۳ هزار تن هندوانه تولیدی در پلدشت آماده عرضه به بازار

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی پلدشت با اشاره به شروع برداشت هندوانه در این شهرستان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از ۵۵۰ هکتار اراضی زیرکشت این محصول در پلدشت سه‌هزار تن برداشت و روانه بازار مصرف شود.

شاهرخ پیشه‌ور روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان پلدشت به عنوان قطب تولید هندوانه در آذربایجان‌غربی محسوب شده و  بیشترین هندوانه استان از اراضی کشاورزی این منطقه برداشت می‌شود.

وی بیان کرد: در هر هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان پلدشت ۵۵ تن هندوانه برداشت می‌شود که این رقم نسبت به میانگین کشوری ۱۵ تن بیشتر است.

مدیر جهاد کشاورزی پلدشت با اشاره به میزان مصرف آب در روش‌های مختلف آبیاری این محصول اظهار داشت: در روش غرقابی حدود ۱۵ هزار متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می‌شود در حالی که در روش نوار تیپ این میزان به چهار هزار و ۸۰۰ متر مکعب کاهش می‌یابد.

پیشه‌ور ادامه داد:  روش آبیاری تیپ موجب افزایش راندمان تولید و کاهش ۶۰ درصدی مصرف آب شده است.

پلدشت در شرق شهرستان ماکو و در کرانه جنوبی رود ارس قرار دارد.

شهرستان پلدشت ۱۷ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد و دشت شیبلوی این شهرستان بزرگترین منطقه کشت محصول هندوانه در شمال‌غرب کشور است.

از ویژگی‌های بارز کشت این محصول، از سال ۱۳۹۴ آبیاری میکرو (نوار تیپ) و کود دهی مکانیزه با ماشین‌آلات خاک‌ورزی است که این شیوه آبیاری نسبت به آبیاری بارانی ۳۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف دارد و میزان نیاز آبی هر هکتار هندوانه با شیوه‌های مختلف آبیاری به روش غرقابی ۱۲ هزار و ۷۵۰ متر مکعب، و در آبیاری تحت فشار هفت هزار و ۵۰۰ متر مکعب و در روش آبیاری میکرو به پنج هزار و ۵۰۰ متر مکعب تقلیل می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =