شکارچی غیرمجاز، حین حمل لاشه کل وحشی دستگیر شد

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: شکارچی غیرمجاز و حرفه‌ای که مبادرت به شکار یک راس کل وحشی کرده بود در حین حمل لاشه در دام محیط‌بانان شهرستان طارم افتاد و دستگیر شد.

اسماعیل قلی‌زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این شکارچی بومی در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر شهرستان طارم دستگیر شد.  

وی اظهار داشت: از این شکارچی غیرمجاز، ۲ تیر فشنگ چارپاره و پنج تیر فشنگ ساچمه، کشف و ضبط شد و موتورسیکلت این متخلف نیز از سوی محیط بانان به پارکینگ محیط زیست شهرستان طارم انتقال یافت.  

قلی زاده، افزود: برای این شکارچی متخلف که در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر، اقدام به شکار کل کرده بود، پرونده تشکیل و پس از تکمیل به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شد.

وی تصریح کرد: این شکارچی خاطی مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان وارده به طبیعت و حیات وحش باید به حساب محیط زیست واریز کند و از جنبه عمومی جرم نیز قاضی پرونده رای و نظر خواهد داد.   

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم نیز گفت: این شکارچی بومی و حرفه ای در حین انتقال لاشه در کمین ماموران یگان حفاظت این شهرستان دستگیر شد.

غلامرضا عباسی افزود: سلاح شکاری این شکارچی غیرمجاز کشف نشد و شواهد نشان می دهد که اسلحه خود را پس از اقدام به شکار در نقطه ای امن پنهان کرده که هنوز کشف و ضبط نشده است اما باید آن را تحویل محیط بانان بدهد.

وی مبلغ جریمه شکار هر راس کل وحشی (نر) را ۲۵۰ میلیون ریال و بز وحشی (ماده) را نیز ۷۵۰ میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: این شکارچی متخلف در ارتفاعات شهر آببر مرکز شهرستان طارم دست به شکار این کل وحشی کرده بود که به دست محیط بانان گرفتار شد.

عباسی افزود: سه صیاد ماهی نیز که مبادرت به صید تعدادی ماهی از نوع زردپر کرده بودند از سوی ماموران یگان حفاظت دستگیر شدند تا مورد اعمال قانون قرار گیرند.

 وی با بیان اینکه این سه صیاد خاطی در داخل منطقه حفاظت شده سرخ آباد و به روش صید قلاب، مشغول صید ماهی بودند، اظهار داشت: جریمه صید هر قطعه ماهی زردپر مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است که متخلفان به عنوان ضرر و زیان باید آن را به حساب محیط زیست وارد کنند.  

میزان جریمه قوچ و میش، کل و بز و آهو ۲۵ میلیون تومان، پلنگ ۱۲۰ میلیون تومان، خرس قهوه‌ای ۷۵ میلیون تومان، روباه معمولی ۱۲ میلیون تومان، کبک، کبوتر چاهی و سهره طلایی ۳۰۰ هزار تومان، پرندگان شکاری از جمله بالابان، لاچین، شاهین، بحری و طرلان ۲۰۰ میلیون تومان شده است.     

جریمه تعیین شده برای جنین در رحم پستاندار ماده نیز معادل بهای پستاندار و جریمه هر عدد تخم پرندگان وحشی نیز نصف جریمه و خراب کردن آشیانه نیز یک سوم جریمه درنظر گرفته شده برای پرنده خواهد بود.

منطقه شکار ممنوع خرمنه سر که از آبان سال ۸۱ جزو مناطق شکار ممنوع اعلام شد در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده و وسعت آن حدود ۷۷ هزار و ۸۸۵ هکتار بوده و دامنه تغییرات ارتفاعی آن نیز از ۳۰۰ تا دو هزارو ۸۰۰ متر است.  
حیات وحش این منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرم ها و همچنین دارای گونه های گیاهی نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک، آلبالو تلخه، بادام کوهی، راش و انواع گون است.  
زیستگاه اصلی کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم و قسمت هایی از منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران در شهرستان ماهنشان، قوچ و میش ارمنی در منطقه حفاظت شده انگوران است.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد در شهرستان‌های زنجان و طارم به مساحت ۱۲۲ هزار و ۶۱۸ هکتار از سال ۱۳۷۵ تحت حفاظت محیط زیست زنجان قرار گرفته و آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه‌ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله، نیز از جمله جانوران این منطقه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها