اعضای یک تیم حفاری غیرمجاز دیگر در ماکو شناسایی شدند

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو گفت: سومین تیم حفاران غیرمجاز در سال جاری با همکاری عوامل یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و کلانتری ۱۲ شهری این شهرستان شناسایی و یکی از اعضای آنها دستگیر شد.

علی خورابلو روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برابر گزارش‌های واصله مردمی یک تیم از سوداگران با سواستفاده از وضعیت کرونا، اقدام به حفر تونل از داخل منزل مسکونی متروکه‌ای در محله "قره‌کورپوی" ماکو کرده بودند، که با گزارش به موقع مردمی شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزود: این حفاران که سابقه حفاری قبلی در همان محل را هم داشتند با حفر گودال و تونل به عمق چهار متر و طول تقریبی هشت متر به دنبال اشیای زیرخاکی بودند که همانند بار نخست نقشه‌های‌ آنها به شکست انجامید.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو ادامه داد: نیروی انتظامی با اخذ دستور ورود به منزل از مرجع قضایی، با رعایت همه جوانب و حقوق شهروندی وارد خانه حفاران شدند و پس بررسی محل، اقلام حفاری را کشف و ضبط کردند.

وی ادغان داشت: هم اکنون یک ‌نفر از عوامل حفاری توسط نیروی انتظامی در محل دستگیر و سایر افراد دخیل در این کار تحت پیگرد قرار دارند.

محله قره‌کورپو که نام خود را از پل تاریخی موسوم به همین نام گرفته است در شهرستان ماکو واقع شده است؛ این پل تاریخی که مربوط به دوره صفوی بوده و با شماره ۶۴۰۲ به ثبت ملی رسیده است.

 پیش از این نیز در 2 عملیات جداگانه در سال جاری حفارات غیرمجاز در محله‌های "خنجرخان" و "شیرباشی" این شهرستان با اطلاع‌رسانی به‌موقع مردم و دوست‌داران میراث فرهنگی شناسایی و دستگیر شدند.

شهرستان ماکو با ۸۷ آثار تاریخی، فرهنگی ثبت شده در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha