ادامه توقف گردشگران اروپایی در مرز بازرگان به علت محدودیت‌های کرونا

ارومیه- ایرنا- رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو گفت: سفر ۲۰ گردشگر اروپایی به دلیل اجرای محدودیت‌های کرونایی و پذیرش نکردن گمرک ترکیه متوقف شده و آنان همچنان میهمان شهرستان ماکو هستند.

علی خورابلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از پذیرش نشدن این گردشگران طبیعت گرد از سوی کشور ترکیه، کارشناسانی از سوی اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو به رسم ادب و احترام با این افراد دیدار و تلاش کردند تا حد امکان نیازهای آنها را برطرف کنند.

وی بیان کرد: این افراد از ملیت‌های مختلف از جمله کشورهای سوئد، اسپانیا، فرانسه و آلمان هستند که با هدف طبیعت و کویرگردی وارد ایران شده ‌بودند که برای بازگشت و خروج از کشور وارد ماکو شدند.

رییس اداره میراث‌ فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی ماکو بیان کرد: پس از پذیرش نکردن گمرک ترکیه، این گردشگران با همکاری میراث فرهنگی ماکو و مسوولان به درخواست خود آنان در روستای تاریخی و سایت گردشگری سنگر در پنج کیلومتری ماکو اسکان یافتند.

وی گفت: برخی از این افراد به علت اتمام مدت زمان ویزا در حال به‌روزکردن و جمع‌بندی اسناد و مدارکشان هستند تا از طریق رایزنی‌های دیپلماتیک به سفر خود ادامه دهند.

خورابلو اضافه کرد: این افراد بین سه تا ۲۰ روز است که در شهرستان ماکو مستقر هستند و از نظر تامین غذا و امنیت مشکلی ندارند.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در باره اینکه شاخص سلامت این افراد از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به کرونا بررسی شده‌ است یا نه؛ بیان کرد: به گفته خود گردشگران، آنان دارای مدارک بهداشتی دال بر سلامتی از نظر ابتلا نداشتن به کرونا هستند ولی مسوولان میراث فرهنگی از بررسی مجدد این مدارک و سلامتی آنان اطلاعی ندارند.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو بیان کرد: از آنجایی که این گردشگران دارای خودروهای مجهز هستند و هرگونه امکانات رفاهی در این خودروها فراهم شده‌است، ترجیح داده‌اند به جای اقامت در هتل در کمپینگ گردشگری و در همان خودروهای شخصی خود اقامت داشته باشند.

وی افزود: این اداره تا باز شدن مرزها و پایان محدودیت‌های کرونایی سعی خواهد کرد تا میزبان شایسته‌ای برای این گردشگران باشد تا در این مدت تجربه خوبی از سفر به ایران در ذهن آنها ماندگار شود.

وی اضافه کرد: مشکل این افراد در مدت اقامتشان در ماکو در برقراری ارتباط با مسوولان و نظامیانی بوده که برای دریافت مدارک و یا گفت و گو با آنان به کمپ مراجعه می‌کنند که برای رفع این موضوع نیز تلاش شده تا یک مترجم در منطقه حضور داشته باشد.

شهرستان ماکو از شهرهای شمالی آذربایجان‌غربی است؛ مرز بازرگان نیز که در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب شهرستان ماکو قرار دارد از مبادی مهم ورود و خروج مسافر از کشور است.

گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha