تندیس معترض سیاه‌پوست جای مجسمه تاجر برده را در انگلیس گرفت  

تهران- ایرنا- تندیسی از یک معترض سیاه‌پوست با مشتی گره کرده جایگزین مجسمه‌ سرنگون شده «ادوارد کلستون» در بریستول انگلیس شد، مجسمه این تاجر برده، ماه گذشته در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی به زیر کشیده و به آب انداخته شده بود.

به گزارش رویترز، مجسمه ادوارد کلستون که در زمان خود از تجارت برده‌های آفریقایی به غرب پول خوبی به جیب زد، در جریان اعتراضات ضدنژادپرستانه مردم انگلیس به زیر کشیده شد. جرقه این اعتراضات با قتل بی‌رحمانه جورج فلوید به دست ماموران پلیس آمریکا زده شد. مرگ این شهروند سیاه‌پوست جنبشی را در حمایت از برابری نژادی و اصلاح در ساختار پلیس در آمریکا و دیگر کشورهای جهان به راه انداخت.

مارک کوئین هنرمند مطرح انگلیسی از روی عکسی که جن رید (Jen Reid) فعال سیاه‌پوست به فاصله چند ساعت از سرنگونی مجسمه کولستون روی پایه این مجسمه گرفته بود، تندیسی ساخت. این تندیس در ساعات آغازین امروز (چهارشنبه) در حرکتی نمادین، جایگزین مجسمه کلستون شد.

ماروین ریس شهردار بریستول در واکنش به این اتفاق با اشاره به این که مجسمه رید بدون مجوز و توسط یک هنرمند ساکن لندن در این شهر نصب شده، خاطرنشان کرد این که مجسمه کلستون با چه چیزی جایگزین شود تصمیمی است که مردم بریستول باید بگیرند. 

ریس ماه گذشته پس از آن که مجسمه کلستون از آب خارج شد، اعلام کرد این تندیس در یک موزه‌ و در کنار پلاکاردهای مربوط به اعتراضات اخیر قرار داده خواهد شد تا داستان ۳۰۰ هزار ساله بردگی و مبارزه برای برابری نژادی بهتر درک شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =