۲۵ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۱۱
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83857056
۰ نفر

برچسب‌ها

مقامات دهلی‌نو: هند از پروژه ریلی چابهار-زاهدان خارج نشده است

دهلی نو- ایرنا- مقامات هندی روز چهارشنبه با رد گزارش‌های مربوط به خروج این کشور از پروژه راه آهن چابهار-زاهدان اعلام کردند هر دو کشور هند و ایران کاملا متعهد به انجام این پروژه هستند.

به گزارش نشریه "دی ان ای"، مقامات هندی اعلام کردند: در ارتباط با پروژه راه آهن چابهار به زاهدان، هیچ تغییری در تعهد دو کشور برای تکمیل مشترک این پروژه ارتباطی ایجاد نشده است. 
این مقامات افزودند: هند همچنان در این پروژه حضور دارد و هر دو طرف برای توسعه این پروژه متعهد هستند. اما به دلیل وضعیت کنونی سیاسی، روند تکمیل این پروژه به کندی پیش می‌رود. 
مقامات هندی همچنین گزارش‌های کنار گذاشته شدن هند از پروژه راه آهن چابهار را رد کردند. 
یک مقام هندی دیگر نیز گفت: هند پروژه‌های مختلف ارتباطی در ایران را الگوی اصلی در روابط ایران و هند می‌داند. پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و کریدور بین المللی شمال و جنوب از مومبای به مسکو که از بندر چابهار عبور می‌کند، پروژه‌های ارتباطی مهمی هستند که ایران و هند در مورد آن‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند. 
وی افزود: بنابراین، ساخت راه آهن چابهار به زاهدان تنها یک پروژه همکاری ایران و هند نیست، بلکه می‌تواند به شکل قابل توجهی منافع کشورهای آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان را نیز تامین کند. 


قرارداد سه جانبه 
پروژه راه آهن چابهار- زاهدان که شرکت راه آهن ایران و شرکت دولتی راه آهن هند (ایرکان-IRCON) مشغول مذاکره در مورد آن بودند، قرار بود بخشی از تعهد هند در راستای قرارداد سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند باشد. هدف از انجام این پروژه ایجاد یک مسیر جایگزین دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی است. 
در طول سفر سال ۲۰۱۶ نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران برای امضای قرارداد چابهار با حضور حسن روحانی رییس جمهوری ایران و اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، شرکت راه آهن هند با شرکت راه‌آهن ایران یک تفاهم نامه امضا کرده بود. 
این تفاهم نامه با هدف ایجاد راه آهن چابهار به زاهدان به عنوان بخشی از کریدور سه جانبه حمل و نقل شمال و جنوب میان ایران، هند و افغانستان امضا شد. شرکت ایرکان هند متعهد شده بود که تمام خدمات، امور زیرساختی و تامین مالی این پروژه به ارزش حدود ۱.۶ میلیارد دلار را بر عهده گیرد. 
اما با وجود سفرهای مکرر مهندسان شرکت ایرکان به ایران و آماده سازی‌ها از سوی ایران، هند به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا، این پروژه را آغاز نکرد. 

پروژه بندر چابهار 
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه‌ای از جاده‌ها و راه آهن شده است. سال گذشته هند دو محموله گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله‌های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد. 
دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند اعتقاد دارد که بندر چابهار موتور پیشرفت ایران، هند، افغانستان و بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی خواهد بود.  کشورهای آسیای میانه - ازبکستان و قزاقستان - همچنین بندر چابهار را به عنوان دروازه‌ای برای دسترسی به منطقه اقیانوس هند محسوب می‌کنند. مقامات هندی معتقدند بندر چابهار که حدود ۱۰۰۰ کیلومتری بندر کاندلا و ۱۴۰۰ کیلومتری مومبای قرار دارد، دسترسی به مسیر دریایی را برای حمل و نقل کالا، تجارت و کسب و کار آسان می‌کند. 
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =