کشور با کمبود ۲۱۰ مدرسه استثنایی مواجه است 

یاسوج- ایرنا- معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: کشور برای رسیدن به حداقل استانداردها با کمبود ۲۱۰ مدرسه استثنایی مواجه است که انتظار می رود دولت و خیران مدرسه ساز برای ساخت این تعداد همت و تلاش کنند. 

به گزارش ایرنا، سید جواد حسینی روز چهارشنبه در نشست با مدیران مراکز آموزشی با نیازهای ویژه کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار  داشت: بحث صندوق بازنشستگی نیروهای شاغل در این مراکز با همکاری معاون امور حقوقی رییس جمهوری در حال پیگیری است. 

وی با اشاره به تغییر رده‌ های شغلی و استانداردسازی نیروی انسانی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، افزود: سند راهبردی در  وزارت  آموزش و پرورش سند تحول بنیادین بوده و تمامی موارد و مسائل نیز در آن دیده شده و باید برای اجرای آن تلاش کرد. 

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور بیان کرد: در نهضت زبان اشاره و خط بریل پنج هزار معلم مرد و زن در کشور  آموزش داده می ‌شوند. 

حسینی عنوان کرد: به همین منظور سال تحصیلی آِینده حداقل ۱۰ درصد مدارس استثنایی کشور باید مهارت‌ های چندگانه را آموزش دهند  زیرا بخش عمده ای از دانش آموزان نیازمند مهارت‌ های چندگانه هستند. 

وی ابراز داشت: اپلیکیشن جامع آموزش مجازی از سال تحصیلی جدید در مدارس استثنایی کشور راه اندازی می شود و ۲ هزار دانش آموز  نیز از این طریق آموزش ها را فرامی گیرند. 

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: تاکنون سه سالن ورزشی ۲۰۰ متری درون مدرسه ‌ای ویژه کودکان با  نیازهای ویژه در کشور ساخته شده است. 

حسینی بدون اشاره به آمار، اظهار داشت: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با کمبود نیروی توانبخشی مواجه است. 

وی افزود: به منظور رفع این مشکل قرار است برای نخستین بار ۱۲۰ نیروی توانبخشی از دانشگاه فرهنگیان جذب شود. 

معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور بیان کرد: مدرسه اوتیسم در آینده ای نزدیک در کهگیلویه و بویراحمد ساخته و راه اندازی می ‌شود. 

حسینی عنوان کرد: هم اینک ۹ مرکز مشکلات آموزش و توانبخشی ویژه یادگیری دانش آموزان استثنایی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.  

وی ابراز داشت: بر اساس استانداردها باید هشت مرکز دیگر در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شود. 

حسینی گفت: قول مساعد داده می شود که سه مورد از این هشت مرکز تا پایان امسال در کهگیلویه و بویراحمد ساخته شود. 

هم اینک ۹۶۸ دانش آموز در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم در ۸۴ مدرسه استثنایی کهگیلویه و بویراحمد تحصیل می کنند و ۴۰۰  معلم نیز کار تدریس به آنان را بر عهده دارند. 

این دانش آموزان شامل هفت گروه کم توان ذهنی، جسمی - حرکتی، آسیب دیده بینایی، آسیب دیده شنوایی، اوتیسم، چندمعلولیتی و  اختلالات یادگیری و رفتاری هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =