۲۹ تیر ۱۳۹۹،‏ ۹:۵۷
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 83858036
۰ نفر

برچسب‌ها

۶۳ درصد مددجویان بهزیستی کاشمر مستأجرند

مشهد- ایرنا- رییس اداره بهزیستی کاشمر گفت: ۶۳ درصد مددجویان این اداره مستاجر هستند که شامل ۱۰۵۰ سرپرست خانوار، ۸۳ خانوار شهری دارای ۲ معلول و ۱۹ خانوار روستایی دارای ۲ معلول است.

اعظم حسن زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پارسال بابت اجاره مسکن مددجویان و توان خواهان زیرپوشش این اداره ۱۹۰۰ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت شد.

وی ادامه داد: براساس مصوبه اعلام شده، اجاره خانه مددجویان نباید افزایش پیدا کند اما همه موجرها از مددجویان طلب مبلغ بسیار برای ودیعه مسکن‌ دارند.

رییس اداره بهزیستی کاشمر گفت: با توجه به اینکه سازمان بهزیستی اعتباری برای پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ندارد شایسته است بانک‌ها تسهیلات قرض‌الحسنه‌ بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون ریال در اختیار مددجویان برای ودیعه مسکن قرار دهند.

وی افزود: معلولین شرایط معمولی مانند دیگر افراد جامعه ندارند و اگر قرار باشد اقساط تسهیلات افراد سالم به دلیل کرونا چهار تا پنج ماه به تعویق بیفتد این مدت برای معلولان و زنان سرپرست خانوار باید بین ۶ ماه تا یک سال باشد.

حسن زاده با بیان اینکه  با توجه به بیکاری معلولین و زنان سرپرست خانوار باید پرداخت تسهیلات به این قشر در اولویت قرار گیرد ادامه داد: گریبانگیر شدن مددجویان بهزیستی با آسیب‌های اجتماعی به کل جامعه آسیب می‌زند.

وی از سه برابر شدن تعداد تماس تلفنی با اورژانس اجتماعی در این شهرستان خبر داد و گفت: کارکنان اداره بهزیستی به رغم شیوع کرونا و وجود خطراتی که به علت ارتباط مستقیم و مستمر با افراد آسیب دیده و در معرض آسیب با آن مواجه بودند از هیچ کوششی فروگذار نکردند و با وجود سه و نیم برابر شدن تعداد تماس‌های مرتبط، کارکنان اورژانس اجتماعی به خوبی بحران را مدیریت کردند ولی کم‌کم نشانه‌های آسیب‌های کرونا بین افراد آسیب دیده خود را نشان می‌دهد.

رییس اداره بهزیستی کاشمر افزود: در این شرایط که از یک سو فشارهای اقتصادی و روانی و از سوی دیگر عدم مهارت افراد در مواجهه با شرایط ویژه و خاص جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، آحاد جامعه می‌توانند از نظرات مشاوران و روان شناسان در خصوص راه‌های مقابله و کاهش استرس استفاده نمایند و با توجه به این که امکان تجمع و برگزاری دوره های مهارتی وجود ندارد همه می‌تواننداز خدمات مشاوره همکاران بهزیستی با فعالیت مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ به صورت رایگان  بهره‌مند شوند و حتی موارد کودک آزاری، همسرآزاری، فرار از منزل، اقدام به خودکشی، خشونت‌های خانگی، زوجین دارای اختلافات حاد را با شماره ۱۲۳ مطرح کرده و در صورت نیاز کمک بگیرند.

وی از خیران و اندیشمندان خواست در راه خدمت رسانی به مددجویان زیرپوشش اداره بهزیستی را یاری کنند و مراکز شبانه روزی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و معلولین و سالمندان را از یاد نبرند زیرا تامین اجاره بها و ودیعه مسکن علاوه بر درمان و مواد غذایی از دغدغه های جدی ماست.

حسن زاده ادامه داد: در حوزه معاونت اجتماعی ضمن پرداخت مستمری ماهیانه و افزایش یارانه به تعداد ۱۱۸۲ نفر به مبلغ دو میلیارد و ۵۹۹ میلیون ریال، ۴۵۱ مورد یارانه مراکز غیردولتی به مبلغ یک میلیارد و ۱۱۱ میلیون ریال و ۱۵۴ مورد حق بیمه زنان سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیارد و ۲۱۶ میلیون ریال پرداخت شده است.

وی گفت: در حوزه شبه خانواده و امور کودکان و نوجوانان نیز فعالیت‌هایی در زمینه امداد ماهیانه فرزندان در خانواده جایگزین با افزایش دو برابری مبلغ ۶ میلیارد و ۹۰۹ میلیون ریال پرداخت شده و علاوه بر این برای نگهداری ۴۰ فرزند در مراکز شبانه روزی مبلغ دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال یارانه پرداخت شده و  مبلغ ۴۷ میلیارد و ۱۷۴ میلیون ریال هزینه غذای گرم برای مهدهای کودک مناطق کم برخوردار حاشیه شهر و مهدهای روستایی هزینه شده است.

رییس اداره بهزیستی کاشمر افزود: علاوه بر پرداخت ۴۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان متقاضی، مبلغ یک میلیارد و ۷۹۸ میلیون ریال حق بیمه کارفرمایی و خویش‌فرمایی و ارتقای کارایی در وجه مددجویان بهزیستی واریز شده است.

وی ادامه داد: بابت مستمری ماهیانه به ۴۲۳۲ نفر نیز در حوزه توانبخشی ماهانه  سه میلیارد و ۴۷۶ میلیون ریال پرداخت شده است.

حسن زاده گفت: از جمله سایر فعالیت‌ها در حوزه توانبخشی پرداخت ۹۱۰ میلیون ریال هزینه مناسب سازی، پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان توانبخشی به مبلغ ۱۹۲میلیون ریال، پرداخت ۴۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال یارانه مراکز غیردولتی و پرداخت ۲ میلیارد و ۲۹۳ میلیون ریال به ۱۲۵۰پرونده توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR  است و همچنین مبلغ یک میلیارد ریال نیز در قالب امور بهداشتی، توانبخشی و درمانی و کمک هزینه موردی  به افراد زیرپوشش پرداخت شده و  در مجموع یک میلیارد و ۵۴۲ میلیون ریال برای شهریه دانشجویی مددجویان و معلولین بهزیستی هزینه شده است.

وی افزود: پارسال فعالیت‌های متعدد در حوزه غربالگری بینایی و شنوایی، درمان اعتیاد، مشاوره، کاهش طلاق، طرح های اجتماع محور، مشاوره ژنتیک، اختلافات حاد خانوادگی و طرح های آگاه سازی با هزینه یک میلیارد و ۱۳۲ میلیون ریال برای خدمات رسانی به بیش از ۱۲ هزار نفر  انجام شده است.

هم اکنون حدود چهار هزار خانوار زیرپوشش خدمات بهزیستی کاشمر هستند.

شهرستان کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =