون در بخش دیگری از مطالب خود گفت: یکی از راهکارهای رونق اشتغال و تولید در بخش کشاورزی، احیا و مرمت قنات‌هاست و از این رو در سال جاری ۶ رشته قنات به طول چهار کیلومتر و با اعتباری افزون بر ۶ هزار میلیون ریال در این شهرستان احیا و مرمت شده است.
رشیدی ادامه داد: در مجموع از این ۶ رشته قنات، بیش از یک میلیون متر مکعب آب استحصال می‌شود که برای بیش از ۲۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: قنات‌ها از مهم‌ترین منابعی هستند که بدون صرف انرژی، آب را در اختیار کشاورزان و مردم قرار می‌دهند، بنابراین برای جلوگیری از خشک و غیرفعال شدن آنها، رسیدگی، احیا و مرمت قنات‌ها بسیار حائز اهمیت است. 
به گفته رشیدی، هم اینک در شهرستان کازرون ۳۷رشته قنات به طول ۵۰کیلومتر وجود دارد که ۳۵ کیلومتر آن خشک شده و ۱۵ کیلومتر دارای آب است.

ایجاد ۹ کیلومتر جاده دسترسی بین مزارع 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون همچنین اظهار داشت: امسال ۹ کیلومتر جاده بین مزارع برای تردد ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، تسریع در حمل و نقل محصولات کشاورزی، تسهیل در رفت و آمد کشاورزان و کاهش هزینه‌های تولید در این شهرستان احداث شد.     

رشیدی افزود: برای احداث این میزان جاده بین مزارع، هفت هزار و ۲۸۰ میلیون ریال هزینه و این امر موجب شده که بهره‌برداران بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان از مزایای آن برخوردار شوند.    

وی ادامه داد: با توجه به اینکه احداث، مرمت و بازسازی جاده‌های بین مزارع در توسعه کشاورزی نقش بسزایی دارد، امیدواریم که با تامین و تخصیص اعتبار لازم، اجرای این گونه عملیات زیربنایی در سطح وسیع‌تری از اراضی کشاورزی این شهرستان صورت گیرد.
شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =