طرح انتقال آب به شبکه ۵۰۰هکتاری گلخانه شمیل به بهره برداری رسید

بندرعباس- ایرنا- طرح تامین و انتقال آب از سدهای شمیل و نیان به شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل در قالب پویش هر_هفته_الف_ب_ایران روز پنجشنبه با حضور رییس جمهوری و وزیر نیرو به صورت ویدیو کنفرانسی به بهره برداری رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان در حاشیه بهره برداری از این طرح‌ گفت: به منظور انتقال بخشی از منابع آب مخازن سدهای شمیل و نیان، جهت تامین آب شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه دشت شمیل و سه هزار هکتار از اراضی شبکه شمالی دشت میناب، عملیات طراحی و اجرای خط انتقال لوله فولادی از محل دریچه شیرخانه سدشمیل و نیان در دستورکار قرار گرفت.
هوشنگ ملایی افزود: طرح تامین و انتقال آب از سدهای شمیل و نیان با ظرفیت حدود هزار و ۱۴۰ لیتر در ثانیه از طریق خط لوله فولادی هزار و ۲۰۰ میلیمتری موجود در محل بند انحرافی شمیل صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: با افتتاح این طرح آب مورد نیاز برای اجرای سامانه نوین آبیاری در بخش شمالی دشت میناب به مساحت سه هزار هکتار و شبکه گلخانه شمیل به مساحت ۵۰۰ هکتار تامین شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: عملیات اجرایی این طرح با هزینه‌ای افزون بر ۳۴۰ میلیارد ریال، در ۲ راس «خط انتقال» و «شبکه اصلی تامین آب گلخانه‌های شمیل به مساحت ۵۰۰ هکتار» به اتمام رسید.
وی ادامه داد: برای احداث این خط انتقال آب، هفت کیلومتر لوله‌گذاری فولادی به قطر ۹۰۰ میلی‌متر انجام و ۱۸ دستگاه حوضچه شیرآلات آب و هوا احداث شده است.
ملایی ادامه داد: برای بهره‌برداری شبکه اصلی تامین آب گلخانه‌های شمیل نیز  عملیات تهیه و اجرای لوله پلی اتیلن به طول پنج کیلومتر به قطرهای ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر و نصب شیرآلات با بالاترین کیفیت انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تشریح کرد: اجرای این طرح علاوه بر کاهش تعارض اجتماعی ناشی از بی کفایتی آب، باعث ایجاد اشتغال مستقیم برای پنج هزار نفر از مردم خواهد شد که رونق اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی منطقه را نیز درپی خواهد داشت. 
این مسوول ابراز داشت: علاوه بر آن ظرفیت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در راستای تولید، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی نیز در استان هرمزگان فراهم خواهدشد.
ملایی خاطرنشان کرد: با توجه با راندمان بالای آبیاری و تولید محصولی که در کشت‌های گلخانه‌ای وجود دارد رونق و توسعه این نوع کشت همواره مورد تاکید و توجه دولت‌های مختلف بوده که تامین نیاز آبی آن‌ها یکی از موضوع‌های اساسی برای تحقق این مهم است. 
وی گفت: شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان نیز با اجرای پروژه تامین آب ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل و بخشی از شبکه شمالی دشت میناب گامی بزرگ در راستای رسیدن به این هدف برداشته است.
وی اظهار کرد: برای احداث شبکه اصلی توزیع آب مجتمع گلخانه‌ای ۵۰۰ هکتاری از روش‌ها و تجهیزات نوین استفاده شده تا کشاورزان و بهره‌برداران بتوانند با بالاترین کیفیت از این نعمت الهی بهره‌مند شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: میزان درآمد مردم منطقه، نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی و درآمدهای استانی از جمله شاخص‌های توسعه اقتصادی و زیربنایی در استان‌ها محسوب می‌شوند که اجرای چنین پروژه‌ای توسط شرکت آب منطقه‌ای باعث ارتقای این شاخص‌ها می‌شود.
ملایی درخصوص مسائل محیط زیستی مرتبط با این طرح تصریح کرد: از ابتدای اغاز طرح همواره مسائل زیست محیطی مورد تاکید بوده که بهره‌برداری از آن، مدیریت بهینه منابع آب و خاک دشت میناب و شمیل را در پی خواهد داشت و از افت سطح آبخوان و کاهش کیفیت منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین جلوگیری می‌کند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =