لودریان: نشانه هایی از بازگشت داعش به عراق و سوریه وجود دارد

بغداد – ایرنا – وزیر امور خارجه فرانسه که به بغداد سفر کرده است، عصر پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای عراقی خود تاکید کرد که احترام به حاکمیت ملی عراق موضوعی غیر قابل مناقشه و یک اصل غیرقابل انکار است.

«ژان ایو لودریان» پس از رایزنی با «فواد حسین» همتای عراقی خود در بغداد در نشست خبری مشترک گفت: احترام به حاکمیت ملی عراق مساله ای غیر قابل مناقشه است.

لودریان همچنین هشدار داد که نشانه های نگران کننده ای مبنی بر ظهور دوباره داعش در عراق و سوریه وجود دارد و ما باید برای مقابله با دشمن مشترک همکاری کنیم. 
وی در همین حال بر حمایت پاریس از اصلاحاتی که دولت عراق درصدد اجرای آن است، تاکید کرد.
وزیر خارجه فرانسه هدف سفر خود به بغداد را حمایت از کوشش های دولت عراق در برابر چالش هایی که با آن مواجه است، عنوان کرد و گفت: فرانسه از نیروهای مسلح عراق در برخورد با گروه تروریستی داعش حمایت می کند و تروریسم را دشمن مشترک می داند.
لودریان ابراز امیدواری کرد که عراق جایگاه خود را برای ایجاد توازن منطقه ای باز یابد.
وی با اشاره به تفاهمنامه نقشه راه روابط عراق و فرانسه در جریان سفر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر وقت در اوائل ۲۰۱۹ به پاریس ادامه داد که پاریس و بغداد یک نقشه راه روابط راهبردی را با هم امضا کرده اند و بر اساس آن فرانسه همواره در کنار عراق باقی می ماند.
وزیر امور خارجه عراق نیز با اشاره به اهمیت سفر وزیر خارجه فرانسه به بغداد افزود که لودریان در برهه ای که عراق با چالش های امنیتی و اقتصادی رو به رو است، به بغداد سفر کرده است.
«فواد حسین» ادامه داد که موضوع شرکت های فرانسوی و روابط نظامی و امنیتی به علاوه اوضاع و تنش هایی که منطقه شاهد آن است را با وزیر امور خارجه فرانسه بحث و بررسی کرده است.
وی بررسی پرونده زندانیان داعش در زندان های عراق و ادامه مبارزه با تروریسم را از دیگر موضوع های مورد بحث با وزیر امور خارجه فرانسه ذکر کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه امروز پنچشنبه وارد بغداد شد و قرار است با رییس جمهوری، نخست وزیر و نماینده ویژه دبیرکل  سازمان ملل در عراق دیدار کند.

لودریان بعد از ظهر امروز نیز برای گفت وگو با مقام های محلی اقلیم کردستان عراق، بغداد را به مقصد اربیل ترک می کند.

وی صبح امرروز و قبل از سفر به عراق، به کویت رفت و با همتای کویتی خود دیدار و گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha