موزه سرستون‌های ساسانی طاق‌بستان افتتاح شد

کرمانشاه- ایرنا- موزه سرستون‌های دوره‌ ساسانی در محوطه تاریخی طاق‌بستان کرمانشاه روز پنجشنبه با حضور مسوولان استانی افتتاح و در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

وجود آثار کامل دوره ساسانیان در استان کرمانشاه نشان از تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم دارد و در این موزه هم ۱۲ سرستون از این دوره جمع‌آوری و برای عموم مردم و گردشگران به نمایش گذاشته شده است.

آن‌گونه که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در آیین افتتاحیه این موزه می‌گوید: آثار تاریخی و باستانی زیادی در استان داریم اما متاسفانه نتوانستیم این آثار را به خوبی نشان دهیم.

امید قادری اظهارداشت: این ۱۲ سرستون را از مسجد جامع کرمانشاه، بیستون، آبشوران و اطراف شهر جمع‌آوری و در این موزه قرار دادیم تا بتوانیم به وسیله آن بخشی از تاریخ و فرهنگ کرمانشاه را به مردم ایران و جهان معرفی کنیم.

آیین افتتاح موزه سرستون‌های ساسانی در طاق بستان کرمانشاه

این موزه‌ها را گسترش می‌دهیم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه هم در این مراسم برپایی این موزه را بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود: ایجاد این موزه سنگی در ورودی بلیط‌ فروشی دیجیتال و راهنمایی گردشگران از اقدامات خوبی است که جا دارد از مدیرکل میراث فرهنگی تقدیر کرد.

مهرداد سالاری، با اشاره به لزوم توسعه این مکان و تاثیر آن در جذب گردشگران و توسعه استان گفت: هرکدام از این میراث ارزش معنوی بالایی دارد و ما هم باتمام توان در خدمت پیشرفت و توسعه این مکان‌ها هستیم.

شخصیت الهه آناهیتا در دوره پادشاهی خسرو دوم ساسانی

۱۲۰ قطعه دیگر از این سرستون‌ها موجود است

رییس امور موزه‌ها و اموال منقول اداره‌ کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این سرستون‌ها به احتمال زیاد برای ساخت کاخ پادشاهی در دوره ساسانی تهیه شده است که با پایان یافتن دوره ساسانی کار ساخت کاخ هم نیمه تمام مانده است.

اکرم طهماسبی رییس امور موزه‌ها و اموال منقول اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه

اکرم طهماسبی با اشاره به اینکه در دوره ساسانی شاهد اوج هنر و زیبایی بودیم افزود: از این سرستون ‌های زیبا که لاله‌های واژگون به زیبایی و باظرافت روی آنها ترسیم شده است، ۱۲۰ قطعه دیگر در مخزن گنجینه میراث فرهنگی استان موجود است که امیدواریم بتوانیم آنها را هم در معرض دید عموم قرار دهیم.

اوج هنر و زیبایی بکار رفته در سرستون‌های دوره ساسانی

در مجموع ۱۳ موزه هم اکنون در استان کرمانشاه فعال است که موزه های دالاهو، پاوه، سنقر و کنگاور، موزه مردم‌شناسی، موزه خط و کتابت تکیه بیگلربیگی، موزه پوشاک تکیه معاون‌الملک و موزه های طاق‌بستان، بیستون، معبد آناهیتا، مجموعه تکیه بیگلربیگی و مجموعه تکیه معاون‌الملک بخشی از آنها است.

همچنین اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری ۶ موزه مشارکتی با سازمان‌های آموزش و پرورش، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و دیگر سازمان‌ها هم دارد.  
وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۵۹۵ روستا و ۳۴ شهر دارد.

سرخط اخبار استان‌ها