طلای المپیک به صورت رسمی به «کمیل قاسمی» رسید

تهران- ایرنا- با تایید کمیته بین‌المللی المپیک، مدال طلای وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی آزاد در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن به «کمیل قاسمی» و «بیلال ماخوف» از روسیه به صورت مشترک رسید. قاسمی با این طلا پرافتخارترین آزادکار سنگین وزن ایران لقب گرفت.

 با تایید مثبت بودن تست دوپینگ «آرتور تایمازوف» ازبک و «داوید مادزمانشویلی» نفرات اول و دوم کشتی آزاد سنگین وزن المپیک۲۰۱۲  لندن، کمیته بین‌المللی المپیک رسما «کمیل قاسمی» و «بلال ماخوف» روسی  را به عنوان مردان طلایی این وزن معرفی کرد.

اعلام مدال طلای مشترک قاسمی به همراه آزادکار روسی در حالی بود که پیش از این ادعا می‌شد که  طبق قانون اتحادیه جهانی کشتی این مدال تنها به نام کمیل قاسمی ثبت شود. قاسمی به همراه بلال ماخوف روسی در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال برنز مشترک را کسب کرده بودند.

از نکات بارز این تصمیم آن بود که مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ لندن در این وزن حذف شد و  «دولت شعبان بای» قزاق و «دلاگنف» آمریکایی نیز به مدال های برنز مشترک رسیدند.

این موضوع اکنون در سایت کمیته بین‌المللی المپیک به صورت رسمی ثبت شده است.

کمیل قاسمی با کسب مدال طلای المپیک به پرافتخارترین آزادکار سنگین وزن تاریخ کشتی ایران تبدیل شد. او در کلکسیون افتخارات خود تنها مدال طلای پیکارهای جهانی را کم دارد که پیش از این «علیرضا سلیمانی» در رقابتهای جهانی سال ۱۹۸۹ مارتینی سوییس اولین و آخرین مدال طلای ایران در مسابقههای جهانی را کسب کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =