۲۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83858167
۰ نفر

برچسب‌ها

لندن مدعی دخالت مسکو در انتخابات انگلیس شد

لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه با ایراد سخنانی در مجلس عوام، مدعی شد که روسیه با انجام حملات سایبری ، اقدام به دخالت در انتخابات سراسری کشورش کرده است.

«دومینیک راب» ادعا کرد که بر اساس تجزیه و تحلیل‌های گسترده‌ای که در این زمینه صورت گرفته، عوامل روسیه تلاش کرده‌اند تا از طریق انتشار اسناد محرمانه دولت در جریان انتخابات پارسال (۲۰۱۹) دخالت کنند.

به گفته وی، این اطلاعات مربوط به مذاکرات تجاری انگلیس و آمریکا است که در شبکه‌های اجتماعی از جمله «ردیت» لو رفت. وزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که به اقدام مسکو در این زمینه پاسخ مقتضی نشان دهد.

اتهامات تازه لندن علیه روسیه در حالی مطرح می‌شود که جرمی کوربین رهبر سابق حزب کارگر انگلیس در آستانه برگزاری انتخابات پارسال گفته بود به اسناد تازه‌ای دست پیدا کرده که تائید می‌کند سازمان خدمات درمانی انگلیس (ان‌اچ‌اس) که مردم این کشور روی ملی بودن آن تعصب دارند، در دولت محافظه کار بوریس جانسون به شرکت‌های خصوصی آمریکا واگذار خواهد شد.

وی ۶ آذر ماه گذشته در جمع خبرنگاران گفت؛ اسناد سانسور نشده‌ای که در اختیار دارد حاوی ۴۵۱ صفحه از جزئیات دقیق مذاکرات مقامات دولت انگلیس و آمریکا، از جمله معامله سازمان خدمات ملی درمانی است. 

کوربین افزود جانسون تاکنون تلاش کرده تا این موضوع را لاپوشانی کند اما او این موضوع را فاش کرده است.

همان زمان «لیز تراس» وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس به ادعای کوربین واکنش نشان داد و آن را یک دروغ تمام عیار خواند. وی تاکید کرد که سازمان خدمات درمانی به فروش نخواهد رسید و تامین بودجه آن هم که این روزها با کسری قابل توجهی مواجه است، روی میز مذاکره نیست.

وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس با بیان این ادعا که کوربین برنامه‌ی مشخصی برای خروج از اتحادیه اروپا ندارد افزود: مردم نباید یک کلمه از اظهارات او را باور کنند.

با این حال رهبر سابق حزب کارگر تاکید کرد که اسناد یادشده حاوی ۶ دور مذاکرات مفصل میان مقامات دو کشور انگلیس و امریکا از سال ۲۰۱۷ تا چند ماه پیش است که نشان می دهد توافقات در مراحل پایانی قرار دارد.

کوربین گفت: ما اینجا درباره مذاکرات تجاری پنهان برای معامله با دونالد ترامپ در دوره پسا برگزیت سخن می گوییم. این اسناد پرده را از توٓطئه‌ی پنهانی که علیه همه ما توسط دولت محافظه کار در جریان است کنار می‌زند.

وی تصریح کرد، این دقیقا همان چیزی است که محافظه کاران نمی خواهند ما از آن مطلع باشیم.

اینک پس از گذشت ۷ ماه از این ماجرا، دولت جانسون اعتراف کرده که افسران اطلاعاتی انگلیس مشغول بررسی چگونگی دست‌یابی کوربین به این اطلاعات بوده‌اند. وزیر امور خارجه انگلیس عنوان کرد که تحقیقات در این رابطه همچنان ادامه دارد.

روابط روسیه و انگلیس در سه دهه اخیر و پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق همواره پرتنش بود و دو طرف یکدیگر را در مسائل مختلف متهم می‌کنند.

آخرین موج تنش‌ها بین روسیه و انگلیس ادعای لندن مبنی بر مداخله مسکو در امور داخلی این کشور در سال گذشته بوجود آمد که در رسانه‌های انگلیسی به تفصیل به آن پرداختند.

لندن دو سال پیش نیز مسکو را به دست داشتن در مسمومیت یک افسر امنیتی سابق روس به اسم سرگئی اسکریپال و دخترش که به انگلیس پناهنده شده‌اند متهم کرد و با این اتهام توانست کشورهای اروپایی و آمریکا را برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه متقاعد و ۱۵۰ دیپلمات‌ روس را از این کشورها اخراج کند.

لندن در خصوص تنش‌های بوجود آمده میان اوکراین و روسیه نیز همواره طرف کی‌یف را گرفته است و روسیه را متجاوز می‌خواند. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =